VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na úřadech vydávají voličské průkazy, lidé chtějí volit jinde

Žďársko - Ve žďárském okrese si už první zájemci vyzvedli voličské průkazy. Ty je v předčasných parlamentních volbách opravňují k tomu, aby volili mimo místo svého trvalého bydliště.

14.10.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

„Zatím bylo vydáno dvaasedmdesát průkazů pro voliče s trvalým pobytem ve Žďáře nad Sázavou. Lidé se rovněž telefonicky zajímají o postup při vydávání voličských průkazů," informovala v pátek Lucie Kolbábková z odboru sekretariátu tajemníka a vnitřních věcí žďárské radnice.

Zájemci mohou o voličský průkaz pro volby, které se konají ve dnech 25. a 26. října, žádat osobně, písemnou žádostí adresovanou úřadu podle svého bydliště či elektronicky.

„Písemné podání opatřené úředně ověřeným podpisem voliče musí být doručeno nejpozději do pátku 18. října do 16 hodin. Ověření podpisu je pro účely voleb osvobozeno od správního poplatku," uvedla tajemnice bystřické radnice Eva Špatková. Úřední ověřování podpisu provádějí například obecní úřady či pošta.

V elektronické podobě musí být žádost o vydání voličského průkazu doplněná uznávaným elektronickým podpisem voliče, poslat ji lze také prostřednictvím datové schránky. Osobně mohou lidé o vydání voličského průkazu na úřadě žádat do středy 23. října do 16 hodin. „Se zájemcem o voličský průkaz sepíšeme záznam a průkaz pak na místě dostane hned, nemusí čekat na vyřízení například do příštího dne," vyjádřila se Zuzana Koudelová z oddělení právního a živnostenského úřadu novoměstské radnice. Dodala, že i v Novém Městě lidé o možnost využít při nadcházejících volbách voličský průkaz zájem mají.

Příslušný obecní úřad může vyřízený volební průkaz předat buď osobně voliči, nebo i osobě, která se prokáže plnou mocí k převzetí dokumentu. Rovněž je možné průkaz zaslat na adresu, kterou si volič určí.

Zájem o průkazy je v některých případech spojený s termínem voleb, které se uskuteční o prodlouženém víkendu. Řada lidí ho plánuje trávit mimo domov, a před odjezdem už nestihnou odvolit.

„V pátek v poledne mám jet do Prahy, odkud se vrátím až v pondělí večer. Rozhoduji se tedy, jestli pro mě bude lepší odjezd o pár hodin posunout a rychle odvolit doma, anebo požádat o průkaz a pak jít volit někde v Praze," uvedla Jana Stejskalová ze Žďáru.

Autor: Lenka Mašová

14.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání s občany Třeště
17

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání se zastupitely na Krajském úřadě.
18

Zastupitel vyzval Zemana k tomu, aby držel bobříka mlčení

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Zlatý Havlíčkobrodský střevíček pro Štáflovku

Havlíčkův Brod – Svou choreografii Sluneční soustava v brodské sportovní hale předvedly dívky ze Školního sportovního klubu Základní školy Štáflova. Tato choreografie jim přinesla první místo i na celorepublikovém finále soutěže Česko se hýbe ve školách. A u poroty zvítězilo i tentokrát.

OBRAZEM: Šedé garáže krajského úřadu rozsvítili motýli ze Světlé

Světlá nad Sázavou – Podzemní garáže Krajského úřadu Vysočiny teď mají neobvyklou atrakci. Místo fádních a neútulných šedých zdí zde návštěvníci narazí na působivou sbírku motýlů. Ty jsou dílem studentů třetího ročníku oboru Bytový architekt ze Světlé nad Sázavou. Díky neonovému spreji motýli v temné chodbě doslova svítí.

V odchovně prasat panuje přísná hygiena

Kojetín – Přísná bezpečnostní opatření a hygiena. To je podle inženýra Petra Pavliše z akciové společnosti Provem jediná možnost, jak chránit domácí chovy prasat před hrozbou afrického moru. Společnost Provem sídlí nedaleko obce Kojetín na Havlíčkobrodsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies