VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sekta dostala stavební povolení k rozšíření sídla v Kuroslepech

Kuroslepy - Vůdkyně náboženské sekty Kosmický zen-buddhismus a stoprocentní majitelka nemovitosti na okraji přírodní rezervace v Kuroslepech na Třebíčsku Ladislava Kujalová Jurová dostala povolení k rozšíření stavby o další budovy. V budování konečné podoby pseudohradu v gotickém stylu jí tak už nic nebrání. Jurová o povolení usilovala od roku 2012.

30.9.2015
SDÍLEJ:

Za poslední tři roky se podařilo sektě budovy zvelebit. Stěny obložili kamennými obklady a na střeše se objevil solární panel. Také dokončili výstavbu zděného plotu.Foto: Deník/ Roman Martínek

„Stavební povolení jsme vydali zhruba loni na jaře a je platné po dobu dvou let," informovala Jana Kopečná ze Stavebního odboru Městského úřadu v Náměšti nad Oslavou.

Sekta, která dříve vyznávala náboženský směr Most ke svobodě, se v Kuroslepech usadila zhruba v polovině devadesátých let minulého století. Tehdy šlo pouze o hájenku, kterou Jurová dostala darem od svých věrných. Od té doby se místo dramaticky změnilo. Jurová nechala na pravé straně hájenky postavit vysokou zděnou budovou s modlitebnou a kamenným cimbuřím. Totéž plánuje postavit i z levé strany a vytvořit objekt ve tvaru velkého U.

Plány Jurové kritizovali někteří ochránci přírody. Jurová si ale zajistila všechna potřebná povolení a stavbu za pomoci svých „poddaných" stále zvelebuje. Podle Jany Kopečné nebyl důvod povolení nevydat, protože záměr je v souladu s územním plánem i podmínkami životního prostředí. Záležitost posuzoval také krajský úřad.

Výrazná změna

Reportér Deníku se byl na místě podívat tento týden a za poslední tři roky se vzhled budov výrazně změnil. Dokončili například výstavbu plotu a hlavní budovu obložili kamennými obklady. Na střeše navíc přibyl solární panel.

„Budovu chtějí zkolaudovat, proto to dělávají," podotkla Jana Kopečná.

Na sousedních pozemcích jsou dominantou velké fóliovníky, v nichž sekta pěstuje zeleninu, kterou prodává. Stavbu druhého křídla objektu zatím Jurová nezahájila. Pokud tak neučiní do dvou let od vydání aktuálního stavebního povolení, musí o něj požádat znovu.

Deník o životě sekty začal informovat v březnu 2012, kdy se objevilo podezření, že v sektě dochází k nestandardnímu trestání dětí a ponižování až týrání dospělých členů sekty. S podmínkami za zdmi kláštera se Deníku svěřili tři bývalí členové. Dvě ženy a jeden mladík. Všichni tři se shodli na tom, že v komunitě panují otřesné podmínky. Se svými zážitky se svěřili i policii. Případem se zabývali třebíčští kriminalisté ve spolupráci se státním zastupitelstvím. Ladislava Jurová byla nakonec obviněna z týrání tří bývalých členů, ale trestní stíhání muselo být nakonec kvůli promlčení zastaveno. Jurová tak unikla případnému trestu.

Kriminalisté mohou případ znovu otevřít, pokud by se našli další lidé, kteří se mohli stát obětí týrání od ledna 2010. V té době začal platit nový trestní zákoník, kde je nová promlčecí lhůta až deset let.

Autor: Roman Martínek

30.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení