VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé vzpomněli na umučeného faráře. Podívejte se i na video

Lukov, Vysočina - Již 65 let uběhlo ode dne, kdy byl na vezeňském dvoře v Jihlavě oběšen mladý farář Jan Bula. Lidé ho měli v oblibě, komunistickému režimu se však znelíbil natolik, že se ho zbavil. Ne však nadobro.

21.5.2017
SDÍLEJ:

Lidé vzpomněli na umučeného kněze.Foto: Deník / Černý Kamil

Nejenže byl Jan Bula po roce 1989 soudem zbaven nespravedlivého obvinění z vykonstruovaného procesu z 50. let, ale lidé si ho začali mnohem více připomínat. V Moravských Budějovicích po něm pojmenovali novou církevní školku, v rodném Lukově mu zase opravili faru, což bylo jedno z prvních míst, kde se malý Jan setkával s vírou.

V sobotu se na zrekonstruované faře, která je památníkem všech komunisty pronásledovaných lidí z okolí, konal Den Jana Buly. Odpoledne se v sousedním kostele konala mše, po ní pietní shromáždění. "Ano, člověk dělá chyby, ale jde o to, aby se z nich uměl poučit a neopakoval je. To je odkaz Jana Buly," řekla náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková, která do Lukova zavítala.

Ve společenské místnosti tamní fary se poté uskutečnila beseda se spisovateli a historiky, jmenovitě Luďkem Navarou, Michalem Stehlíkem, Janem Růžičkou a Miroslavem Kasáčkem. Ti všichni se Bulovým životem a smrtí i takzvaným Babickým případem zabývali.

Osobnost Jana Buly se v sobotu nepřípomínala jen v Lukově. Už v pět hodin ráno, tedy v čase, kdy Jan Bula mučednicky zahynul, se konala jitřní smírčí mše v kostele v Rokytnici nad Rokytnou. Právě ty se staly prvním a zároveň posledním působištěm mladého kněze z Lukova. Pietní shromáždění se sešlo také v Jihlavě, místě tragického konce Bulova života a mnoha dalších obětí vykonstruovaných procesů.

Jan Bula byl před časem společně s Václavem Drbolou, farářem z Babic, kterého potkal stejný osud, označen za služebníka Božího. Osudy obou kněží se staly předmětem detailního zkoumání historiků z Brněnského biskupství. Ti naznali, že by tyto oběti komunistického režimu mohli být prohlášeni za blahořečené, což je předstupeň svatořečení. Spisy o obou mladých farářích si už převzal Vatikán. Proces posuzování toho, zda si tito duchovní titul blahořečený zaslouží, může trvat i několik let.

Autor: Kamil Černý

21.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení