VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pět lidí z Jihlavy dalo naději na život vážně nemocným

Jihlava – Může to být takový první krok k pomoci. Zajdete do jihlavské nemocnice a požádáte o vstup do registru dárců kostní dřeně. Během čtyř let, kdy Nemocnice Jihlava s Registrem dárců krvetvorných buňěk spolupracuje, dorazilo už přes tři stovky dobrovolníků. Jenom letos jich bylo dvaaosmdesát.

18.11.2016
SDÍLEJ:

Dárce kostní dřeně. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Ne všichni však byli zaregistrováni. O samotné registraci rozhodují lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na základě vyplněného zdravotního dotazníku. „Procento odmítnutých dárců u nás v Jihlavě je však velmi malé, protože my se dárců velmi pečlivě ptáme na jejich zdravotní stav a kvůli případným nejasnostem se dárce doptává přímo v IKEM," uvedl Jaroslav Zelený z hematologicko-transfuzního oddělení jihlavské nemocnice.

Podle informací přímo z IKEMu se v Jihlavě našlo už pět vhodných dárců. „Bohužel nemůžeme a nesmíme podávat žádné informace o dárcích, kteří jsou ve fázi vyhledávání. Pět dárců z Jihlavy a okolí podstoupilo v minulosti samotný odběr krvetvorných buněk a dali naději na záchranu života nemocných s poruchami krvetvorby," popsala Gabriela Hošková z IKEMu.

Řada dárců z Jihlavska podstoupila konfirmační vyšetření a byla předběžně shodná s konkrétními nemocnými, ovšem v potřebných HLA znacích nebyla kompletně potvrzena. „U těchto dárců je větší pravděpodobnost, že se budou shodovat i s dalším nemocným," dodala Hošková. Tito lidé totiž prošli podrobnějším testováním, a tak je u nich větší předpoklad, že budou vhodnými pro další pacienty.

Spolupráce s jihlavskou transfuzní stanicí se podle Hoškové velice osvědčila. „Transfuzní stanice pro nás nezajišťuje jen samotný nábor nových dárců, ale pomáhá nám při organizaci přednášek a oslovení cílové skupiny mladých lidí, které v registru nutně potřebujeme," dodala Hošková. Zájemci najdou informace na stránce www.darujzivot.cz.

Český registr dárců krvetvorných buněk před několika dny upravil jedno ze svých základních kritérií a nově umožňuje vstoupit zájemcům až do 40 let jejich věku. Dosud byla horní hranice na 35 letech věku. Spodní hranicí je věk 18 let. „Další podmínkou je, aby zájemce vážil více než 50 kg, byl zdravý a nebyl na trvalé medikaci. Výjimkou je antikoncepce. Jedna z nejdůležitějších podmínek je ochota pomoci jakémukoli pacientovi z České republiky i ze zahraničí," dodal Zelený.

Zájemce o vstup do registru si musí v jihlavské nemocnici nejprve domluvit vhodný termín. Veškeré podrobnosti najdou na webových stránkách nemocnice.

„Před návštěvou se zájemce ptáme, zda je naprosto zdravý, a pokud máme pochybnosti, tak dárce odkážeme na registr, aby se doptal e-mailem, zda jeho medikace či zdravotní stav není překážkou pro vstup. Při návštěvě provedeme se zájemcem 15 minutový pohovor, kde mu vysvětlíme vše potřebné a kde má možnost se na cokoli zeptat. Dále nám vyplní zdravotní dotazník a sestřička mu odebere 2 zkumavky krve," uzavřel téma registrace Zelený.

Autor: Jana Kodysová

18.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení