VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladí letci vybojovali postup na republiku

Jihlava – „Máme jeden model v lese, jestli umíte lézt po stromech, tak vám udělám kozu, a vy nám letadlo sundáte," bavil mě na sobotních závodech leteckých modelářů na letišti v Henčově Jindřich Krčmář z Litomyšle. Zatímco mi vykládal o úskalích soutěže, stačil dávat pokyny svému svěřenci Jaroslavu Hanouskovi.

23.5.2016
SDÍLEJ:

Na jihlavském letišti v Henčově létala v sobotu nad hlavami závodníků malá letadla, která nejsou řízena rádiem a poháněná klasickými motory. Mladí letečtí modeláři z různých koutů republiky zde předvedli své umění. Foto: Jan Černo

Do Jihlavy přijeli s cílem nominovat se na republikové mistrovství dětí a mládeže. Byla to totiž jejich poslední možnost, žádné další nominační závody už letos nejsou.
„Loni byl Jarda na mistrovství České republiky třetí, takže se tady musíme kvalifikovat, ale zatím se nám nedaří," vyprávěl Jindřich Krčmář.

S podobným cílem přijeli i další závodníci z různých koutů České republiky. Nominovat se chtěli také modeláři z kroužku leteckých modelářů při jihlavském domě dětí a mládeže (DDM). „Na republikové mistrovství se z jihlavského kroužku nominovali čtyři svěřenci. Všichni s házedly, tedy v kategorii nejmenších letadel," uvedl za organizátory soutěže Zdeněk Nápravník 
z DDM Jihlava. Z Kraje Vysočina se nominace podařila také svěřencům ze žďárského modelářského klubu. Mistrovství České republiky leteckých modelářů se uskuteční v říjnu na bývalém letišti v Kožlanech u Plzně.

Do Jihlavy přijel s mládeží také Petr Vašina z Ústí nad Orlicí. „Mám tady tři děti, kterým se do dnešního dne nedařilo nominovat. A protože tohle byla naše poslední možnost, tak jsme toho využili," popsal Vašina. A jeho tři mladí letci ho nezklamali, na republikové závody se s nimi rovněž podívá.

CHYBÍ VEDOUCÍ

A co museli mladí letci splnit? Každá kategorie má své nominační kritérium. V Jihlavě se závodilo v pěti kategoriích. Například letadla v kategorii P30, což jsou modely s gumovým motorem, mají nominační kritérium 300 vteřin. Aby ho modeláři splnili, měli na to pět pokusů. V každém pokusu se jim počítá čas strávený ve vzduchu a v součtu musí dát požadovaných 300 vteřin. „Má to ještě jedno úskalí, v každém letu se počítá v této kategorii maximálně 100 vteřin," dodal Vašina. To znamená, že na splnění potřebuje minimálně tři podařené lety.

Primárně šlo ovšem v sobotu na henčovském letišti o krajský přebor mládeže leteckých modelářů. V Jihlavě vede mladé naděje leteckého modelářství už několik desítek let Karel Švec. Ten by byl rád, kdyby se našlo více dětí se zájmem o tuto činnost. „Dnes už moc zájem není. Podle nějaké směrnice bych měl mít minimálně deset dětí v kroužku. Když jich ovšem budu mít více, tak se jim nemohu věnovat tak, jak bych chtěl. Takže ideální počet je kolem pěti dětí," uvedl Švec. Chybí ovšem další vedoucí. „Když skončím, tak už tu asi nebude nikdo, kdo by děti vedl. Nikdo to nechce převzít," postěžoval si Švec. S dětmi se schází dvakrát týdně, vždy v úterý a ve čtvrtek. Na kroužku si staví modely a potom s dětmi trénuje právě na henčovském letišti.

Autor: Jana Kodysová

23.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení