VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odprůci rychlotrati nechali pustit zvuk projíždějícího vlaku

Senožaty – Další ze série diskusí ohledně vedení vysokorychlostní tratě (VRT) přes Vysočinu se konala ve středu večer v tělocvičně v Senožatech.

11.4.2014 1
SDÍLEJ:

V tělocvičně bylo přes 150 účastníků, vpravo s mikrofonem starosta Senožat Zdeněk Vaněk. Foto: Deník/Jan Mazanec

Ujít si jí nenechali hlavně představitelé obcí z Humpolecka, Benešovska a Jihlavska, jejichž katastrů by se „jižní" varianty VRT týkaly.

Na úvod hostitel a moderátor setkání, senožatský starosta Zdeněk Vaněk zopakoval závěry předešlé neveřejné schůzky starostů šestnácti obcí se zástupci projektantů a vedení kraje. Je to hlavně shoda na názoru, že pro obce je VRT na jih od dálnice nepřijatelná – chtějí, aby kraj vyjasnil postoj vůči projektu a v souladu se zájmy obcí „tlačil" na vládu a poslance.

Starosta Vaněk se zeptal přítomných zástupců projektantů, ministerstva dopravy a Správy dopravní železniční cesty (SŽDC), kdo je zadavatel celé akce, na základě jakého dlouhodobého dokument bylo o zkoumání trasy rozhodnuto.

Zástupce ministerstva Vít Sedmidubský uvedl, že VRT vyplývají z evropské dopravní politiky, která chce podpořit vlaky na úkor silniční a letecké dopravy.

„Evropská komise přijala nařízení, stanovila transevropskou dopravní síť, ale to neznamená, že trasa mezi Prahou a Brnem musí vést právě tudy," řekl. Dodal, že investice se musí posoudit z různých hledisek a že nyní se pouze hledají možnost, kudy by vůbec trasa mohla jít. Harmonogram je do roku 2050 .

Jeho kolega Martin Janeček doplnil, že každá z variant –  ať už ta „jižní" pod dálnici, nebo „severní" přes Havlíčkův Brod má své minusy. Podle něj vše odvisí i od toho, která města trasa obsluhuje.

Po ujištěních, že zatím nic není rozhodnuto, vystoupila zástupkyně odpůrců jižní trasy, Zdeňka Bendová, která má v Senožatech chalupu.

„První vodárenské pásmo zakazuje vstup fyzických osob, druhé pásmo se dělí na zóny souvislé ochrany vodního zdroje – nesmí tam jezdit vozidla přepracující náklad, nesmí se tam stavět dálnice, produktovody a železnice," upozornila mj. pomocí své prezentace na to, že všechny „jižní" varianty rychlotrati by se dotkly některé z lokalit, které jsou chráněny různými stupni ochrany. Její vystoupení v sále sklidilo potlesk.

Naopak smích vyvolalo prohlášení zástupců státu, že rychlotrať má „odvézt" dopravu z dálnice D1. Starosta Senožaty namítl, že podle jeho informací se předběžně uvažuje o ceně 500 korun z Jihlavy do Prahy, což si málokdo bude moci dovolit.

Radní kraje pro regionální rozvoj Martin Hyský znovu zopakoval, že kraj žádnou variantu neupřednostňuje – zatím je „platná" jen ta havlíčkobrodská, která je zanesena v Zásadách územního rozvoje kraje, ale kraj měl dvě námitky: aby rychlovlak na Vysočině zastavoval a aby trať „neřezala" území další liniovou stavbou, když už je tu dálnice.

Starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm také nechal pustit zvukovou nahrávku rychlovlaku. „Byla to ukázka toho, jak hlučný je rychlovlak při projíždění obcí. Byla to ukázka ze zemí, kde rychlovlak jezdí," řekl starosta Plander Miroslav Lukáš.

Závěr schůzky je podle starosty Senožat ten, že dotčené obce založí sdružení a vstoupí do jednání se státními orgány jednotně. Chtějí další schůzku na kraji. K tématu bude v květnu také schůzka ve sněmovně.

Autor: Jan Mazanec

11.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení