VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magorovi odhalí památník

Humpolec – Básník a humpolecký rodák Ivan Martin Jirous, zvaný Magor, by letos 
23. září oslavil kulaté sedmdesáté narozeniny.

3.9.2014
SDÍLEJ:

Ivan Martin Jirous. Foto: Deník/ Lubomír Stehlík

K této příležitosti se v jeho rodišti bude konat řada akcí, které připomenou právě Jirousovu osobnost.

„Je to asi rok zpátky, kdy jsme já, Karel Kratochvíl 
a Václav Bareš, přátelé Jirouse, hovořili o pamětní desce, kterou bychom mu chtěli v jeho rodišti odhalit. Nakonec vznikl nápad na uspořádání více akcí," přiblížila Jarmila Neomytková. Ta je vedoucí Občanského sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny v Humpolci. Právě toto sdružení připravilo takzvané Magorovo září, jak se souhrnně kulturní události věnované nedožitým Jirousovým kulatinám nazývají.

Vše začne ve čtvrtek v Městské knihovně v Humpolci, a to autorským čtením a výstavou obrazů dcery básníka – Marty Jirousové – Veselé. „Paní Jirousová – Veselá tu přečte ukázky ze své vlastní tvorby, a jelikož se věnuje i výtvarné činnosti, bude následovat vernisáž výstavy jejích obrazů. Ty budou v našem literárním klubu k vidění do konce září," zmínila vedoucí humpolecké knihovny Ludmila Trnková. Dodala, že autorské čtení začne v sedmnáct hodin.

V pondělí 15. září se bude 
v rámci Magorova září
v humpoleckém kině od dvaceti hodin promítat dokument Františka Čuňase Stárka s názvem Vzpomínka na Magora.

O týden později, tedy 
v pondělí 22. září, se v kostele svatého Mikuláše v Humpolci uskuteční bohoslužba za Ivana Martina Jirouse. Mši svatou bude sloužit Ladislav Heryán. Její začátek je naplánován na osmnáctou hodinu.

Ve stejný den se od dvaceti hodin v tamním kině budou promítat dva dokumenty České televize a režiséra Břetislava Rychlíka – Největší Čech je Magor a Hlavně, aby radost nezmizela. „Na to se osobně moc těším, protože toto promítání přijede uvést sám Břetislav Rychlík," doplnila Neomytková.

V sobotu 27. září dosáhne Magorovo září svého vrcholu, a to při odhalení památníku Jirousovi v parku v humpolecké Jihlavské ulici. Návrh tohoto památníku v podobě pamětní desky vypracoval akademický sochař Jan Zoubek. Deska bude bronzová o rozměrech 70 x 45 centimetrů.

O hodinu později se v tamním Tolerančním kostele na Zichpili bude konat koncert Pepy Klíče s názvem Requiem za Magora. Návštěvníci tu budou moci zhlédnout i výstavu fotografií Ondřeje Němce nazvanou Od Jirouse po Magora.

Starosta Humpolce Jiří Kučera uvedl, že se svou účastí na slavnostním odhalení památníku počítá. „Jirouse jsem znal osobně a můj postoj k němu je všeobecně známý. Ač je vnímán jako kontroverzní osobnost, myslím si, že jeho přínos české literatuře je nezanedbatelný," vyjádřil svůj názor Kučera. Ten dále zmínil, že ve své knihovně některá z Jirousových děl má, například Magorovy labutí písně. „Zakládám si i texty o něm, které vyšly. Také jsem se zúčastnil předpremiéry filmu Rok bez Magora v Praze, a poté i jeho premiéry v Humpolci," prozradil starosta.

Labutí písně

Zmíněné Magorovy labutí písně se při vyslovení jména Jirous či přezdívky Magor vybaví také Zuzaně Losertové z Humpolce. „O Jirousovi jsem poprvé slyšela ve škole při hodině literatury a jeho poezie mi přišla velmi zvláštní. Nikdy jsem se s ním osobně nesetkala, jen jsem slyšela, že měl problémy s alkoholem. Myslím si ale, že si pamětní desku ve svém rodišti zaslouží, protože se jistě najdou i tací, kteří jeho poezii obdivují," řekla Losertová.

Ludmila Trnková doplnila, že Jirousova díla si čtenáři humpolecké knihovny půjčují. Zejména se prý jedná o mladší generaci. „Velký zájem je o jeho pohádky," doplnila Trnková a dodala, že Jirous tamní knihovnu navštívil dvakrát v rámci autorského čtení. „Obě akce se velice zdařily a byl o ně velký zájem," zavzpomínala Trnková.

I Jarmila Neomytková na závěr na svého přítele Jirouse zavzpomínala. „Seznámili jsme se v době, kdy oni jako kluci z gymnázia a my jako holky ze zdravotní školy jsme se setkávali na tehdejších akademiích, kde se prezentovaly školy. Mezi námi vzniklo velké přátelství, z něhož se později vyvinula studentská láska. Jirous pak ale odjel do Prahy a život šel dál," vyprávěla Neomytková. Ta na otázku, jak si Jirouse pamatuje jako člověka, odpověděla: „Byl to jemný, citlivý, laskavý a vzdělaný muž se sloní pamětí. Samozřejmě si řada lidí vybaví jeho excesy, ale kdo ho znal důvěrně, pamatuje si ho jako já," uzavřela Neomytková.

Magorovo září

4. září: 17.00 – Městská knihovna Humpolec – autorské čtení a výstava obrazů Marty Jirousové – Veselé; 15. září: 20.00 – Kino Humpolec – dokument Františka „Čuňase" Stárka Vzpomínka na Magora; 22. září: 18.00 – Kostel sv. Mikuláše – mše za I. M. Jirouse (Ladislav Heryán), 20.00 – Kino Humpolec – dokumenty Břetislava Rychlíka Největší Čech je Magor a Hlavně, aby radost nezmizela; 27. září: 15.00 – Park v Jihlavské ulici – slavnostní odhalení památníku Jirousovi (úvodní slovo Jaroslav Erik Frič), 16.00 – Toleranční kostel na Zichpili – koncert Pepy Klíče: Requiem za Magora, výstava fotografií Ondřeje Němce: Od Jirouse po Magora

Autor: Aneta Slavíková

3.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení