VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nové Město má kupce pro kino i vilu

Nové Město na Moravě - Novoměstské radnici se podařilo najít zájemce o koupi kina a přilehlé Sadílkovy vily. Konečné slovo v otázce prodeje městského majetku ale budou mít zastupitelé, kteří nejprve posoudí investiční záměr kupce.

20.5.2016
SDÍLEJ:

Budova bývalého kina, které bylo definitivně zavřeno.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Nemovitosti radnice nabídla už podruhé. „V tomto kole se nám podařilo najít uchazeče, který má zájem. Jméno nesdělíme, nejprve společně připravíme materiál pro zastupitelstvo. Chceme, aby v něm byl specifikován záměr, který s nemovitostí kupec má," řekl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Kromě kina je předmětem prodeje i Sadílkova vila a přilehlé pozemky. Soubor nemovitostí byl v druhém kole městem nabízen za minimální kupní cenu dva miliony 975 tisíc korun. „Vyvolávací cena v prvním kole byla tři a půl milionu korun. Tehdy se žádný zájemce o koupi neobjevil," doplnil Michal Šmarda.

Oba objekty jsou dlouhodobým předmětem sporu místních obyvatel s radnicí. Pro někoho je srdeční záležitostí kino, jiní vidí nešťastný krok radnice v tom, že se snaží prodat i přilehlou Sadílkovu vilu.

„Slyšel jsem, že není památkově chráněna. Ale i tak si myslím, že by si ji mělo město nechat. Představuje kus místní historie. Jestliže už ji musí prodat, tak bych byl aspoň rád, kdyby se ze Sadílkovy vily nestala třeba tržnice. Něco jako synagoga ve Velkém Meziříčí, to je odstrašující příklad," řekl Pavel Horký z Nového Města.

Obě budovy, jak kino, tak také vila, kterou si pro svou potřebu vystavěl někdejší dlouholetý novoměstský starosta a stavitel Josef Sadílek, už několik let chátrají.

Původně představitelé města uvažovali o tom, že by interiéry kina prošly rekonstrukcí a nemovitost by tak nadále mohla sloužit svému účelu, popřípadě by poskytla také azyl žákům dramatického oboru základní umělecké školy. Jako levnější se nakonec ukázala varianta přestěhovat promítání filmů do kulturního domu.

„Oba objekty potřebují, pokud mají být zachovány, celkovou rekonstrukci. Náklady by se pohybovaly v desítkách milionů korun," vysvětlil důvod, proč se nakonec město rozhodlo část svého majetku odprodat, Michal Šmarda.

V druhém kole výběrového řízení se okolo prodeje kina a Sadílkovy vily objevilo zájemců hned několik. „Někteří se na to vyptávali, vyvolávací cena už byla příznivější než v prvním kole, ale samotné aukce se nakonec zúčastnil jeden jediný kupec," upřesnil Michal Šmarda.

Zasedání zastupitelstva je naplánováno na 13. června. „Byl bych rád, kdyby se konečně rozhodlo a obě budovy přestaly chátrat," řekl novoměstský starosta.

Kino a vila

Budova novoměstského biografu je nedílně spojena s vilou, kterou si na počátku 20. století nechal vybudovat místní stavitel a dlouholetý starosta Josef Sadílek. V dubnu roku 1936 koupila objekt Jednota československého Orla a přestavěla jej na lidový dům. Část budovy se záhy začala využívat k promítání. Nyní má obě nemovitosti ve svém vlastnictví město. Kino už svému účelu neslouží. Sadílkova vila není památkově chráněna, patří však k architektonicky nejzajímavějším objektům Nového Města na Moravě.

Autor: Helena Zelená Křížová

20.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení