VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč nám nevyvezli popelnici? Divili se během března někteří Jihlavané

Jihlava – Jarmila Novotná, která bydlí v rodinném domku v jihlavských Starých Horách, byla v prvním březnovém týdnu překvapená, že jí Služby města Jihlavy nevyvezly popelnici.

18.3.2016
SDÍLEJ:

Poloprázdné. Podle jihlavské radnice se efektivita svozu zvýšila, nezřídka se totiž vyvážely poloprázdné nádoby. Foto: Deník/Libor Plíhal

Popelnice zůstala stát na ulici poloprázdná, tedy se stejným množstvím odpadu, jako ji tam manžel Jarmily Novotné umístil.
Stalo se tak proto, že směsný komunální odpad se v Jihlavě začal od 1. března vyvážet jednou za čtrnáct dnů, a to v sudé týdny. To ale Jarmila Novotná nevěděla. „Chtěla jsem hned volat na služby, ale vzpomněla jsem si, že mi dcera něco říkala o tom, že se svoz bude měnit, tak jsem nakonec na internetu narazila na informace od magistrátu," uvedla Novotná.

Ta nebyla jediná, kterou nový systém svážení odpadu v Jihlavě zaskočil. Podle mluvčího jihlavského magistrátu Radka Tulise snížení frekvence svozu odpadu přineslo různé reakce.

„Oficiálně podané stížnosti úřad neobdržel, ale jak odbor životního prostředí, tak svozová společnost Služby města Jihlavy zaznamenaly reakce několika lidí, kterým nebyla vyvezena nádoba se směsným komunálním odpadem. Většinou se podařilo stěžovatelům osobně, telefonicky nebo mailem situaci vysvětlit," řekl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis s tím, že v odůvodněných případech, kdy obyvatelům domů současné nádoby nemohly kapacitně na dva týdny stačit, byly přiděleny nádoby větší, které

Služby v těchto dnech k domům postupně dováží. „Reakce většiny lidí, kteří na úřad přicházejí, je však pozitivní, protože chápou, že provedená opatření směřují k větší efektivitě svozu, a tím ke snížení nákladů," doplnil mluvčí. Docházelo také k informačním šumům, kdy se někteří Jihlavané domnívali, že i velké kontejnery ze sídlišť se budou svážet jednou za dva týdny stejně jako popelnice u rodinných domů. „Není tomu tak, ze sídlišť se sváží dál ve stejných frekvencích jednou týdně, z některých stanovišť podle rychlosti zaplňování i častěji," informoval mluvčí.

Jihlavský magistrát považuje první dva nebo tři týdny za příliš krátký čas na hodnocení a vyvozování závěrů, nicméně v tuto chvíli nehodnotí úpravy svozu negativně. „Efektivita svozu se zvýšila, nezřídka se totiž vyvážely poloprázdné nádoby, ve velké většině obyvatelé změnu přijali, už více než 900 domácností má přistavenu také nádobu na bioodpad," uvedl Tulis.

Všechny domácnosti, kterých se změna ohledně svážení dotkla, jsou automaticky zahrnuty do Programu zodpovědného nakládání s odpady. To znamená, že členům domácnosti při splnění podmínek programu bude snížen poplatek za svoz odpadu. Snížení poplatku se projeví v následujícím roce, tedy v roce 2017. Sleva na poplatku je nyní 70 korun na osobu. Zároveň v Jihlavě začal svoz bioodpadu. Do ulic je umístěno 260 velkých hnědých kontejnerů. Kdo ještě nemá hnědou popelnici na bioodpad, může si ji nechat zdarma přistavit k domu. Bioodpad z kompostejneru se bude vyvážet také jednou za čtrnáct dní, a to v liché týdny.

Autor: Dana Křížková

18.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení