VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novoměstské náměstí ožije středověkými radovánkami

Nové město na Moravě – Do období středověku se o víkendu vrátí Vratislavovo náměstí v Novém Městě na Moravě. Dvoudenní Svatováclavské slavnosti rozezní náměstí dobovou hudbou, zvoněním koňských podkov a šavlí a také střelbou.

24.9.2014
SDÍLEJ:

Svatováclavské slavnosti začnou na novoměstském Vratislavově náměstí malou ochutnávkou programu už v pátek v 18 hodin.Foto: Deník/Jiří Marek

Letošní ročník potrvá dva dny. Vše začne v pátek v 18 hodin vystoupením žonglérů, tanečníků, šermířů a muzikantů. Především se ale návštěvníci dozvědí, co je čeká následující den, který je věnován hlavní zábav. „Chtěli jsme letos připravit pestřejší program, a proto jsme se rozhodli uspořádat předvečer, kde ukážeme něco z hlavní části. Je to taková pozvánka na sobotu," řekla pořadatelka Žofie Řádková. Páteční vystoupení zakončí ohňová show.

Sobotu zahájí už před desátou dopolední zvací průvod tvořený všemi účinkujícími. Poté vystoupí starosta města Michal Šmarda, který oficiálně otevře slavnosti. „Ranní program bude zaměřen více duchovně a děkan Daněk přednese něco o významu svatého Václava. Následně začne tradiční lidový rej," sdělila Řádková.

Na scéně se vystřídají kejklíři, sokolníci, rytíři na koních, šermíři z historického spolku Flamberg, ale i loutkové divadlo či Divadlo bez střechy, s kterým se všichni účastníci přenesou do dob dávno minulých. Z hudební produkce se představí svatováclavský chorál v podání operního pěvce Michala Pavla Vojty a také soubor Weytora s dobovou muzikou, který svoje vystoupení během dne několikrát zopakuje.

Mimo to si příchozí mohou vychutnat spoustu dalších atrakcí. Budou to například kolotoče, vojenský tábor, střelnice, vození dětí na koni, výstava dravců a ukázka zbraní a zbroje. „Loňský program se mi líbil, proto se letos opět chystám strávit sobotní odpoledne na náměstí," řekla jedna z návštěvnic Veronika Kučerová. Pro ty, kteří si chtějí ze slavností odnést nějakou upomínku, se chystá středověký jarmark. Souběžně s ním bude připraven také tradiční farmářský trh.

Svatováclavské slavnosti PROGRAM

26.09.2014 (pátek) - začátek 18:00 - Vratislavovo náměstí - Nové Město na Moravě

čas produkce 26. září (pátek)

18:00 Zahájení slavností

18:15 Večerní program - šerm, tance, hudba, žonglér (Flamberg, Radka + Káťa, Weytora, Agripa)
Pozvánka na sobotu
19:30 Ohňová show

čas produkce 27. září (sobota)

09:45 Zvací průvod všech účinkujících
slavnostní salva

10:00 Otevření slavností - Michal Šmarda,
starosta města

10:15 "Význam sv. Václava" - duchovní
promluva J. Daňka, děkana římskokat. církve

10:30 "Svatováclavský chorál" - v podání operního pěvce Michala Pavla Vojty

10:40 Loutkové divadlo Tilia

11:10 Dobová hudba Weytora – I. part

11:30 Sokolník

11:50 Kejklíř Martin

12:10 Historický šerm Flamberg

12:30 Rytíř a jeho kůň

13:00 Divadlo bez střechy

13:20 Dobová hudba Weytora – II. part

13:40 Kejklíř Martin

14:00 Sokolník

14:20 Divadlo bez střechy

15:00 Rytíř a jeho kůň

15:20 Kejklíř Martin

15:40 Dobová hudba Weytora – III. part

16:00 Historický šerm Flamberg

16:20 Loutkové divadlo Tilia

16:50 Divadlo bez střechy

17:20 Vystoupení Michala Šmardy, starosty města

17:30 Dobová hudba Weytora – IV. part

18:00 Střelba Flamberg - Rozloučení se s diváky

Doprovodný program:
- kolotoč, pekárka, vojenský tábor, střelnice, vození dětí, ukázky zbraní a zbroje, výstavka dravců
- středověký jarmark
- farmářské trhy

MARIE ZEMANOVÁ

Autor: Redakce

24.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení