VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Po Třebíči se nově pohybují asistenti prevence kriminality

Třebíčsko - O další dva lidi se rozšířila Městská policie v Třebíči, nejde však o strážníky. Ve městě nově působí dva takzvaní asistenti prevence kriminality.

5.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Michaela Hasíková

Jak už název jejich pozice napovídá, mají nežádoucímu jednání předcházet. I proto budou nejvíc času trávit v terénu. „V ranních hodinách je budete moci potkat u škol, kde si budou všímat projevů šikany, fyzického či verbálního napadání dětí. V odpoledních hodinách se budou zaměřovat na dětská hřiště, parky a další rizikové lokality," popsala mluvčí Městské policie v Třebíči Lucie Šerková.

Hlavním úkolem asistentů bude předvídat vznik nebezpečných situací. „Důležité je navázat s potencionálním pachatelem kontakt a snažit se minimalizovat rozvoj a vyhrocení situace," podotkla Lucie Šerková.

Preventisté proto budou mířit i na třebíčský úřad práce, aby asistovali třeba při vyplácení sociálních dávek. „Klienti se mnohdy rozčilují, chovají se vulgárně, nerespektují pracovníky úřadu. Proškolení asistenti by měli pomoci," mínila mluvčí městských strážníků.

Zároveň odmítla, že by se preventisté zaměřovali pouze na lidi nepřizpůsobivé.

Ve Žďáře pracují preventivně i romové

Zatímco třebíčští strážníci přijali do svých řad dva asistenty české národnosti, ve Žďáru nad Sázavou působí na těchto pozicích i Romové. „Celkem máme čtyři asistenty a ano, jsou mezi nimi i lidé romské národnosti," potvrdil zástupce vedoucího žďárské městské policie Luboš Skřivánek.

Romové ve službách radnice často navštěvují lokalitu lidově nazývanou Stalingrad, kde žijí sociálně slabí lidé a funguje tam azylový dům. „Rozhodně to ale není tak, že bychom je posílali jen tam. Průběžně shromažďují podněty z celého města a následně je předávají nám, městskému úřadu nebo státní policii," vylíčil Luboš Skřivánek.

V Třebíči zatím Romové ve službách města nepůsobí. Podle Lucie Šerkové k tomu nebyl důvod. „Nemáme takovou problémovou lokalitu, jaká se nachází ve Žďáře, ale to neznamená, že by se mezi tuto komunitu naši preventisté nevydávali," poznamenala.

Už od loňského května působí jeden asistent prevence kriminality v Moravských Budějovicích. Na jeho roční mzdu získalo město dotaci z Ministerstva vnitra. Ta pokryla většinu nákladů, radnice doplatí pouze 25 tisíc korun. „Jeho hlavní zbraní je umění jednat s lidmi se snahou předcházet nežádoucímu jednání," připomněla vedoucí budějovického organizačního odboru Vladimíra Pešková.

Na mzdě třebíčských preventistů se podílí úřad práce a město.

Všichni asistenti se pohybují v uniformě s nepřehlédnutelným nápisem Asistent prevence kriminality a jsou neozbrojení.

Mají být prostředníky mezi obyvateli a strážníky městské policie. „Nebojte se s nimi navázat kontakt, komunikujte s nimi. Nebojte se je požádat o pomoc, sdělit jim, co vás z hlediska bezpečnosti trápí. Oni se pokusí pomoci, poradit, případně vaši informaci předají kompetentním orgánům k řešení," vybídla Lucie Šerková.

Autor: Kamil Černý

5.1.2017
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení