Součástí programu byl i simulátor schizofrenie, který zaujal i mě. Akce se konala včera na pelhřimovském Masarykově náměstí od jedenácti hodin dopoledne. Na místo jsem dorazila s dostatečným předstihem, i tak jsem si ale musela vystát frontu. Tak velký byl o neopakovatelnou zkušenost zájem. Když na mě přišla řada, vstoupila jsem do barevné dvoumetrové boudy, kde na mě čekala malá stolička, sluchátka a obrazovka. Usadila jsem se a program spustila. Zhlédla jsem přibližně devítiminutové video o ženě, která trpí silnou schizofrenií. Viděla i slyšela jsem přesně to co ona.

Šlo o běžnou záležitost, dojít na poštu pro dopis. Pro nás je tato činnost naprosto přirozenou věcí, pro lidi se schizofrenií ale hotovým hororem. Po celou dobu jsem slyšela nejrůznější hlasy, které mi našeptávaly a radily. V pozadí byl silný neutuchající smích. Nevěděla jsem, co je skutečné, a co je pouze v mé hlavě. Neměla jsem nejmenší tušení, zda mohu věřit sama sobě.

Když video skončilo, ještě chvíli jsem seděla a přemýšlela nad tím, co jsem viděla. Žít s nemocí jako je schizofrenie, není vůbec snadné, což mi potvrdila i Anna Štěpánová, která si simulátor vyzkoušela hned po mně. „Vůbec si nedokážu představit, že bych s touhle nemocí musela žít. Je to opravdu hodně psychicky náročné," pověděla Štěpánová.

Jaké to je být schizofrenikem, si vyzkoušel i pelhřimovský místostarosta Josef Koch. „Všem občanům bych doporučil, aby si simulátor vyzkoušeli. Možností se s takovým zařízením seznámit není mnoho, i pro mě to byla nová věc. Očekával jsem něco úplně jiného. Nejhlubší prožitek pro mě byly tváře, které mě neustále sledovaly. Jsem rád, že taková aktivita v Pelhřimově je, a byl bych pro to, aby se takové akce pořádaly častěji," uvedl Koch.

Pro Světový den duševního zdraví je vyhrazeno datum 10. října. K této příležitosti pelhřimovské středisko Fokusu Vysočina pořádá Týdny pro duševní zdraví. Letošním tématem je první psychosociální a psychiatrická pomoc. Jak uvedla vedoucí střediska Michaela Urbánková, první pomoc se netýká jen fyzických zranění. „Existuje i první psychiatrická pomoc. Je důležité člověku s duševní nemocí naslouchat a dát mu možnost stát se plnohodnotným člověkem," uvedla Urbánková.

Lucie Ješátková