Jednou ze základních škol, jež žákům pomáhá uhradit část nákladů za lyžařský výcvik, je ZŠ Otokara Březiny v Jaroměřicích nad Rokytnou. „Kurzu se účastní asi padesát dětí. Platíme jim dopravu z fondu sdružení rodičů a přátel školy. Navíc jim zadarmo půjčujeme lyžařské vybavení," sdělil ředitel školy Michal Scigiel.

Také Katolické gymnázium v Třebíčí pomáhá sociálně slabším studentům uhradit náklady ze sociálního fondu. „Najde se jeden nebo dva žáci, kteří mají problém s financováním, ale pro ty máme sociální fond. Ve škole máme nějaké vybavení, případně tělocvikáři zprostředkují vypůjčení lyží," řekl ředitel Vít Feldbabel.

Na nezájem studentů o lyžařské kurzy si nestěžuje ani ředitel Základní školy Havlíčkova v Moravských Budějovicích František Dostál. „Děláme to za slušné peníze, proto zájem je," uvedl Dostál.

Škola má na zimu v plánu dva lyžařské kurzy. „Žáci sedmých tříd absolvují základní kurz v rámci výuky. Nabízíme také kurz pro žáky čtvrté, páté a deváté třídy," dodal ředitel.

Pro sedmé třídy je kurz povinný

Zájem o lyžařské kurzy je také v Domamili. Z jedné třídy by sice kapacitu lyžařského výcviku nedokázali naplnit, ale sloučením žáků z několika tříd se počet účastníků kurzu vyšplhá ke 30 žákům. „Kdybychom to měli dělat pouze pro jednu třídu, tak by se nám to nevyplatilo. S dalšími třídami vždy naplníme plnou kapacitu dvaatřiceti míst. Vybavení si žáci zajišťují sami," sdělila ředitelka školy Hana Tichá.

Jak dodává ředitel Základní školy Kapitána Jaroše v Třebíčí Karel Dolák, lyžařského kurzu by se měli podle školských stanov účastnit žáci sedmých tříd v rámci povinného lyžařského výcviku. „Je to záležitost povinná. Praxe je ale taková, že je to spojeno s nemalými náklady, a část rodičů tam své děti nechce posílat, protože na to nemají peníze. Nemáme žádný fond, kterým bychom jim pomohli. Tito žáci jsou rodiči omluveni," uvedl ředitel Dolák.

Žáky, kteří se výcviku neúčastní, nahradí pro doplnění kapacity děti z jiných tříd. „Vybavení ve škole nemáme, protože za velmi dobrých podmínek se to dá půjčit jinde. Navíc samotné udržování vybavení by také nebyla zrovna levná záležitost," dodal ředitel třebíčské základní školy.

Ne každý si může kurz dovolit

„Je to hodně o finančních možnostech dětí. Velmi problematické je to s žáky učilišť, lepší se žáky studujícími maturitní obory, jejichž rodiče jsou většinou lépe situovaní. Ve škole máme dostatečné vybavení, spíše jde o úhradu pobytu," řekl ředitel Střední školy stavební Třebíč Alois Novák. Výcvik proto škola pořádá pouze pro studenty maturitních oborů a na maximální počet účastníků doplňují kurz zájemci z učilišť.

Menší zájem ze strany učilišť potvrdil i ředitel Střední školy řemesel a služeb v Moravských Budějovicích Jaroslav Doležal.

„Kurzy pořádáme, ale zájem není velký. Jsme střední škola s učebními obory a jsou tady někteří studenti ze sociálně slabších rodin. Jezdíme na Lipno s těmi, co mají zájem," řekl ředitel Doležal.

Škola lyžařské vybavení studentům nenabízí, protože podle ředitele se škole kvůli jednomu kurzu nevyplatí udržovat lyžařské vybavení.

DAVID ŠIBOR