VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památky otevřely své brány

Vysočina – Hrady a zámky se otevřely návštěvníkům. Turistickou sezonu památky na Vysočině zahájily v sobotu.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík s vlajkou pánů z Thurnu. Národní památkový ústav zasvětil letošní rok renesanční šlechtě, a tak si budou na Lipnici po celou sezonu vlajkou připomínat právě Thurny. Foto: Deník/Jaroslav Loskot

Platí to pro lipnický hrad a zámky v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a Telči, které spravuje Národní památkový ústav (NPU). Návštěvníci si během dubna budou moci projít prohlídkové trasy o sobotách a nedělích, jen zámek v Telči bude mít v dubnu otevřeno každý den kromě pondělí.

Během Velikonoc budou mít všechny objekty otevřeno na Velký pátek i Velikonoční pondělí.

„V Jaroměřicích nad Rokytnou začnou přípravy na oslavy Velikonoc již v pátek 7. dubna, kdy na zámku pořádáme Moravské pašije. Od 19 hodin si s Divadlem Víti Marčíka připomeneme příběh Ježíše Krista," zve na předvelikonoční akci kastelán Radim Petr.

Bohatý velikonoční program je připraven na zámku Telč. „Renesanční sály na trase A budou od středy 12. dubna do Velikonočního pondělí vyzdobeny květinami a velikonočními dekoracemi. O Bílé sobotě se na hlavním nádvoří koná velikonoční jarmark Sdílení, kde si návštěvníci budou moct zakoupit kraslice, pomlázky i další velikonoční dekorace. Nebudou chybět ani tvořivé dílny, koncert a vystoupení folklorního souboru Krahuláček," láká návštěvníky kastelán Bohumil Norek.

Zájem o náměšťské apartmány

Zámek v Náměšti nad Oslavou letos nabídne nejpestřejší program v létě. Běžný návštěvnický provoz dvou prohlídkových okruhů doplní v červenci a srpnu víkendové prohlídky instalovaného depozitáře Dětského a královského apartmánu a po celý rok též řada kulturních akcí, jejichž vrcholem bude v sobotu 26. srpna Hradozámecká noc.

„Dětský a královský apartmán byl loni zpřístupněn jen výjimečně. Zaznamenali jsme velký zájem, rozhodli jsme se proto instalovaný depozitář otevřít více," zmínil kastelán Marek Buš.

I tak zůstává apartmán v horním patře zámku exkluzivní trasou, která nebude přístupná běžně. Ne pro každého je také trasa vhodná, převýšení je tam sto schodů.

„Instalovaný depozitář ukazuje cestu, kterou se chceme v celém horním patře v interiérech ubírat v dalších letech. Naší snahou je zpřístupnit téměř celá tři křídla horního patra zámku. V jednom byly dětské pokoje a pokoje vychovatelek, v dalších dvou hostinské pokoje pro významné návštěvy. Horní patro zámku dostává tvář naprosté autenticity, jako za Haugwitzů na začátku století," poznamenal kastelán.

Další jindy nepřístupné prostory si budou moci prohlédnout návštěvníci již o zmíněné Hradozámecké noci. Mimořádně bude otevřená oratoř zámecké kaple. „Tam představíme náš nejvzácnější renesanční tisk, který máme ve sbírkách, šestidílnou Bibli kralickou," řekl Buš.

V Náměšti bude přístupná i suterénní prostora takzvané Luteránky, tedy zámecké lapidárium, kde jsou umístěny originály soch z náměšťského mostu. Luteránka je místem, kde byla umístěna bratrská tiskárna za pánů z Lomnice, ve 30. letech 16. století tam byla vytištěna Gramatika česká a další cenné renesanční tisky. Po roce 1620 byla v Luteránce uložena zrušená kralická tiskárna.

Klíč k památkám

V letošní turistické sezoně budou součástí nabídky na zámcích v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou elektronické průvodce pro neslyšící návštěvníky. „Jakmile přijde neslyšící návštěvník na pokladnu, bude mu nabídnut vedle psaného textu i tablet a on s ním může absolvovat běžnou návštěvnickou trasu za doprovodu videonahrávky ve znakovém jazyce," představuje novinku kastelán náměšťského zámku Marek Buš.

V průběhu sezony 2017 bude opět fungovat věrnostní program Klíč k památkám, jehož součástí je webový informační portál a mobilní aplikace. Ta umožňuje snadné vyhledávání, prohlížení a orientaci v celém spektru státních i nestátních památek v rámci České republiky.
Nástrojem věrnostního programu jsou papírový a mobilní klíč s unikátním QR kódem, který se stává platným po načtení na pokladně konkrétní památky. Za pět zakoupených vstupenek získají návštěvníci šestý vstup na jakoukoli z památek zdarma.

Národní památkový ústav letos započal poměrně velké stavební práce na hradě Lipnice. Prohlídka lipnického hradu zahrnuje seznámení s monumentální středověkou architekturou s výhledy do dalekého kraje. Jedinečné je hradní sklepení a kaple sv. Vavřince.

Hrad v Ledči nad Sázavou s raně gotickým jádrem z poloviny 13. století má čtyři prohlídkové okruhy – muzejní historický, dětský a věž. Ceny vstupného se liší podle okruhů. Hrad nabízí také několik unikátních expozic, které se často mění. Návštěvníci si mohou prohlédnout hradní půdu nebo selský dvůr, v provozu je v sezoně i hradní kavárna.

Roštejn bez ochozu

V sobotu začala turistická sezona také na hradě Roštejn mezi Telčí a Třeští. Návštěvníci musí počítat s tím, že se letos nepodívají na hradní ochoz, do hradní kaple a botanického sálu. Prohlídková trasa B totiž bude kvůli velké rekonstrukci hradu uzavřena. „Je to ta kratší pětadvacetiminutová trasa. Rádi bychom ale lidem zprostředkovali přístup do vybraných částí, které budou obnovovány, aby se mohli restaurátorům, jak se říká, podívat pod ruce," uvedla kastelánka hradu Kateřina Rozinková. Lidé se však kvůli rekonstrukci nemusí bát, že by přišli o každoroční pravidelné akce. „Už 13. května se mohou těšit na již tradiční Roštejnský hodokvas," pozvala zájemce Rozinková na šermířské slavnosti. Chybět nebudou ani noční kostýmované prohlídky hradu či Hradozámekcá noc plánovaná na 26. srpna.

Roštejn také pro letošní rok připravil novinku, a tou jsou kostýmované prohlídky hradu pro školní skupiny a i tábory. Na ty je nutné se však dopředu objednat.

Zámek a Muzeum Velké Meziříčí vlastní od roku 2000 rodina Podstatzký-Lichtenstein. Muzejní a zámecké expozice jsou ještě uzavřeny. Do 18. dubna je od úterý do neděle otevřen výstavní sál. V něm je nyní k vidění expozice Svatba aneb Jak šel čas. Jinak budou pro zájemce během sezony připraveny dvě prohlídkové trasy – A a B.

Také na hrad Kámen se v sobotu vydali první návštěvníci. Prohlídky probíhají dle platného návštěvního řádu na obou trasách a za obvyklé vstupné. Hrad bude otevřen každý víkend od 10.00 do 17.00.

V sobotu se otevřelo rovněž jihlavské historické podzemí, které si mohou lidé prohlédnout každý den, v dubnu od 10 do 16 hodin.

Autor: Luděk Mahel, Redakce

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bývalý český zápasník v řecko-římském stylu Marek Švec z Havlíčkova Brodu má vysněný olympijský bronz.
30

Pumpař z Brodu má olympijský bronz. Medaili si můžete potěžkat i vy

Lukáš Krpálek ve finále olympijských her v Riu porazil Elmara Gasimova.
9

Stihne Krpálek MS? Spíš ne, mrzí judistu

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Pelhřimov – Až šest let vězení hrozí sexuologovi Petru Weissovi z Prahy za to, že loni v září podle policie způsobil na Pelhřimovsku dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé, a jeden byl vážně zraněn. Dvaašedesátiletý lékař tehdy vyvázl s lehkým zraněním. Policie nakonec dospěla k závěru, že Weiss se před nehodou nevěnoval řízení a jel příliš rychle. Vyšetřování bylo ukončeno a spis už je i s podanou obžalobou u Okresního soudu v Pelhřimově.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Světlá nad Sázavou – Ztrátou svobody za své činy zaplatí čtyřiatřicetiletý vyděrač z Frýdku – Místku. Brodští kriminalisté na něj podali návrh na obžalobu ze tří trestných činů. V případě prokázání viny mu hrozí, že stráví ve vězení deset let.

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení