Potvrzuje to i včelař Moj-mír Michal z Bohdalína, který říká, že kolik medu bude, záleží na snůškových podmínkách. „U nás zrovna medu moc není. Je to způsobeno hlavně tím, že včely nemají kde sbírat pyl. Louky, které tu máme, jezedáci udělali jako pastviny a všechny kytky, co tam kvetou, krávy spasou. Včelám už potom zbudou pouze ovocné stromy a květinové zahrádky, ale to je pro ně hodně málo," vysvětlil jed-
nu z příčin malého množ-
ství včelího produktu včelař Mojmír Michal.

Když je totiž na jaře hodně květů a pylu, včely tak mají rychlý jarní rozvoj, a tím pádem se i hodně množí. Dů-
vodem, proč se letos cena 
medu zvýší, je i poměrně velký úhyn včelstev. „U nás 
na Pelhřimovsku uhynulo 
do patnácti procent včelstev. V ostatních okresech se úhyn pohybuje mezi pětadvaceti až třiceti procenty," uvedl včelař Jiří Pohan ze Senožat.

Nemoc varroáza

Úhyn včelstev způsobuje infekční onemocnění zvané varroáza, které způsobuje roztoč Varroa destructor. 
„S touto nemocí mají problém všichni včelaři a musí se likvidovat včas, protože když se to zanedbá, tak je to katastrofa, řekl Michal. Dodal také, že nemoc varroáza se nedá léčit. „Včely si tuto nemoc přinesou. V lese najdou například dutinu, kde jsou oslabené včely, a pak je vyberou a zavlečou si nemoc k sobě do úlu."

Cena medu se zvýší až 
o třicet korun. „Med bude určitě dražší. Slyšel jsem, že stát bude i 210 korun, ale to se bude týkat příhraničních oblastí. U nás bude med stát nejspíš 150 korun," prozradil Michal. Bohdalínský včelař stáčel první med až koncem června. „Letos byl všeobecně hodně řídký med zjara, takže se nemohl vytáčet a hodně dlouho se čekalo, až dozraje," pověděl Michal.

Poslední stáčení

Poslední med budou včelaři stáčet začátkem srpna a provede se tak i poslední vy-
čištění úlu. Úly se také sníží 
o medníky a včely se začnou krmit cukerným roztokem.

Tím ale včelařům práce nekončí. Včely také musí léčit a ochránit před roztoči varroa. „Po skončení snůšky budeme včelstva ošetřovat přípravkem Gabon, takže do úlů nasadíme gabonové pásky napuštěné léčivem," pověděl včelař Jiří Pohan.

Denisa Šimanová