VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odpadky od silnic nikdo neuklízí. Leží tam i čtvrt roku

Třebíčsko - Už přes tři měsíce leží u rybníka Březina mezi Trnavou a Rudíkovem nepořádek. Řidiči tam u odpočívadla projíždějí kolem nelegální skládky a asi dvaceti igelitových pytlů plných odpadků.

5.11.2015
SDÍLEJ:

Krajinu u rybníka Březina mezi Trnavou a Rudíkovem znečišťuje nelegální skládka.Foto: Deník/ Kamil Černý

„Je tam hromada odpadu," upozornil Jaroslav Krejska z Rudíkova. K vyčištění se zatím nikdo neodhodlal. Naopak nastal druhý možný scénář a potvrdilo se, že odpad přitahuje odpad. Během posledních týdnů přibyly k odloženým igelitovým pytlům volně pohozené plastové lahve.

„Vždycky, když se to tam uklidilo, tak tam hned přibylo něco dalšího," popsal Břetislav Česnek, starosta Trnavy, v jejímž katastru silniční odpočívadlo leží.

O úklid se v posledních letech vždy na jaře starají dobrovolníci z řad Klubu českých turistů v Trnavě. „Pravidelně uklízíme asi tříkilometrový úsek podél silnice od Trnavy k Březině. Letos jsme šli už asi podeváté a vždycky jsme posbírali přes dvacet pytlů odpadků. Letos na jaře jich bylo dvacet devět," řekl Zdeněk Adam z trnavských turistů.

K úklidu pytlů s odpadem a dalších drobných věcí, které do jinak krásné přírody kdosi odhodil během letošního léta, se zatím neodhodlali ani silničáři. Pozemek, na kterém většina nepořádku leží, přitom patří Kraji Vysočina stejně jako silnice mezi Trnavou a Rudíkovem či odbočka k Náramči. „Lokace takových skládek je často problematická, protože i majetková struktura vlastníků může být složitá," poznamenal v obecné rovině technicko-správní náměstek ředitele Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Tomáš Mátl.

Instalace fotopastí

Na řadu míst, kde se odpad nelegálně ukládá, nechaly dotčené obce instalovat fotopasti či jiná záznamová zařízení, která by mohla případné znečišťovatele od odhazování odpadků odradit, nebo je dokonce z takového jednání později usvědčit. „Určitě by to pro nás byl využitelný materiál. Brali bychom ho jako jeden z důkazů, kromě informací od případných svědků nebo vlastního šetření," dodala vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková.

V Trnavě o instalaci fotopastí k rybníku Březina zatím nepřemýšleli. „Mám za to, že to není náš pozemek, a kromě toho čekáme na příští rok, kdy by se měla krajská silnice kompletně opravovat. Zmizet by přitom mohlo alespoň jedno ze dvou odpočívadel, která tam teď jsou, a problém by se tím měl vyřešit," podotkl Česnek.

Pozitivní zkušenosti se záznamovým zařízením mají ve Vladislavi. Na přítomnost fotopasti tam stačilo upozornit ručně vyrobenou cedulí. Od srpna se i díky tomu u silnice ve směru k Náměšti nad Oslavou neobjevila žádná další stavební suť, kamení nebo komunální odpad. „Na lidi to má výrazný psychologický účinek," pochválil si vladislavský starosta Jan Havlena.

Podobně se může ulevit také obecní pokladně. Investice v řádu tisíců korun do pořízení fotopastí by se mohla brzy vrátit. Právě ve Vladislavi se totiž o likvidaci nelegálně odhozeného odpadu u potoka Beňůvky staral na vlastní náklady městys.

„Vždycky když jedu z Náměště kolem, tak mě mrzí, jak to tam vypadá. Smutné je to zvlášť v dnešní době, kdy i třeba objemnější odpady, jako stavební suť, běžně přijímají sběrné dvory. A těch navíc není málo," zamyslel se Jan Havlena.

Odpad táhne odpad

Že odpad přitahuje další odpad, se nedávno přesvědčili také v Markvarticích. Původně hezkou myšlenku představitelů obce tam neznámý pachatel zneužil. „Na Markvartickém kopci jsme uskladnili starou střešní krytinu, abychom ji později použili na opravu polních cest. Bohužel nám tam ale brzy přibyla hlína z nějaké stavby. Někdo tam přivezl i biologický odpad," vylíčil markvartický starosta Vlastimil Klusák.

Obec proto vydala upozornění na zákaz skládkování v lokalitě a tuto zprávu rozšířila i do okolních vesnic. „Místo je totiž přístupné z několika stran a navíc je od nás odlehlejší, takže kontrola, jestli tam někdo něco nevozí, je složitá," vysvětlil Vlastimil Klusák.

„Budeme se snažit to tam během několika dnů vyčistit a uvést do nejlepšího možného stavu. Pokud by se tam něco takového opakovalo, budeme uvažovat o pořízení fotopasti," řekl starosta Markvartic.

Případné provinilce by při prokázání vyvezení odpadu na černou skládku mohl postihnout peněžitý trest ve výši až 50 tisíc korun. Pokud by se takto provinila firma, mohla by zaplatit až dvojnásobek.

Autor: Kamil Černý

5.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení