VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sobotka: Kvůli zavření dolu Rožná 1 přijde o práci 300 lidí

Bystřicko – Těžba v dole Rožná 1 bude ukončena letos na konci prosince. 
O práci přijdou až tři stovky lidí. Nová pracovní místa naopak vzniknou v průmyslové zóně v Bystřici 
nad Pernštejnem.

18.5.2016
SDÍLEJ:

Důl Rožná 1Foto: Libor Plíhal

„Vláda podpořila poskytnutím sedmnáctimilionové dotace rozvoj průmyslové zóny v Bystřici, takže je šance, že tam v krátké době vznikne tři sta nových pracovních míst. Míří tam noví investoři," uvedl premiér Bohuslav Sobotka.

Projekt zaplnění průmyslové zóny v Bystřici nad Pernštejnem by měl výrazně snížit sociální dopady na region, které vzniknou ukončením těžby a hromadným propouštěním 
v uranových dolech. Podle údajů bystřické radnice se osm z 12 hektarů volných pozemků chystá obsadit výrobce autodílů Cooper Standard Automotive, působící ve Žďáru nad Sázavou, a zbylou plochu mají zamluvenou místní firmy.

Aktivní ekonomická těžba skončí v dole Rožná 1 letos 31. prosince. Od 1. ledna. 2017 začnou zahlazovací práce. „Důl bude řízeně likvidován, všechny tyto činnosti musí být ukončeny za devět měsíců. Poté bude důl řízeně zaplavován po dvanácté patro. Součástí toho bude celá řada technických opatření včetně ekologického dotěžení zbytku, který bude rozfáraný. To bude ukončeno přibližně v září, říjnu roku 2017," popsal časový harmonogram ředitel Diama Tomáš Rychtařík. Útlumem těžby dojde k hromadnému propouštění. „Předpokládáme, že začne po Novém roce. Zaměstnanci budou odcházet průběžně, během dvou let dojde ke snížení stavu přibližně o tři sta lidí," sdělil vedoucí odštěpného závodu Geam Dolní Rožínka Pavel Koscielniak.

Podobné kompenzace jako horníci z OKD však zaměstnanci dolu Rožná 1 nedostanou. Vláda už podle Sobotky udělala vstřícný krok tím, že jim povolila dřívější odchod do důchodu. „Řada pracovníků Diama byla podpořena tak, že jsme schválili předčasný odchod do důchodu o sedm let," vysvětlil premiér. Časnější odchod do důchodu se ale týká pouze některých horníků. „Předčasné důchody se dotknou těch, kteří naplní expozici. U nás to trvá jedenáct let. V současné době máme 51 zaměstnanců, kteří mají předpoklad 
k tomu, že by mohli odejít do předčasného důchodu. Naplnění expozice je pouze jeden z ukazatelů odchodu do předčasného důchodu. Musí dosáhnout i příslušného věku," řekl Koscielniak.

V současné době pracuje 
v dole Rožná 1 na Bystřicku, který je posledním fungujícím uranovým dolem v celé střední Evropě, celkem osm set patnáct zaměstnanců. „Do budoucna počítáme
s pěti sty lidmi. Jejich činnost se rozdělí jednak na zahlazování následků hornické činnosti a také na práce pro podzemní výzkumné pracoviště Bukov," sdělil Tomáš Rychtařík.

Lidé, kteří zůstanou zaměstnanci Diama, se v převážné většině budou podílet na sanačních pracích. „Jsou zpracovány speciální projekty, které začínají v momentě, kdy je zastavena důlní těžba, a končí ve chvíli, kdy vracíme krajinu podle územních plánů 
k dalšímu využití. Bude se pracovat na odkalištích, na jejich správě a budoucí rekultivaci, na demolicích budov a dalších," potvrdil Tomáš Rychtařík.

Přeměna regionu poznamenaná dlouholetou těžbou vyjde na nemalé finanční částky. Zvláště nákladná bude sanace dvou odkališť.
„V projektech jsou vyčísleny náklady na jednorázovou likvidaci i na čištění vod. Půjde o stovky milionů korun ročně. Celkem počítáme přibližně se dvěma miliardami korun, hlavním nákladem bude čištění vod," uvedl Pavel Koscielniak.

Další část zaměstnanců by měla pracovat na novém výzkumném důlním pracovišti. „Podpořili jsme projekt výzkumného pracoviště Bukov, kde by mohlo být zaměstnáno okolo sta až 
sto padesáti zaměstnanců
v rámci hlubinného dolu," nechal se slyšet Bohuslav Sobotka.

Zaniklá pracovní místa budou nahrazena novými příležitostmi v bystřické průmyslové zóně. Cooper Standard Automotive tam ovšem svou přítomnost podmiňuje vládními pobídkami. „Pokud splní podmínky pro pobídky, mohou si o ně požádat. Nepředpokládám ale, že by se jednalo o tak velké investice, že by splňovaly limity pro poskytování investičních pobídek. Nicméně vláda je připravena i tak pomoci," nechal se slyšet premiér Bohuslav Sobotka.

Autor: Helena Zelená Křížová

18.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Havlíčkův Brod - Třináctý ročník žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě už potřetí navštívil Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. Studenti letní školy s ním měli možnost diskutovat o počátcích sociálních sítí u nás v Česku a také o jejich vlivu na současné mezilidské vztahy.

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení