Pojem světelné znečištění nemá přesnou definici, ale podle webových stránek svetelneznecisteni.cz je jím obecně chápáno souhrnné označení všech negativních jevů, které s sebou přináší umělé osvětlení.
Světelné znečištění znepokojuje hlavně fotografy noční oblohy a krajiny. Jedním z nich je i Jakub Zábranský. „S nárůstem nových výrobních podniků a obchodních domů či parkovišť světelné znečištění stoupá," míní Zábranský.

Z dálky se při pohledu na Pelhřimov zdá, že město obklopuje jakási do oranžova zbarvená kopule. Tomuto jevu se říká světelný smog a stejně jako pronikání světla do příbytků je považován za součást světelného znečištění.

Nejlépe se obloha pozoruje z jihu

„Světelné znečištění není problém, který by musela řešit jenom města jako Praha či Brno. Přesná čísla neznám a vím, že Vysočina je na tom v porovnání s ostatními kraji dobře, ale jako obyvatel našeho města si nemyslím, že konkrétně Pelhřimov do této statistiky přispívá kladně. Obávám se, že noční obloha s tisíci hvězd začíná být pro město nedosažitelná," uvedl Zábranský.

Problémy umělé světlo přináší také pozorovatelům vesmírných těles. „Co se okolí Pelhřimova týče, pozorujeme z jižního okraje města, z polní cesty nedaleko rybníka Stráž. Například tmavé objekty tam ale kvůli světelnému znečištění vidět nelze. Proto jezdíme až ke Křemešníku, kde je obloha výrazně tmavší," sdělil Deníku předseda Astronomického klubu Pelhřimov Jakub Hraníček.

Kraj na tom se světelným znečištěním ale zdaleka není nejhůř. „V porovnání s ostatními kraji je na tom Vysočina dobře. Obloha nad ní je asi druhá nebo třetí nejtmavší. Nejlépe se ale pozoruje na horách, třeba na Šumavě, a daleko od velkých měst," prozradil Hraníček.

Světlo jako výhoda

Podle jeho slov ale tento rok pelhřimovští o moc nepřijdou, protože dvě zatmění měsíce, která už proběhla, a dvě zatmění Slunce, která teprve přijdou, stejně není možné z území naší republiky vidět.

Naopak se můžeme dvanáctého a třináctého srpna těšit na perseidy, úlomky meteorů, které za letu shoří v atmosféře. Jsou také známé jako padající hvězdy. A hezký pohled je podle předsedy pelhřimovského Astronomického klubu také na Saturn s jeho prstencem.

Jak se říká, všechno zlé je i k něčemu dobré. Bez veřejného osvětlení bychom se v noci neobešli a jsou dokonce pozorovatelé noční oblohy a fotografové, podle kterých se dá umělé světlo v noci dobře využít.
„Pokud chce někdo fotit reálně, chápu, že mu to může vadit. Podle mě je to ale o účelovosti. Na fotce může světelné znečištění vytvořit i zajímavý efekt. Kolikrát jedu brzy ráno do práce za svitu lamp a mrzí mě, že s sebou nemám foťák," řekl fotograf nadšenec Pavel Maršák.

Karolína Hovorková