VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes garáže lidem v územním plánu vede nová komunikace

Žďár nad Sázavou - Zbouráte nám garáže v Neumanově ulici? To zajímalo jejich majitelé při veřejném projednávání žďárského územního plánu. Bezmála dvě stě lidí přišlo ve středu v podvečer do velkého sálu Domu kultury. Na jejich otázky odpovídali úředníci města a projektanti.

24.10.2014
SDÍLEJ:

Pro odpovědi projektantů a zástupců města k územnímu plánu si přišlo asi dvě stě obyvatel Žďáru.Foto: Deník/Martina Lorencová

Dotazy přítomných směřovaly nejčastěji k řešení dopravní situace v ulicích Novo-městská a Neumannova. Jablkem sváru jsou garáže. Nedávno tam anonymní pisatel vyvěsil letáky s tvrzením, že budou vyvlastněny. „Garáže budou neprodejné, město vás legálně okrade o sto padesát tisíc," varoval pisatel letáku.

Garáže opravdu stojí v cestě takzvanému malému městskému okruhu, se kterým počítá aktuální územní plán Žďáru. „Pokud se garáže nacházejí v územním plánu ve vyznačeném koridoru komunikace vedené od Novoměstské po Wonkovu, tak jsou ve veřejně prospěšné stavbě, jakou komunikace je, vyznačeny ke zbourání," odpověděla v debatě architektka Jana Benešová. Jak zdůraznila, je to zcela v souladu se zadáním pro územní plán Žďáru nad Sázavou.

„Všichni, kdo garáže stavěli, věděli, že tudy jednou okruh povede," nechal se slyšet místostarosta Jaromír Brychta. Jak dále uvedl, dopravní koridor z Novoměstské na Neumannovu ulici v územním plánu Žďáru zůstane. „Tak teď už mám garáž neprodejnou," povzdechl si Karel Musílek.

Kdyby ke stavbě silnice došlo, má radnice připravené náhradní pozemky pro majitele garáží, které jsou určené k demolici. Takzvaný malý městský okruh, kterému mají podle územního plánu garáže udělat místo, je v okresním městě naplánován už od roku 1976. Odlehčit má dopravě. Podle letošního sčítání je nejvyšší intenzita provozu ve městě právě ve směru od Nového Města, a to deset tisíc vozidel za čtyřiadvacet hodin.

Radnice operuje s tím, že stavba „malého obchvatu" není reálná, neboť město na ni nemá peníze. „Dnes by stála miliardu," řekl Brychta. „To ale nic nemění na tom, že koridor v plánu zůstává," oponoval Jiří Novotný, jeden z účastníků veřejného projednávání územního plánu.

Garážemi se nedávno zabývali i zastupitelé Žďáru. Ti neschválili návrh změny územního plánu města, jenž se týkal právě řadových garáží v lokalitě ulic Novoměstská a Neumannova. Ty stojí v cestě malému městskému dopravnímu okruhu. „Majitel jedné z garáží, stojící zhruba ve středu řady, žádá, aby jeho garáž byla vyjmuta z dopravního koridoru," popsala zastupitelům žádost vedoucí odboru rozvoje a územního plánování Irena Škodová. Odbor nedoporučil změnu schválit, a proti ní se vyslovili i radní.

„Dotyčný chtěl, aby komunikace byla vyjmuta z územního plánu, aby ji město nerealizovalo. To jsme neschválili, je součástí strategického dopravního dokumentu města a vypuštěna z něj nebude," komentoval rozhodnutí místostarosta Ladislav Bárta.

Nové námitky k územnímu plánu mohou lidé v městském úřadě podat do 29. října. Dle stavebního zákona musejí obsahovat jméno a příjmení toho, kdo je podává, datum narození i adresu, odůvodnění údaje podle katastru nemovitostí a vymezení území dotčeného námitkou. Všechny námitky musí úředníci projednat a lidem, kteří je zadali, jednotlivě odpovědět. Projedná je pak rada města i zastupitelstvo.

Autor: Redakce

24.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení