VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukáš Komárek se od společnosti Mann Hummel domáhá dvouleté mzdy

Třebíč - Spor mezi Lukášem Komárkem ze Starče a firmou Mann Hummel začal projednávat Okresní soud v Třebíči. Nové líčení navazuje na předchozí pět let trvající při, po které má každá ze stran svou vlastní pravdu.

19.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Michaela Hasíková

Lukáš Komárek pracoval od roku 2009 ve firmě Mann Hummel v Nové Vsi jako seřizovač. Pracovní smlouva mu byla po dobu téměř dvou let prodlužována vždy jen o několik měsíců. Když se před koncem roku 2011 ozval, že by podle zákoníku práce měl dostat smlouvu na dobu neurčitou, nepochodil a firma mu podle něj znemožnila chodit do práce.

Obrátil se proto na soud. Ten okresní v Třebíči mu dal za pravdu, Mann Hummel se však odvolal a uspěl jak u následného jednání na půdě Krajského soudu v Brně, tak i u Nejvyššího soudu ČR.

Ústavní soud

Věcí se posléze zabýval také Ústavní soud. Žalobu Lukáše Komárka sice 8. prosince 2015 zamítl, ale ve svém výroku uvedl, že pracovní poměr se na dobu neurčitou překlenul automaticky, protože firma Mann Hummel to nijak neodmítla. „Jádro tohoto nálezu nespočívá pouze v jeho samotném výroku, ale též v jeho interpretačním odůvodnění," podotkl soudce Ústavního soudu v Brně Radovan Suchánek.

Lukáš Komárek se po takovém vyjádření Ústavního soudu těšil na opětovný nástup do dřívějšího zaměstnání, firma to však odmítla s tím, že i Ústavní soud Komárkovu žalobu zamítl a tím je pro ni věc uzavřena.

„Myslel jsem si, že o té věci budeme alespoň jednat. Pletl jsem se," komentoval postoj firmy Komárkův právní zástupce Luboš Kliment. „Domníval jsem se, že velká nadnárodní firma, která se zaštiťuje etickými kodexy chování, se k rozhodnutí Ústavního soudu postaví férovějším způsobem," dodal.

Včera se obě strany sešly v soudní síni znovu, tentokrát o náhradu mzdy, kterou Lukáš Komárek požaduje. Po firmě chce přes 280 tisíc za období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013.

Ani s touto žalobou však Mann Hummel ústy své právní zástupkyně Andrey Krásné nesouhlasí. K ústupku ji přitom včera nepřímo vybídl soudce Jan Tesař. „Mám pocit, že ať už vědomě, či nevědomě jste výrok Ústavního soudu nepochopili. Je v něm jasně uvedeno, že pracovní poměr trvá. Máte i přesto zájem toto jednání natahovat?" zeptal se soudce.

Andrea Krásná ale účelové zdržování jednání odmítla. „Kromě nálezu Ústavního sou-du máme v rukou pravomocný rozsudek od Krajského soudu v Brně a jeho potvrzení Nejvyšším soudem. Ústavní soud toto rozhodnutí svým usnesením nezrušil," upozornila právní zástupkyně firmy Mann Hummel.

Výše náhrady

Soudce Jan Tesař navrhl, aby výši náhrady platů za dva roky pro Lukáše Komárka určil soudní znalec z oboru eko-nomiky mezd. „Bylo by tam pravděpodobně zahrnuto i zvyšování platů, ke kterým na podobných pracovních pozicích ve firmě docházelo," podotkl Jan Tesař.

Posudek však nakonec nutný nebude. Andrea Krásná totiž návrh žaloby na vyplacení 283 992 korun uznala. „Nic jiného mi v tuto chvíli nezbývá, s žalobou jako celkem ale nesouhlasím," dodala zástupkyně firmy Mann Hummel.

Rozsudek u Okresního soudu v Třebíči by měl padnout v závěru března.

Kvůli nejistému pracovnímu vztahu si Lukáš Komárek dodnes nenašel nové trvalejší zaměstnání. „Firmy totiž neví, jak na mě pohlížet," postěžoval si.

Zároveň mu hrozí, že bude muset vrátit přibližně 150 tisíc korun Úřadu práce, od kterého v posledních čtyřech letech pobíral podporu.

Autor: Kamil Černý

19.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení