VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sehnat vlastního kronikáře? Pro většinu obcí těžký úkol

Žďársko - Kronikáři jsou doslova nedostatkovým zbožím. Povinnost vést obecní kroniku je obcím daná zákonem. Ty však mají často problém ochot-ného člověka, který by se této funkce ujal, vůbec najít.

26.5.2014
SDÍLEJ:

Už podesáté uspořádali pracovníci Státního okresního archivu ve Žďáře nad Sázavou setkání kronikářů. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Vím, jak je pro obce velice těžké někoho, kdo by měl o tu-to práci zájem, sehnat. My naštěstí svého kronikáře máme. Jiřina Palečková píše kroniku už asi dvacet let. Je to místní patriotka, takže to dělá s láskou," řekl starosta Radňovic František Dvořák.

Zákon sice ukládá obcím vést kroniku, na druhou stranu neexistuje žádná sankce, pokud tak radnice nečiní.

„Většinou je funkce kronikáře i placená, ale není to pravidlem. Kronikář, to nikdy nebylo povolání. Až před nedávnem jsem zjistil, že v Praze mají i pracovní místo pro městského kronikáře," uvedl archivář a zároveň kro-nikář Nového Města na Moravě Vít Křesadlo. Novoměst-ský kronikář vede pravidelné zápisy nejen o městě samotném, ale také o dění v jeho místních částech. Hodně mu při tom pomáhají hasiči, kteří si vedou své vlastní hasičské kroniky.

Důchodci i hasiči

„Ve většině místních částí Nového Města se vedou hasičské kroniky, které v podstatě suplují ty obecní. A to je dobře. Jde o to, aby bylo vůbec něco zaznamenáno, aby dění v obci zůstalo zachováno i pro další pokolení. Právě v těch menších obcích se většinou zaměřují nejen na vlastní činnost hasičského sboru, ale i na obecní záležitosti, počasí a další nehasičské události," podotkl Vít Křesadlo.

Obecní kroniky píší lidé všech věkových kategorií. Všichni ale mají jedno společné, a sice zájem o dění v obci a o zachycení jednotlivých událostí a jejich uchování pro budoucí generace.

„Jsou to velmi často důchodci, ale najdou se mezi nimi i lidé mladší. Samozřejmě, že starší kronikáři odráží v zápisech své dlouholeté zku-šenosti," vyjádřil se Vít Křesadlo.

Pracovníci Státního okresního archivu ve Žďáře nad Sázavou se snaží kronikáře jednotlivých obcí evidovat a zároveň jim pomáhat. Každoročně pořádají setkání kro-nikářů, na němž si mohou nejen předávat vlastní zkušenosti, ale naučit se něčemu novému a také se inspirovat.

„Nabízíme nejen tato setkání, ale také individuální konzultace, které je možné si u nás předem podle potřeby domluvit a objednat," uvedl archivář a kronikář Vít Křesadlo.

Také na letošní rok připravil Státní okresní archiv setkání kronikářů. Tentokrát se ho zúčastnilo více lidí, než bývá obvyklé. Přijeli i někteří starostové, a to zejména z těch obcí, které vlastní kroniku stále ještě nemají, ale chtěli by ji založit.

„Na setkáních jim často ukazujeme, co jim archiv může nabídnout. Že to není pouze instituce, která jim vezme dokumenty a obecní kroniky, ale že naopak o ně pečujeme a zpřístupňujeme je i dalším zájemcům. Setkání bývají zaměřena tematicky. Například na historii domů, rodokmen, obecní symboly nebo na školy. Letos máme desáté výročí těchto akcí, takže se vracíme k tomu, co bylo na začátku. Procházíme archivem a ukazujeme jim nejzajímavější věci, které tady máme," řekl Vít Křesadlo.

------------------

Jak psát kroniku

Žádný návod jak psát obecní kroniku v podstatě neexistuje. Zápisy jsou závislé na povolání, vzdělání a všeobecném přehledu kronikáře. A také na jeho nadšení a zapálení pro věc. Někdo se omezí na pár strohých vět, jiný se snaží postihnout široké spektrum událostí v životě obce.

Zápisy by měly být psány ručně, dokumentním inkoustem, ovšem je povolen i psací stroj (zápis by měl být pouze na jedné straně listu) nebo počítač. Možná je i kombinace ručních zápisů se záznamem v elektronické podobě.

Po straně zápisu by měl být ponechán širší okraj sloužící k vepsání hesel. Záznamy by měly být uspořádány buď chronologicky, nebo podle jednotlivých událostí. Při psaní obecní kroniky by se nemělo zapomínat ani na hospodaření obce, veřejný život, školství nebo sociální záležitosti.

Autor: Redakce

26.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení