VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při náročných opravách našli ostatek svatého Norberta, zakladatele řádu

Želiv – Generální rekonstrukce želivského kostela Nanebevzetí Panny Marie finišuje.

4.12.2015
SDÍLEJ:

Zvenku už želivský klášterní kostel Narození Panny Marie lešení nehyzdí, stavební práce skončily. Vevnitř je lešení ale ještě třeba. Zbývá dokončit restaurování mobiliáře a obnovu velkých varhan. Odborníci ještě dolaďují i jiné detaily.Foto: Deník/Aneta Slavíková

Jak prozradil provisor kanonie Jakub Med, zřejmě už na půlnoční mši se lidé usadí v lavicích klášterního kostela a budou moci obdivovat výsledky práce několika desítek odborných týmů.

V současné době lešení stojí už jen uvnitř kostela, kde odborníci dokončují restaurování mobiliáře a velkých varhan na hlavním kůru. Po osmiměsíční rekonstrukci přichází na řadu také úklid. „Veškeré práce byly rozděleny na čtyři části. Stavební část je hotová, dokončená je i obnova menších varhan. Zbývá ještě dokončit restaurování mobiliáře a obnovu velkých varhan," zmínil Med.

Náročná kompletní rekonstrukce spěje ke zdárnému konci, i když se během samotných oprav objevila řada nečekaných komplikací. „Má᠆lokdy se podaří, aby se rekonstrukce v takovém rozsahu obešla bez problémů. Například stavebníci až na lešení zjistili, že stavba má velké trhliny na různých místech. Také až přímo při práci přišli na statické nedostatky. Ale jejich práce skončila v termínu," uvedl příklady provisor kanonie.

Dodal, že i když před samotnými zásahy odborníci provedli základní výzkum, aby co nejpřesněji zjistili, co je v kostele čeká, nedá se zabránit tomu, aby se při práci vynořily nepředpokládané po᠆tíže. „Co se týče restaurování varhan, až po jejich demontáži je možné odhalit skutečné poškození. Až pak dotyční mohou stanovit postup oprav," vysvětlil Med.

Cenný ostatek 
a jiné zajímavosti

Co želivským premonstrátům udělalo naopak velkou radost, bylo, že díky rekonstrukci našli ostatek svatého Norberta. „Jde o zakladatele našeho řádu, takže je to pro nás velká cennost," řekl s potěšením provisor a zároveň doplnil, že objevili dalších pár zajímavostí. „Především se jedná o kunsthistorické zajímavosti, například o výjimečné technologické postupy na uměleckých předmětech," přiblížil Jakub Med.

Aby skutečně byl želivský klášterní kostel do půlnoční mše jako ze škatulky, restaurátoři pracují dennodenně. „Zrovna restauruji zlacení hlavního svatostánku," upřes᠆nila o uplynulé sobotě přímo v kostele restaurátorka-pozlacovačka Dagmar Ježková.
Jakub Med podotkl, že po opravách najede provoz kostela do starých kolejí tak, jak na to lidé byli do letošního dubna, kdy rekonstrukce začala, zvyklí. „Jen na velké varhany bude možné hrát až na jaře, do té doby je nahradí ty malé. Obnova velkých je opravdu rozsáhlá, a navíc by je těžko šlo naladit v tomto počasí," zdůvodnil provisor.

Lenka Vacková ze želivského kláštera ještě prozradila, že kostel po rekonstrukci čeká samozřejmě slavnostní svěcení. „V tuto chvíli ale nedokážu říct, na kdy stanovíme termín. Uvažujeme o něm však až na příští rok," sdělila Vacková.

Návštěvníkům Želiva, kteří kvůli rekonstrukci letos nemohli obdivovat krásy klášterního kostela, nabídli premonstráti jako kompenzaci prohlídku hřbitovního kostela svatého Petra a Pavla, nejstarší stavby v Želivě, která byla do té doby zvědavým očím veřejnosti uzamčena. Vůbec poprvé také uspořádali vedle tradiční zářijové poutě ke svaté Marii i červnovou pouť právě ke svatému Petru a Pavlovi.

Autor: Aneta Slavíková

4.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Ilustrační foto.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení