VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé se autobusu nedočkali, soukromý dopravce nejezdí

Jihlavsko - Provozovatel autobusů Radek Čech přestal od září jezdit na lince mezi Jihlavou a Telčí.

11.9.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Soukromý autobusový dopravce Radek Čech, který jezdil na pravidelné lince mezi Telčí a Jihlavou, od nového školního roku nejezdí. Požádal si o zrušení licence. Někteří cestující proto čekali s nástupem školního roku na svůj spoj marně.

„Jezdila jsem poměrně pravidelně spojem o půl deváté ráno z Třeště do Jihlavy. Vím, že o velkých prázdninách nikdy nejezdil, ale bylo mi divné, že jsem ho v jízdním řádu nenašla ani se začátkem září. Stejně mi to nedalo a první týden v září jsem na něj na zastávce čekala, ale nepřijel," popsala svou zkušenost cestující Romana Procházková.

Podobně jako ona, se svého spoje nedočkali ani další cestující. Starosta Třeště Vladislav Hynk potvrdil, že se na radnici v prvních zářijových dnech obraceli lidé s prosbou o prověření, zda soukromý autodopravce stále na lince jezdí. „Zjistili jsme, že si pan Čech zažádal na krajském úřadě o zrušení licence," poznamenal starosta Hynk.

Chybí šest spojů

Ten se spojil se starostou Telče Romanem Fabešem, aby se domluvili na dalším postupu. „Chceme jednat s dalšími dopravci o tom, aby v průběhu pracovního dne nebyla velká okna ve spojení mezi Jihlavou a Telčí. Víme, že vypadly tři spoje z Telče a tři z Jihlavy," doplnil starosta Vladislav Hynk.

Na Jihlavsku se proto nabízí zřejmě jediné řešení, zkusit kontaktovat dopravní společnost ICOM transport a domluvit se s ní, zda lze na této trase upravit či přidat autobusové linky.

Podle Kateřiny Kratochvílové, předsedkyně představenstva firmy ICOM transport, se zatím žádná konkrétní jednání s městy nneuskutečnila. „Ohledně přidání nových spojů jsme žádný požadavek neobdrželi," uvedla Kratochvílová.
Dopravce Radka Čecha se včera Deníku nepodařilo kontaktovat. Na telefonním čísle uvedeném nebyl k zastižení a na emailové dotazy neodpověděl.

Pro Třešť a Telč se potom nabízí ještě další řešení, a to sice, že se najde jiný soukromý dopravce, který denní spoje nahradí.

Mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová vysvětlila, co je třeba, pokud se dopravce rozhodne jezdit komerční linku. Tedy linku mimo toho, co si u dopravců objednává přímo kraj. „Je mu vydána v rámci správního řízení licence – státní povolení provozování autobusové dopravy," uvedla Svatošová.

Komerční autobusový dopravce může bez udání důvodu požádat o odejmutí ze čtyř důvodů. „Jedním z nich je, že si jednoduše požádá. Následně proběhne správní řízení, o kterém nelze poskytnout bez souhlasu druhé strany žádné informace," dodala obecně Svatošová.

Dopravce Radek Čech byl právě jedním z komerčních dopravců, který nezajišťoval dopravní obslužnost v rámci závazku veřejné služby pro Kraj Vysočina. V překladu to znamená, že od kraje nepobíral žádné dotace na linku. Proto směrem k němu nebyla tisková mluvčí konkrétní. „Bez souhlasu dopravce nejsme oprávněni informovat třetí osoby. Pokud dopravce mimo režim požádá o ukončení provozu, je to čistě a jenom jeho volba a není jeho povinností toto rozhodnutí nijak zdůvodňovat," uzavřela téma Svatošová.

Dopravce Radek Čech už koncem loňského roku přestal zajíždět do malých obcí, jako je Doupě a Třeštice mezi Telčí a Třeští. Tam tehdy situaci řešili starostové tím, že se dohodli právě se společností ICOM transport na zajištění ranních spojů pro děti do školy a odpoledních ze školy. Stejně jako tehdy, ani nyní nedal dopravce obcím vědět, že už jezdit nebude.

Podle mluvčí Kraje Vysočina Jitky Svatošové je ale základní dopravní obslužnost na lince z Jihlavy do Telče zajištěna bez jakýchkoli změn. „Jde tedy o dopravu, kterou objednává Kraj Vysočina. Zde se nic nemění, což je zřejmé 
z veřejně dostupného jízdního řádu," dodala Svatošová.

Vedení Třeště má v plánu 
o úpravách jízdního řádu jednat. Z podnětů od lidí i ze zastupitelstva vzešlo několik požadavků na lepší spojení mezi Třeští a krajským městem. „Pravidelná jednání s dopravcem bývají každý rok na podzim. Například se vyskytl požadavek na přidání spoje z Jihlavy během prázdnin ve večerních hodinách. Dále se na nás obrátila místní střední škola, která zase bude požadovat posunutí času odjezdu odpoledního autobusu od školy o něco později. To aby školáci spoj bez problémů stíhali," dodal starosta Hynk.

Autor: Jana Kodysová

11.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení