VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozsudek kvůli výrokům 
u symbolického hrobu Hrůzové má padnout pozítří

Jihlava, Polná – Anežka Hrůzová, oběť brutální vraždy v Polné na Jihlavsku nemá klid ani po 117 letech od své smrti. Místo, kde byla zavražděna i její hrob čas 
od času využijí ke svému zviditelnění různé radikální skupiny.

18.10.2016
SDÍLEJ:

U soudu. V Jihlavě včera začalo hlavní líčení s předsedou Národní demokracie Adamem B. Bartošem (vpravo) a jeho spolustraníkem Ladislavem Zemánkem (vlevo). Foto: ČTK/Luboš Pavlíček

Tak tomu bylo i na konci loňského března, kdy místo činu navštívila skupinka, mezi nimiž byli šéf Národní demokracie Adam B. Bartoš a místopředseda strany Ladislav Zemánek. Na místě položili květiny a vyvěsili vlastní informační cedulku, kterou zakryli tu původní – oficiální. Vše pak ještě zveřejnili na svých webových stránkách. Až potud by šlo 
o relativně běžnou akci, kterých se v Česku konají stovky, kdyby podle policie 
i státního zástupce Bartoš se Zemánkem nehanobili národ a nepodněcovali k nenávisti vůči jinému etniku.

Dopustit se toho měli tím, že na cedulku napsaly text ve znění: „Na tomto místě byla o Velikonocích 1899 brutálně zavražděna nevinná dívka Anežka Hrůzová. Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena."

Anežka Hrůzová byla zavražděna na konci 19. století. Po činu se rozpoutala takzvaná hilsneriáda. Šlo 
o svalení viny za údajně rituální vraždu na mladého polenského žida Leopolda Hilsnera. Tím se rozpoutala veřejná hysterie vůči židovskému obyvatelstvu.

Bartoš a Zemánek byli nakonec obviněni z hanobení národa a podněcování k nenávisti vůči jinému etniku. Věc řešil Okresní soud v Jihlavě. Případ spadl do kompetence soudkyně Terezy Jedličkové, ta letos 
v březnu vydala od stolu trestní příkaz, v němž oba obviněné uznala vinnými 
a potrestala je dvanácti měsíci s podmínkou na dva roky. Jenomže Bartoš i Zemánek s rozhodnutím nesouhlasili, proto musela soudkyně nařídit veřejné hlavní líčení. To se konalo poprvé včera.

ŠLO O ANTISEMITISMUS

Státní zástupce Ivo Novák trval na podané obžalobě. Hlavním důkazem byla výpověď soudního znalce Josefa Zouhara, který už zpracovával posudek na Bartoše v jiné kauze. Znalec konstatoval, že zmiňovaný text i celá akce měla antisemitský podtext.

Bartoš u soudu odmítl jakékoli podněcování k nenávisti či hanobení národa 
a na textu nevidí nic závadného. „Židovská otázka je běžný pojem, který se často zaměňuje s pojmem konečné řešení židovské otázky. Takto to zaměňuje i znalec," řekl soudu Bartoš, který přiznal, že příprava cedulky byla společná práce jeho a Zemánka.

Ladislav Zemánek také odmítl jakékoli protižidovské tažení, na druhou stranu připustil, že v celém kontextu byla jejich aktivita nevhodná. „Celá kauza mne osobně zasáhla. Netušil jsem, jaké následky to může mít. Dnes už jsem jen papírovým členem Národní demokracie. Opustil jsem politiku a chci se věnovat studiu," uvedl Zemánek, který studuje Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy.

Po výslechu znalce zazněly závěrečné řeči. Státní zástupce navrhl, aby byli oba obžalovaní uznáni vinnými. Pro Bartoše navrhoval tentýž trest, kterým byl odsouzen už v trestním příkazu. U Zemánka přihlédl 
k tomu, že uznal nevhodnost svého jednání, a k dalším polehčujícím okolnostem a navrhl, aby soud 
v jeho případě zvážil možnost opuštění od potrestání. Obhájce obou mužů navrhl, aby soud jeho klienty obžaloby zprostil.

Soudkyně hlavní líčení odročila na pozítří, kdy by měl být vyhlášen rozsudek.

Autor: Roman Martínek

18.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení