VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce úpravny vody za téměř půl miliardy finišuje

Mostiště - V podstatě dokončena je rekonstrukce úpravny vody poblíž vodní nádrže Mostiště na řece Oslavě u Velkého Meziříčí. Projekt za téměř půl miliardy korun (435 833 110 korun bez DPH), jehož investorem je Svaz vodovodů a kanalizací (SVK) Žďársko, čekají poslední úpravy.

15.5.2014
SDÍLEJ:

Zrekonstruovaná úpravna vody nedaleko přehrady Mostiště funguje ve zkušebním provozu.Foto: Deník/Jiří Marek

„Zbývají ještě dodělat kalová pole či asfaltové povrchy, se kterými se čekalo na příznivější počasí,"informovala předsedkyně představenstva Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko, senátorka a žďárská starostka Dagmar Zvěřinová.

Otevřené dveře

„Zkušební roční provoz už v podstatě zahájen byl, slavnostní uvedení zrekonstruované úpravny do provozu plánujeme v srpnu. Pří té příležitosti bychom rovněž rádi udělali den otevřených dveří pro veřejnost, aby si lidé mohli úpravnu prohlédnout, a to včetně odborného výkladu," dodala Zvěřinová.

Přestavbu významně podpořily peníze z evropských fondů. „Příslib finanční podpory z Fondu soudržnosti Evropské unie činí pětaosmdesát procent uznatelných nákladů, Státního fondu životního prostředí České republiky pět procent," připomněla Dagmar Zvěřinová.

Přibližně sto milionů korun, které Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko potřebuje na dokrytí potřebné finanční částky na přestavbu úpravny, bude poskytnuto z jeho prostředků.

Stavební práce se skládaly z doplnění technologie a přestavby úpravny vody a rekonstrukce vodovodního přivaděče o délce 1,33 kilometru, čímž úpravna získala kapacitu 200 litrů upravené vody za sekundu.

Úpravna vody zásobuje pitnou vodou území s asi 87 tisíci obyvateli. Přestavovala se za provozu. Zhruba 35 tisíc obyvatel, kteří odebírají vodu z mostišťské přehrady, nebylo možné přepojit k jinému zdroji pitné vody. To se týká zejména Velkého Meziříčí s dvanácti tisíci obyvateli, které leží v těsné blízkosti nádrže. „Zrekonstruovaná úpravna je pro nás signálem, že se v budoucnu o pitnou vodu nebudeme muset bát," řekl velkomeziříčský starosta Radovan Necid.

Přestavba navázala na úpravy, které byly provedeny před devíti lety. Kvůli poruše hráze byla v roce 2005 značně snížena hladina přehrady a pro úpravnu byla vybrána americká technologie, která vodu čistí pomocí vzduchových bublinek, což je spojeno i s vyšší kvalitou upravené vody. „Úpravna byla uvedena do provozu v říjnu 1964 s výkonem sto litrů za sekundu," dodala Dagmar Zvěřinová.

SVK Žďársko sdružuje osm desítek obcí a svá zařízení pronajímá provozovateli a distributorovi vody Vodárenské akciové společnosti. Na vodovod je napojeno 87 tisíc lidí, na kanalizaci téměř 70 tisíc.

Autor: Lenka Mašová

15.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení