VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatelé z Rašínovy ulice: Kvůli opravám nám klesl zisk

Humpolec – Rašínova ulice 
v Humpolci se už měla pyšnit novou silnicí, novými parkovacími místy a chodníky.

31.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Archiv VLP

Skutečnost je ale jiná, na místě jsou dělníci, kteří mají plné ruce práce. Největší letošní investice města za 14,5 milionu korun nabrala zpoždění. Nespokojenost s průběhem prací i s postojem města vyjadřují podnikatelé, kteří v ulici provozují obchody.

Jak uvedl místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo (ČSSD), podle nových plánů by práce v ulici měly skončit 11. září, přičemž tuto středu by tam chodci měli již chodit po nových chodnících. Živičné povrchy dělníci položí 
8. a 9. září. „Na zpoždění má vliv několik faktorů, které jsme odhalili až v průběhu stavby. Hned v počátcích rekonstrukce jsme například přišli na to, že projekt opravy kanalizace je špatný. Dále jsme museli řešit tři nebo čtyři přeložky kabelů vysokého 
i nízkého napětí, protože jsme až přímo na stavbě zjistili, že jsou položeny v malé hloubce," popsal Namyslo hlavní komplikace.

Zpoždění stavby dělá vrásky na čele především majitelům obchodů, kteří kvůli rekonstrukci pociťují výrazné ztráty na tržbách. Někteří své krámky několikrát zavřeli. Problém vidí i v tom, že je město o nastalé situaci dostatečně neinformovalo. „Ještě 
s paní od vedle jsme šly na radnici a tam jsme se čirou náhodou dozvěděly, že od 
18. srpna je z ulice v podstatě uzavřené staveniště a že vstup dovnitř je pro pěší na vlastní nebezpečí. To nám ale nikdo včas neřekl," stěžovala si Deníku majitelka second handu Miroslava Hamáčková.

Přitom v srpnu a v září, kdy se děti chystají do školek 
a škol, mívá prý největší tržby. „Na město jsme chodili, jak my obchodníci, tak majitelé domů, protože nám všem bylo jasné, že firma nedokončí práci v termínu. Od konce dubna, kdy opravy začaly, až do konce července se zde skoro nic nedělo, i kolemjdoucí se divili, jak tu dělníci dlouhé hodiny posedávají. Jenže na městě nám bylo řečeno, že když nebude hotovo v termínu, tak firma zaplatí penále. Ale že my obchodníci kvůli tomu máme problémy, které pro nás mohou být likvidační, je nezajímalo," povzdychla si Hamáčková. Tržby prý klesají hlavně od doby, kdy jsou v ulici rozkopané chodníky.

V pátek zavřelo i hodinářství. „Teprve před týdnem 
k nám přišli z města s tím, 
že opravy mají zpoždění. Lidé by tu neměli procházet, tak jsme zavřeli," řekla spolumajitelka hodinářství Jaroslava Beranová.

Beranová pokračovala s tím, že například nechápe, proč dělníci nejdříve dláždili ostrůvky do silnice, a ne chodníky. „Pracují tu od konce dubna a až posledních čtrnáct dní to vypadá, že opravy někam postoupily," podělila se o svůj názor spolumajitelka hodinářství. I ona potvrdila, že tržby zejména za červenec a srpen jsou daleko nižší než v minulých letech.

Miroslava Hamáčková ze second handu ještě uvedla, že minimálně šest lidí podepíše žádost o kompenzace a podá ji na radnici. „Tam nám řekli, že o odškodnění budou uvažovat, ale jak to nakonec dopadne, nemůžeme vědět. Proto sami sepisujeme žádost o kompenzace, protože máme opravdu velké ztráty. Zatím je nás šest a ostatní uvažují, zda se připojí," řekla Hamáčková.

Namyslo reagoval, že první kontakty s lidmi z Rašínovy ulice navázali už před dvěma lety při přípravě projektu oprav, kdy řešili hlavně odvod dešťových vod, s nímž byl v ulici problém. „Před zahájením stavby jsme oslovili a pozvali na schůzku všechny majitele nemovitostí. Pokud nepředali informace svým nájemníkům, od kterých inkasují nájemné, co dodat," sdělil místostarosta.

Právě na popud této schůzky rozdělili rekonstrukci na dvě etapy. Namyslo přemítal, že by možná ke zpoždění nemuselo dojít, kdyby ulice byla hned na začátku oprav uzavřena celá, s čím se také původně počítalo.

„Nakonec jsme ale vyhověli žádosti podnikatelů, kteří v Rašínově ulici mají obchody, a rozdělili jsme rekonstrukci na dvě části. Nejprve jsme uzavřeli úsek od křižovatky s ulicí Jana Zábrany ke křižovatce s ulicí Smetanovou. Když jsme přišli na problémy v této části, dělníci klidně mohli pracovat v té druhé, jenže ta byla ještě průjezdná," uvažoval Namyslo.

Zároveň ale podotkl, že firma město neupozornila, že daný termín dokončení stavby nestihne. „Zhruba před týdnem jsme měli jednání s majitelem společnosti. Dostali jsme do rukou nový harmonogram prací a budeme jej důsledně sledovat. Počkáme, až ulice bude opravená, a pak podle uzavřené smlouvy sečteme sankce," uvedl místostarosta města.

Podnikatelům z ulice prý řekl, že co se týče kompenzací, mohou si podat na město žádost. „Naše právní kancelář posoudí, na co mají nárok. Ze zákona platí, že při takovýchto akcích musí mít pěší zajištěný přístup, což tak bylo," zmínil Namyslo.
Kompletní opravy Rašínovy ulice provádí firma Konstrukce a dopravní stavby ze Zbraslavic.

Autor: Aneta Slavíková

31.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení