Letecký průzkum odhalil problémová místa především na Třebíčsku. Letecké monitorování, které se provádí vždy na přelomu léta a podzimu, je doplňkem k pozemnímu sledování.

„Z letiště v Henčově začátkem října startovaly monitorovací lety, při kterých státní správa lesů jak krajského, tak i městských úřadů zhodnotila rozsah poškození lesních porostů. Nejnepříznivější situace je v části okresu Třebíč, kde je výskyt ohnisek velice častý. Naopak téměř bez problému je oblast nejvyšších poloh kraje," popsal krajský radní pro lesní hospodářství, zemědělství a životní prostředí Zdeněk Chlád.

Místa s ohnisky účastníci letů průběžně zaznamenávali do map a po upřesnění pochůzkou v terénu mohou s konkrétními vlastníky učinit příslušné nezbytné kroky.

„Pro zabránění dalšího šíření kůrovců je důležité včasné zpracování či asanace napadeného dřeva. Zpracování stromů, které už kůrovec opustil, situaci nezlepší. Po opuštění stromů a dokončení vývoje napadá kůrovec další smrky. Napadány jsou oslabené stromy v bezprostředním okolí původního výskytu nebo v místech vzdálenějších. Častá praxe, kdy jsou zpracovávány sterilní souše a nejsou důsledně vyhledávány a zpracovávány další kůrovcové stromy, tedy ty, ve kterých je kůrovec aktivní, je zásadní chyb," připomenul Zdeněk Chlád.

Lesní porosty, které tvoří třetinu území, jsou na Vysočině tvořeny více než ze 72 procent smrkem.