Proto i letos chystají novinky či pestrý kulturní program, aby počty návštěvníků i nadále rostly. Na žirovnickém zámku budou pro návštěvníky otevřené dveře už v neděli 31. března. „Pořádáme Velikonoce na zámku, takže bude od 14 do 17 hodin volně přístupný zámek i špýchar," sdělila referentka žirovnických kulturních zařízení Miroslava Pechková a dodala, že prohlídkové trasy zůstávají pro tento rok stejné. „Za loňský rok jsme měli velkou návštěvnost, sahala k patnácti tisícům. Jednalo se o turisty napříč celou republikou," informovala Pechková. V Žirovnici jsou k vidění expozice Květiny na šlechtickém sídle 19. století, sály s gotickými freskami, venkovské tradice a řemesla, knoflíkářství a perleť, šicí stroje a ukázky minipivovarnictví.

Koncerty i šermíři

Na hradě Kámen bude otevřeno od 1. dubna. Podle Lubomíra Anděla z Muzea Vysočiny v Pelhřimově se zde chystají nejrůznější koncerty, výstavy, akce pro děti, středověké hry s šermíři a další lákadla. Jako tradičně jsou v nabídce expozice bydlení v 19. a na počátku 20. století na panském sídle, starý palác a muzeum historických jednostopých vozidel.

Asi nejmladší turistickou atrakcí na okrese je skanzen na humpolecké Zichpili, který je zpřístupněný teprve od července loňského roku. Za období od otevření až do konce roku skanzen s Nápravníkovým stavením navštívilo zhruba 700 turistů. „Na to, že byl skanzen zprovozněn v loňském roce, předčí toto číslo naše očekávání," řekl Pavel Koubek, ředitel společnosti Castrum, která skanzen spravuje. Letos bude Nápravníkovo stavení k prohlédnutí přístupné od června.

Zajímavým cílem pro turisty nejen z Česka je pelhřimovské Muzeum rekordů a  kuriozit. „Největším lákadlem zatím byl Pražský hrad ze špejlí, který byl takovým završením díla Ladislava Nováka," sdělil prezident Agentury Dobrý den Miroslav Marek a upřesnil, že autor na model Pražského hradu použil přes deset tisíc špejlí, 115 lepidel kanagom a výroba celého díla mu trvala dva roky. „Nově máme v muzeu také největší háčkované dějiny od Lenky Bednářové, kde najdeme 120 postav české historie od praotce Čecha až po prezidentské kandidáty Schwarzenberga a Zemana," podotkl Marek s tím, že plánují také razit heslo „Pražský hrad je v Pelhřimově" a přidat značení, které návštěvníky dovede ke zmiňovanému modelu hradu.

Do muzea přijel i Etzler s Cibulkovou

Humpolecké Hliníkárium je otevřené po celý rok, ale až do května jen ve všední dny. „V loňském roce expozici navštívilo 1600 lidí," sdělila vedoucí humpoleckého infocentra Marcela Kubíčková. Toto recesistické muzeum, věnované neexistujícímu občanu Humpolce Hliníkovi, je plné rekvizit z filmu Marečku, podejte mi pero a darů či vzkazů od Hliníkových fanoušků. „Měli jsme zde zajímavou návštěvu. Navštívili nás známí herci  Miroslav Etzler a Vilma Cibulková. Říkali, že jedou na Jávu a pošlou pohled. Skutečně přišel i s dopisem a bylo přiloženo asi šesticentimetrové semínko s křidýlkem. Bojím se ho zasadit, aby z toho nevyrostlo něco obrovského. Mám ho vystavené," dodala s úsměvem Kubíčková. Muzeum se nachází v budově kina a vstupenky se kupují v infocentru.

Michaela Blehová