VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi soutěžními modely převažovala letadla

Jihlava – Rekordní účast ze všech ročníků. Takovými slovy hodnotil sobotní dění v hotelu Gustav Mahler Petr Šourek, ředitel soutěže O Štít města Jihlavy z pořádajícího Klubu plastikových modelářů Jihlava.

29.3.2016
SDÍLEJ:

Rekordní návštěvnost. V letošním roce přišlo na soutěžní výstavu s názvem O Štít města Jihlavy kolem sedmi stovek návštěvníků. Ti mohli během sobotního dopoledne a odpoledne zhlédnout na čtyři sta soutěžních modelů a další stovku nesoutěžních kousků.Foto: Deník/Jana Kodysová

Do letošního ročníku bylo přihlášeno více než 400 soutěžních modelů a další stovka modelů byla nesoutěžních. „Převažovala letadla. Nejnabitější byla kategorie 1:72, kde bylo dohromady asi šedesát soutěžních kousků. Letos máme rekordní účast," pochvaloval si v průběhu sobotního dne Šourek. V tu chvíli ještě nevěděl, kolik dorazí návštěvníků. I toto číslo bylo nakonec rekordní. Přišlo téměř 700 platících. Opět o něco větší číslo než v předchozích letech.

Do Jihlavy dorazil z Havlíčkova Brodu také modelář Zdeněk Smaženka. Ten se už léta věnuje lepení papírových modelů. V Jihlavě zaujal svou miniaturou zámku Žleby a celou řadou modelů formulí. Návštěvníci se podivovali nad tím, že i kolečka jsou z papíru, i když vypadají jako gumová.

Laser úprava

„Mám speciální papír, kde jsou laserem udělané vzorky pneumatik," ukazoval Smaženka. Ten se lepení modelů věnuje už od dětství. Dnes bydlí v bytě a na svého koníčka má vyhrazenou pracovnu. „Čas si najdu. Bydlím v bytě, takže to není takové práce, jako by bylo třeba kolem domu či zahrady," zamyslel se Smaženka.

Na soutěžní výstavu se přišel podívat také Pavel Kučera se svým synem Dominikem. Synovi učarovala hlavně velká loď Santa Maria, která patřila mořeplavci Kryštofu Kolumbovi. Tatínek se poohlížel po trochu jiných modelech. „Sám mám doma také pár modelů, ale na soutěž bych si s nimi netroufl. Líbí se mi tu hlavně modely vojenské techniky, ty mám v oblibě," vyjádřil se Kučera.

Na soutěžní přehlídku přijelo asi 150 modelářů z celé České republiky. „Jsou tu 
z Ostravy, Ústí nad Labem, Berouna nebo z Liberce. Opravdu jde o modeláře z celé České republiky," potvrdil Šourek. Ten byl sám v týmu hodnotitelů.

Ve 29 soutěžních kategoriích musel každý hodnotitel označit trojici modelů. Ty potom seřadil na první tři místa. „Od každého hodnotitele zadáme údaje do počítače a ten nám vyhodnotí vítěze," popsal způsob, kterým se vybírají ocenění v jednotlivých kategoriích Šourek.

Kromě soutěžní náplně akce mohli lidé přijít na doprovodný program. Programový koncept soutěže měl na starosti Pavel Slavík z jihlavského klubu modelářů.

Největší ohlas zaznamenala beseda s Oldřichem Pelčákem. Ten je vojenským letcem a kosmonautem. Byl dokonce náhradníkem Vladimíra Remka, který se jako první československý kosmonaut letěl do vesmíru.

„Absolvoval stejný výcvik jako Vladimír Remek. Měl tehdy padesátiprocentní šanci, že poletí on. Nakonec si tehdejší vedení vybralo Remka," poznamenal Slavík. Ten asi šedesátce posluchačů prozradil, co všechno příprava kosmonauta na let do vesmíru obnáší. Dokonce se lidé dozvěděli i to, jakým způsobem chodili kosmonauti ve vesmíru vykonávat velkou potřebu na záchod.
Kromě absolvování besedy s Pelčákem lidé přišli například na povídání s Miroslavem Brychtou, který přednášel o letecké havárii Fordu Tri-Motor ČSA v srpnu 1930 v Jihlavě-Bedřichově. Další třicítku návštěvníku zaujalo promítání filmového dokumentu o letcích na křídlech RAF.

V rámci doprovodných aktivit mohli lidé na Masarykově náměstí v Jihlavě zhlédnout maketu legendární stíhačky Spitfire ve skutečné velikosti, kterou zapůjčil jihlavský Czech Spitfire Club. Letos je to osmdesát let, co vzlétl první prototyp tohoto letounu.

Autor: Jana Kodysová

29.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení