VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohrožené žáby se u zábran před silnicemi letos nezastaví

Pelhřimovsko – Skokany, ropuchy a ostatní obojživelníky, kteří se v těchto dnech vydávají na svou každoroční pouť na místa rozmnožování, letos zábrany u silnic na Humpolecku nezastaví.

31.3.2016
SDÍLEJ:

Bez pomoci ochránců přírody by se řada žáb na jaře přes silnici k vodě nedostala. V Kamenici na Jihlavsku se už před časem ujali záslužné práce školáci. Foto: Deník/Jiří Jíra

Ochránci přírody ze sdružení Zelené srdce, kteří obojživelníkům ve vstupu na silnici v okolí Smrdova u Humpolce každým rokem bránili, letos poprvé od roku 2000 stometrové zábrany v této lokalitě nepostaví. „Letos bohužel zábrany u silnic stavět nebudeme, protože to časově nestíháme," vysvětlil ochránce přírody Pavel Koubek z Občanského sdružení Zelené srdce.

Dodal však také, že až nastane ten správný čas, vyrazí k silnici s kbelíkem a žáby, které se budou v těchto místech pohybovat, přenese na druhou stranu. „Všechno záleží na počasí. Jakmile totiž teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, žáby se začnou přesouvat. Pokud bude počasí takové, jaká je jeho momentální předpověď, žáby se začnou přemisťovat co nejdříve a jejich přesun bude velice rychlý," přemítal Pavel Koubek.

Zmínění obojživelníci putují každý rok ze vzdálenosti 
i několika kilometrů do stále stejného rybníka, ve kterém se narodili. „Placatou žábu tedy můžeme potkat na téměř každé silnici, v jejímž okolí se nachází rybník," řekl Koubek.

Když ochránci přírody stavěli zábrany u silnic v okrese poprvé, zachránili zhruba 1 200 obojživelníků. Loni se jim podařilo přenést pouze kolem 500 kusů. „V současné době je totiž ve zmíněné lokalitě obce Smrdov patrný pokles počtu obojživelníků zaviněný změnami životního prostředí," prozradil Koubek.

Dobrovolníci s kbelíky a gumovými rukavicemi se najdou i ve Vyskytné, která leží nedaleko Pelhřimova. Zde žábám a především skokanům hnědým, kteří se 
v tomto období snaží dostat do tamního rybníka, každoročně pomáhají děti ze základní školy ve Vyskytné.

Na pomoc obojživelníkům se školáci vydají hned z rána. „Teď čekáme, až nastanou ty správné teploty a my budeme moci jít pomáhat žabičkám, které vyrazily ze svých zimovišť do našeho rybníka Koupaliště, jež leží asi kilometr od vsi," pověděla Jiřina Jonášová, učitelka ze Základní školy a Mateřské školy Vyskytná.

Silniční úsek kousek od Vyskytné, který se pro obojživelníky stává nejnebezpečnějším místem jejich dlouhé cesty, bude už za několik dní označen oficiální dopravní značkou Pozor žáby.

V tomto úseku by si tak řidiči mohli na žáby dávat větší pozor. „Ve Vyskytné bydlím a  situaci s ohroženými žábami tam znám. Je mi tedy líto, když pak na silnici vidím tolik rozjetých žab," postěžoval si vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Pelhřimově Josef Slavětínský.

Dodal také, že skokani, ropuchy, čolci a další druhy se na svou každoroční pouť do vody vydají, až bude teplo. „Konkrétně skokan hnědý by se mohl začít přemisťovat už tuto sobotu, na kdy hlásí pěkné počasí," přemítal Josef Slavětínský.

Dopravní značky, které upozorňují na žáby pohybující se po tamní silnici, každoročně vyrábějí i děti ze zmíněné základní školy ve Vyskytné. „I letos jsme s dětmi během pracovních činností vyrobili dvě speciální dopravní značky, na které jsme namalovali také dvě velké žáby," informovala Jiřina Jonášová.

Tyto ručně vyráběné dopravní značky už dnes odnesou na frekventované žabí místo děti z turistického kroužku, který organizuje tamní základní škola.

Pomocnou ruku žábám podají ve Vyskytné mladí ochránci přírody v rámci výuky přírodovědy. „Hodinu přírodovědy školákům prohodíme s jinou vyučovací hodinou. Děti z prvního stupně tak budou moci na žáby vyrazit hned ráno," dodala Jonášová. Školáci z Vyskytné tak například o hodinu matematiky či jiný předmět kvůli ohroženým žábám nepřijdou.

Během nocí, kdy je tah obojživelníků největší, stačí i jediné projíždějící auto na jinak nepoužívané cestě a zůstanou na ní desítky mrtvolek. „Některé žáby do rybníků putují i přes den. Potom se zastaví na vyhřátých silnicích a hned je velká pravděpodobnost, že je některé auto přejede. Obojživelníci ale nejčastěji putují přes noc," popsal jednu z možných situací Josef Slavětínský.

A proč vlastně obojživelníky chránit? „Asi nikdo nemá rád pisklavé bzučení komárů, a právě obojživelníci jsou přirozenými regulátory tohoto hmyzu a naopak obojživelníci jsou potravou pro mnoho dalších živočichů," vysvětlil už dříve Pavel Koubek.

Autor: Denisa Šimanová

31.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení