Pacienty možná ušetřené stokoruny potěší, ale pro nemocnice, nejen tu pelhřimovskou, je to problém. „Pro nemocnici to znamená výpadek 5,5 milionu korun za rok. Další činnost v oblasti hospitalizačních poplatků závisí na nové právní úpravě, pokud bude nová vláda tuto problematiku řešit," podotkl ředitel Nemocnice Pelhřimov Jan Mlčák. Kompenzaci podle jeho slov očekávat nelze, pouze snad částečnou, a to v případě následné péče.

Vybírání ostatních poplatků, to znamená třicetikorunového při návštěvě u lékaře nebo za recept a devadesátikorunového na pohotovosti, zůstává beze změny.

„I když jsme dosud platili stokorunu za každý den pobytu v nemocnici, pořád mi připadá naše zdravotnictví sociálně příznivé," podělila se o svůj názor sedmatřicetiletá Monika Kocourová z Pelhřimova. Stejně jako stokorunový poplatek v nemocnici jí nevadí ani třicetikorunový u lékaře, ale uvědomuje si, že například sociálně slabší to mohou vidět jinak a také delší pobyt v nemocnici je něco jiného než pár dnů. „Vydělávám si, a nikdy jsem nebyla v takové situaci, abych poplatky nemohla zaplatit," vysvětlila, proč proti nim neprotestuje.

Zrušení poplatku za hospitalizaci se týká také rodiček 
v porodnici, pokud ovšem nechtějí na nadstandardní pokoj. Tam se platí pořád stejně. „Chci mít soukromí a klid na kojení, peněz mi za to líto není," svěřila se čerstvá maminka Jana Svobodová z Kletečné.

Nadstandardní pokoj stojí 300 korun za noc. Obyčejný pokoj nyní nestojí nic. Jen pokud na něm mají maminky televizi, platí deset korun za den.