VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel musí uvolnit cestu k vozovně a zaplatí pokutu

Jihlava – Majitel pozemku před vozovnou Horáckého divadla v jihlavské Havlíčkově ulici nesmí bránit autobusům ve vjezdu do budovy. Tak včera rozhodl Okresní soud v Jihlavě a udělil majiteli pozemku, podnikateli Jaroslavu Obročníkovi, pokutu za to, že před vjezdem do vozovny parkuje dlouhodobě své auto.

3.3.2016
SDÍLEJ:

Horácké divadloFoto: Deník/archiv

Výši pokuty budou znát strany do tří dnů. „Vůbec nechápu, o čem tento soud je. O žádném zabraňování vjezdu nevím," řekl Obročník. Dokumentace, kterou pořídila městská policie, ale mluvila jinak. Před vjezdem skutečně stávalo auto, zapsané na Obročníkovu firmu.

Soud tedy potvrdil, že divadlo má právo na přejezd a přechod přes Obročníkův pozemek, a to na základě věcného břemene. Obročník ale nesouhlasí s tím, že věcné břemeno na jeho pozemku vůbec je. Soudce mu proto doporučil, aby věc případně řešil dál a soudil se o existenci věcného břemene. Včerejší soud se totiž vedl jen o to, zda věcné břemeno chůze a jízdy, které je uvedeno v katastru nemovitostí, Obročník porušuje, či ne.

Dle Obročníkova vyjádření u soudu to vypadá, že problém vznikl pravděpodobně proto, že podnikatel vlastní budovu vedle vozovny, ve které by rád nechal udělat byty. Na přestavbu má již projekt, ale žádná banka mu nechce poskytnout úvěr, protože na budovu má předkupní právo divadlo. „I kdybych tam ty byty udělal, nebudu je moci prodat, protože předkupní právo bude mít stále divadlo. Řeším tu věc už dva roky. V roce 2013 jsem dokonce na podnět kraje nechal za 120 tisíc korun vypracovat studii, jak by bylo možné vozovnu předělat tak, aby autobusy mohly vjíždět z Gorkého ulice. Kraj ale s předěláním budovy nesouhlasil," zmínil Obročník.

Ředitel divadla Ondrej Remiáš se už v minulosti vyjádřil, že přestavba je nesmyslná, protože autobusy se z Gorkého ulice do garáží nevytočí.

Obročník tedy žádal kraj o zrušení předkupního práva na své budovy. Ten mu ale nevyhověl. „Bylo mi řečeno, že pokud odstoupím od poplatku za věcné břemeno, tak kraj bude uvažovat o tom, že se vzdá předkupního práva. Musel bych ale ještě udělat před pozemkem závoru, aby přes něj mohlo divadlo jezdit do areálu, přestože mu pozemek nepatří," zmínil Obročník s tím, že s takovýmto jednáním nesouhlasí, a proto nabídku nepřijal. „Ten pozemek vždy sloužil k parkování, a tak to i zůstane," dodal Obročník.

Remiáš uvedl, že Obročníkovi spolu s krajem, který je majitelem vozovny, nabídli, že jeho pozemek odkoupí a vzdají se předkupního práva na jeho budovu. Obročník ale i tento obchod odmítl.

Divadlo platilo několik let Obročníkovi za to, že přes jeho pozemek mohly autobusy přejíždět. V roce 2007 se tato částka navýšila na třináct tisíc korun ročně. Kraj míní, že přijetím peněz Obročník potvrdil existenci věcného břemene. To ale Obročník odmítá. Částka se dle jeho slov navýšila, protože dal šest set tisíc korun do rekonstrukce pozemku a divadlo se odmítlo na opravě podílet.

„Žádal jsem, aby divadlo na opravu přispělo. Bylo mi řečeno, že nemá peníze, ale že mi to může kompenzovat navýšením úplaty za přejezd," uvedl u soudu Obročník. Smlouva o úplatě ale tento rok vypršela, a tak Obročník svůj nesouhlas začal dávat najevo tím, že ignoroval právo na přejezd vozů divadla přes jeho pozemek. Proto se zástupci divadla rozhodli řešit věc soudně. Soud dal za pravdu divadlu, protože věcné břemeno dle katastru nemovitostí na pozemku je.

Mimo soudní řízení Obročník Deníku sdělil, že přes den prostor k parkování využíval vždycky, ale večer byl normálně průjezdný. Ředitel divadla Ondrej Remiáš ale tvrdí, že autobusy už měsíc musejí parkovat vedle vozovny v Gorkého ulici, protože vjezd je zatarasen.

Zda Obročník bude věc soudně řešit dál, neprozradil. Dle soudce by se záležitost mohla táhnout i několik let.

IVANA HOLZBAUEROVÁ

Autor: Redakce

3.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení