Hlavní téma je bezpečná péče o oslabeného pacienta. Pro nemocnice na Vysočině se jedná o prestižní záležitost, proto jsou soutěžní projekty zatím přísně tajné, neboť konkurence nespí.

„Prozatím ještě nejsme pevně rozhodnuti, který projekt přihlásíme. Jakmile vedení nemocnice rozhodne, určitě zveřejníme alespoň základní informace," sdělila mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo. Právě brodská nemocnice má na svém kontě vítězství v soutěži za rok 2010 se svým projektem nazvaným Bezpečnostní pás – prevence pádu pacienta, s nímž přišlo chirurgické oddělení. Relativně častým problémem v nemocničních zařízeních jsou pády pacientů. Pokud se ostatní nemocnice v republice inspirují nápadem, se kterým přišla Nemocnice Havlíčkův Brod, mělo by jich významně ubýt.

Hlavní téma, péče
o oslabené pacienty

K projektu bezpečnostního pásu pak vrchní sestra z oddělení chirurgie Nemocnice Havlíčkův Brod Marie Kafková řekla: „Analyzovali jsme si pády v našem zdravotnickém zařízení a zjistili jsme, že občas například pacient vypadne ze sedačky, kterou se převáží z oddělení na oddělení. Zaměřili jsme se na to, hledali jsme, až jsme našli bezpečnostní pás." Pás umožňuje fixaci pacienta například k invalidnímu vozík, a zvyšuje tak významně jeho bezpečí.

Ani jihlavská nemocnice se zatím nechce pochlubit, s jakým projektem se v letošním roce pokusí v soutěži zaujmout.

„Projekty, s nimiž budeme soutěžit, zatím vybíráme. Proto také nezveřejníme podrobnosti, neboť jde o velmi prestižní soutěž. Nicméně myslím, že jihlavská nemocnice se má čím pochlubit. Co se týče minulého ročníku, jsme hrdi na náš projekt, který umožnil zdravotníkům jihlavské nemocnice získat přehled o veškeré činnosti na operačních sálech," konstatovala mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zchrlová.

„Hlavním tématem pro letošní šestý ročník bylo zvoleno bezpečí v péči o oslabeného pacienta. Stejně jako v předchozích letech  je soutěž vyhlášena ve dvou odborných sekcích, technicko-provozní a ošetřovatelsko - medicínská. Soutěž vyhlašuje Kraj Vysočina ve spolupráci se Spojenou akreditační komisí, Johnson & Johnson, Project HOPE – Česká republika a Českou asociací sester, už pošesté. Projekty je možné přihlásit od 1. července do 31. října letošního roku," informoval David Talpa z odboru zdravotnictví Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Rizika pro nemocné i personál

„Soutěž má za cíl upozornit na možná rizika při poskytování zdravotních služeb, a to jak rizika pro pacienty, tak pro personál, včetně předání všech informací souvisejících s bezpečím v lůžkových zdravotnických zařízeních. Jedná se o předání takzvané dobré praxe v oblasti zdravotnictví," zdůraznil Talpa.

Odborná soutěž Bezpečná nemocnice oceňuje nejlepší projekty, kterými zdravotnická zařízení učinila nejvíce kroků ke zvýšení bezpečí.  „Termínem oslabený pacient rozumíme osoby, které vzhledem k fyzickému, smyslovému či psychickému handicapu, vzhledem k výrazně vysokému či výrazně nízkému věku či  vzhledem k faktu, že nerozumí česky, mají ztíženou interakci s poskytovateli zdravotních služeb či vyžadují specifický typ péče nad rámec, vyvolané onemocněním či úrazem, pro která pobývá v nemocnici či léčebně," vysvětlil Talpa.

Jedná se tedy o osoby, které mají specifické potřeby z hlediska zajištění bezpečí při hospitalizaci, současně však ne všechny zařízení věnují bezpečí oslabených pacientů dostatečnou pozornost.

Vítězné projekty v soutěži Bezpečná nemocnice získají cenu hejtmana Kraje Vysočina.

Společnost Johnson & Johnson ocení projekt s nejvyšším hodnocením poroty v každé ze sekcí mimořádnou finanční cenou ve výši 100 tisíc korun.

Vítězové minulých ročníků

2008 – 1. ročník

„Zvyšování bezpečnosti zdravotnického zařízení na základě systémového řízení rizik" – Fakultní nemocnice Ostrava

2009 – 2. ročník

„Bezpečí pacientů souvisí s bezpečím zdravotníků" – Svitavská nemocnice, a.s

2010 – 3. ročník

„Bezpečnostní pás – prevence pádu pacienta" – Nemocnice Havlíčkův Brod, příspěvková organizace

2011 –  4. ročník

„Elektronické sledování povinností zaměstnanců" – Všeobecná fakultní nemocnice v Praze

2012 – 5. ročník

Systém evidence a dokumentace práce klinického farmaceuta – základní nástroj bezpečnosti farmakoterapie – nemocnice na Homolce Praha.