VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otevření další telčské turistické atrakce se blíží

Telč – V Telči se v těchto dnech dokončuje nové turistické lákadlo – centrum volnočasových aktivit a turistiky Panský dvůr. Vše má být hotové během několika týdnů. Slavnostní otevření proběhne v sobotu 11. července.

5.6.2015
SDÍLEJ:

Otevření nové telčské turistické atrakce, Panského dvora, se blíží.Foto: archiv společnosti PDT

Zájemci si v tento den zdarma projdou areál, vyzkouší si sportovní atrakce a venku pro ně bude připraven krátký sportovní a kulturní program. Například se mohou těšit na trénink na skákacích botách či jízdu na speciálně upravených kolech.

Panský dvůr Telč se nachází v areálu bývalého školního statku. V několika budovách lidé najdou historickou expozici V podzámčí – Na panství, dětské centrum s hernou u zvířátek, lanové centrum s lezeckou stěnou a drytoolingem, infocentrum, půjčovnu kol, multifunkční společenský sál nebo kavárnu.

„V současné době finišujeme, budou se instalovat expozice a připravovat i ostatní prostory centra. V objektech centra bude vše hotové do 20. června, pak se budou dělat úpravy v okolí staveb a podobně," řekl projektový manažer Oldřich Vlašic.

Muzejní expozice V podzámčí – Na panství bude zaměřena na výstavu dobových strojů zapůjčených z Národního zemědělského muzea, na popis hospodaření v lesích a na rybnících. Chybět nebudou ukázky života na dvoře, který byl důležitým bodem pro život šlechty na telčském zámku.

Kromě historie hraběcího statku čeká na návštěvníky sportovní centrum, kde najdou lezeckou stěnu, lanové překážky a drytooling, což je speciální stěna pro cepínové lezení. Herna pro děti nabídne dětské hřiště a dřevěné atrakce, jako je kolotoč, skluzavka a prolézačka. Multifunkční sál bude k dispozici na koncerty, kino, divadlo nebo tanec.

„Všechny akce nyní dojednáváme. Chtěli bychom, aby kino promítalo tak jednou měsíčně, podle počasí by se dalo udělat i letní kino," doplnil Vlašic. Nové centrum má podle něj podpořit a rozvinout turistický ruch v Telči a okolí.

Vytvoření nové turistické atrakce v místě bývalého školního statku jednoznačně vítá starosta Telče Roman Fabeš. „Je dobře, že se se částečně zpustlým areálem něco děje. Dlouho se řešilo, co s bývalým školním statkem udělat. Využití mohlo být i jiné, ale nikdo o místo neprojevil větší zájem. Postupně vznikl projekt Panského dvora, který zabírá pouze část areálu. Bude se tedy ještě debatovat o tom, co udělat s tím zbytkem hospodářských budov. Nabízí se wellness centrum, ubytování, využití pro sociální služby," zmínil Fabeš. Město by například chtělo z bývalého internátu, který se nachází v další části bývalého školního areálu, udělat domov pro seniory.

Ne všichni jsou ale z projektu Panského dvora v Telči nadšeni, část obyvatel města má k tomu výhrady. „Projektu celkově nevěřím, nevěřím ani tomu, že to bude fungovat. Celý projekt je od počátku zahalen tajemstvím. Lidé nebyli před lety informováni ani o prodeji budov, které město navíc prodalo za naprosto směšnou částku. V Telči se hodně debatovalo o tom, co tam vůbec vznikne, informace máme kusé i nyní," vyjádřil se například Aleš Wimmer s tím, že není jediný, kdo pochybuje.

Bývalý školní statek vznikl na místě hraběcího velkostatku Lichtenstein-Podstatzky. Doba vzniku panského dvora se datuje do období po husitských válkách. Původní hospodářský dvůr, tvořený rozměrnými přízemními budovami, navazuje na domy městské památkové rezervace a zámku Telč. Obnovovaný areál je jižní částí celého rozsáhlého komplexu.

V průběhu let byly budovy Panského dvora průběžně upravovány nebo přestavovány. Podoba většiny z nich (kromě kravína a barokního holubníku) je mladšího data, poslední z nich pochází až z druhé poloviny 20. století.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

5.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení