VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otec vlasti na Pelhřimovsku? Itinerář o takové cestě neví

Pelhřimovsko – I když je jasné, že český král a římský císař Karel IV. Pelhřimovsko nikdy nenavštívil, oslavy jeho letošního sedmistého výročí narození se nevyhnou ani tomuto regionu.

11.5.2016
SDÍLEJ:

Karel IV.Foto: redakce

Dnes například zve Muzeum Vysočiny Pelhřimov na přednášku Lenky Martínkové z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích na téma Karel IV. a jeho města.

Právě Lenka Martínková ujistila, že s veškerou pravděpodobností se Karel IV., který je přezdíván „otcem vlasti", na Pelhřimovsko nikdy nepodíval. „Známe totiž velmi detailně takzvaný itinerář tohoto významného římského vladaře a českého panovníka, takže víme zcela bezpečně, kdy a kde se 
v českých zemích nebo 
v cizině pohyboval," vysvětlila, jak si historici mohou být tak jistí, Martínková.

Vzápětí dodala, že na Pelhřimovsku tedy nikdy za svého života nebyl. „Pokud tudy s družinou a s vojskem pouze rychle neprojížděl, například na Moravu, do Uher nebo do Horních Rakous, ale to už nikdy nikdo nedoloží," zamyslela se Lenka Martínková.

Ani pelhřimovské Karlovo náměstí se zřejmě nejmenuje podle „otce vlasti". „Pokud vím, tak toto náměstí bylo pojmenováno 
po římském císaři a českém králi Karlovi VI., otci císařovny Marie Terezie. O dedikaci čehokoliv Karlovi IV. na Pelhřimovsku nevím, ale to neznamená, že neexistuje," přemítala nad další otázkou Martínková.

Přesto však Pelhřimovsko na panovníka světového významu nezapomíná. Sedmisté výročí narození Karla IV. už například připomněla humpolecká knihovna, a to březnovou přednáškou
v režii Jiřího Dalíka.
Oslavy výročí se ovšem nevyhýbají ani malým vesničkám. Například v únoru jeden pondělní přednáškový večer v Krasoňově u Humpolce patřil rovněž povídání o Karlu IV., a to v podání Michaela Vopravila.

Ve Lhotě-Vlasenici na Kamenicku si zase přišli na své milovníci hudby. Panovníkovo výročí totiž v dubnu připomněl komponovaný hudební pořad Alfréda Strejčka a Štěpána Raka 
s názvem Vivat Carolus.
Tím ovšem oslavy nekončí. Muzeum Vysočiny Pelhřimov kromě dnešní přednášky Lenky Martínkové v pelhřimovském zámku pánů z Říčan ještě nabídne výstavu historických dud zhotovených ve 13. až 17. století podle dobové ikonografie. Výstavu si zájemci budou moci prohlédnout 
od 4. června do konce července na hradě Kámen.

Co ovšem mají dudy společného s Karlem IV.? „Společného mají více, než by se mohlo zdát. Jedna z replik tohoto hudebního nástroje, jež bude na hradě k vidění, je ztvárněna na freskách hradu Karlštejn, který Karel IV. založil. Kromě toho 
v období vlády Karla IV. byly dudy považovány za královský a božský hudební nástroj. Poté se jejich vnímání změnilo, lidé je naopak začali považovat za nástroj ďábla a chudiny," vysvětlil ředitel pelhřimovského muzea Ondřej Hájek.

Také letošní festival Film a dějiny, který se v srpnu tradičně koná na zřícenině hradu Orlík nad Humpolcem, budě věnován „otci vlasti". Jak ale podotkl tamní kastelán Pavel Koubek, 
v tuto chvíli ještě není jisté, zda se festival uskuteční. „Bude záležet na penězích. Pokud bychom finance dali dohromady, plánujeme promítání filmů Noc na Karlštejně a Strasti otce vlasti, promítání dokumentů i přednášku," nastínil Koubek.

I když samotný Karel IV. Pelhřimovsko nenavštívil, 
k jeho rádcům a zároveň blízkým přátelům patřili pražští arcibiskupové Arnošt z Pardubic a Jan Očko z Vlašimi, kteří v okrese byli pozemkovou vrchností. „Pelhřimov byl tehdy součástí červenořečického panství, které v letech 1144 až 1416 patřilo pražskému biskupství, od roku 1344 arcibiskupství. Je možné, že některý z nich Pelhřimovsko navštívil, například při svěcení venkovských farních kostelů, ale písemné zprávy o tom nikde dochované nejsou," pověděla Lenka Martínková.

Dodala, že patrně díky Arnoštovi se na Pelhřimovsku, stejně jako jinde na 
arcibiskupských statcích, začaly od poloviny 14. století budovat první rybníky. „Jan Očko pak v roce 1375 prodal do dědičné držby pelhřimovskou rychtu měšťanu Buňkovi," zmínila Martínková s tím, že ale 
ani v tomto případě není doklad o tom, že by arcibiskup dorazil na Vysočinu.

Ke královským statkům 
té doby patřil i hrad Kámen
a patrně i Pacov. Přímo hrad Kámen a jeho okolí udělil Karel IV. v roce 1363 v léno jednomu ze svých dvořanů, zřejmě Hanušovi z Klingenberga.

Vybrané akce 
k výročí Karla IV.

středa 11. 5., od 17 hodin, pelhřimovský zámek pánů z Říčan: Karel IV. 
a jeho města (přednáška Lenky Martínkové)
pátek 20. 5., zámek 
v Kamenici nad Lipou: Karel IV. (výstava prací žáků ZUŠ, interaktivní beseda s Markétou Grillovou, mše v kostele)
4. 6. – 31. 7., hrad Kámen: Historické dudy (výstava replik dud ze 13. až 17. století)

Autor: Aneta Slavíková

11.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení