VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Protrhla se hráz Kladin. Přeliv nepomohl, hrozí zátopa

Zachotín, Kletečná – Tři čtvrtiny hráze třicetihektarového rybníka Dolní Kladiny u Zachotína na Pelhřimovsku se v úterý kolem 17. hodiny rozpadly.

13.6.2012
SDÍLEJ:

Hráz na KladináchFoto: Deník/Jan Mazanec

Třímetrová díra se na rybníku objevila v pondělí večer. Během včerejšího dne se ji odborníci snažili zacelit, ale večer se hráz probořila.

V nejvíc ohrožené Kletečné byl vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Podle Petry Musilové, mluvčí krajských hasičů, nebyla vpodvečer evakuace obyvatel nutná.  „V současné době se snažíme zpevnit hráz. Z Havlíčkova Brodu jsme dovezli pytlovačku a pytle," informovala Deník včera po 19. hodině Musilová.

„Krajští silničáři vyčlenili na zásah čtyři těžká nákladní vozidla, která navážejí kamení z lomu v Nemojově," uvedla po šesté večer mluvčí kraje Jitka Svatošová.

„Povodňová vlna se zatím nevytvořila. Pokud bude zasypávání hráze plynule pokračovat, neměl by nastat vážnější problém," dodal po jednání povodňové komise starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

V potoku začala stoupat kalná voda

„Nejprve jsem si všiml, že stoupá voda v potoku a je kalná. Pak jsem viděl díru v hrázi, byla to hrůza a děs. Masivní betonový můstek od stavidla to utrhlo a vcuclo," uvedl obyvatel jednoho z domů u hráze Jiří Příhonský, který v pondělí večer na hráz vozil hlínu, kameny z polí a balíky, které ale díra všechny pohltila. Tlak vody, která v rybníku dosahuje hloubky až čtyři metry, byl obrovský.

Podle Příhonského je příčina narušení hráze v tom, že v 80. letech se na rybníku dělalo nové betonové stavidlo a výtok z hráze, ale nevyměnilo se „to mezi tím", dřevěný kbel (vypouštěcí zařízení) a trubky. Dřevo shnilo, a voda v hrázi vymlela kavernu. „O jedné havárii v hrázi mi vyprávěl kdysi otec, ale to už je dávno," dodal Příhonský.

Přivolaní hasiči zastavili přítok z Horních Kladin a zavezli díru dvěma tatrami kamení. Přesto se ráno trhlina stále zvětšovala.

„Odtok je od večera zatím na stejné úrovni, ale hráz praská dál, propad pokračuje," komentoval ráno situaci ředitel pelhřimovských profesionálních hasičů Jiří Hörner.

Hasiči vodu upouštěli přes turbínu, ale ani nastalý pokles hladiny nestačil. Odborník rozhodl ubourat hráz na jiném místě, aby se urychlil odtok.

Na proražení přijel speciální stroj. Po třetí hodině začala voda přetékat přes přeliv. „Situace by měla být stabilizovaná, ale hlavní problém, průsak, zůstává," řekl po ubourání hráze Hörner.

Před šestou večer se hráz začala bořit. Krajští silničáři vyčlenili na zásah čtyři těžká nákladní vozidla, která navážejí kamení z lomu v Nemojově.

Proboření hráze zvýšilo hladinu Kladinského potoka. Na to se hasiči připravovali celý den. U samoty u Krejčů vznikla protipovodňová hráz, na které se podíleli dobrovolníci.

„Kolem samoty jsme postavili hráze z pytlů s pískem a čekáme, jestli se zvedne hladina potoka," popsal situaci odpoledne jeden z pomocníků. Hasiči informovali i ohrožený dětský tábor před Mladými Bříštěmi, kde je na škole v přírodě asi 18 dětí. „V případě zhoršení situace bude ihned provedena evakuace tábora," avizovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Z důvodu bezpečnosti byla uzavřena cyklostezka mezi Zachotínem a Žirovem. Do včerejší uzávěrky Deníku zatím nikdo nemusel opustit domov.

„Zatím jsme nemuseli nikoho evakuovat," potvrdila po 19. hodině Musilová. Potok se může rozlít z koryta u Mladých Bříšť. Největší zátopa ale hrozí v Kletečné, která už má s povodněmi své neblahé zkušenosti. Tam včera celý den na situaci dohlíželi dobrovolní hasiči z Kejžlice, kteří jsou vycvičeni na povodně.

„V případě protržení se začnou stavět povodňové zátarasy a ohrožení obyvatelé kolem vody budou evakuováni," uvedl ještě před protržením hráze předseda kletečenského osadního výboru Milan Eigl. Lidé bydlící u potoka byli o nebezpečí informováni.

„Co můžeme dělat. Pokud se hráz protrhne, tak schováme elektrické nářadí a spotřebiče, odvezeme auta a pomůžeme stavět zátarasy," uvedl jeden z místních obyvatel, Roman Šafus.

Řádění vodního živlu není v Kletečné ničím výjimečným. K zaplavení tamních domů stačí, aby se přihnal silný a vytrvalý déšť. Obyvatelé mají v živé paměti přívalový déšť, který v roce 2005 obec doslova odřízl od světa.

O tom, kdo za škody při protržení hráze ponese odpovědnost, zatím nikdo nechce spekulovat. Rybník Dolní Kladiny je využíván rybáři a jako potenciální církevní restituci ho spravuje Pozemkový fond. Od něj ho má pronajatý firma Biofish.

„Nikdy jsme tu žádné podobné problémy neměli. Ještě v pondělí odpoledne jsme tu byli krmit ryby," uvedl zástupce firmy Petr Tůma.

Autor: Redakce, ČTK

13.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení