Dům dětí a mládeže Jihlava zde totiž pořádá letošní drakiádu.

„Soutěžit se bude v létání draků, ale lidé uvidí i ukázky létání modelů letadel leteckých modelářů a soutěžní disciplíny čekají také na dospělé," uvedl Vilibald Prokop, ředitel domu dětí a mládeže.

V areálu letiště na Henčově se modely letadel představí od půl druhé odpoledne. Vzlet draků a dráčků je potom naplánovaný o hodinu později, na 14.30 hodin. „Vzletné za každého draka je 40 korun," dodal Vilibald s tím, že se účastníci mohou těšit i na netradiční disciplíny.

Po skončení soutěží se rozdělá oheň a účastníci si budou moci opéct špekáček nebo třeba brambory. „Pro všechny soutěžící děti i dospělé jsou připraveny malé příjemné odměny," doplnil pro úplnost Prokop. Letošní ročník soutěže je v pořadí už dvaadvacátý.

Na jihlavskou drakiádu se se svým synem chystá také Martin Závodský. Dokonce si už v papírnictví nakoupil vše potřebné. „Původně jsem si myslel, že synovi koupím rovnou nějakého hotového draka, ale nakonec jsem si říkal, že zkusím, jestli jsem to z dětství ještě nezapomněl," uvedl Závodský. Podle něj by každý mladý kluk měl umět draka sám vyrobit.

Důležitý bude i ocas draka či výška letu

Zábavnou drakiádu mají naplánovanou na konec října také v Cejli. Místní mateřská a základní škola ve spolupráci s obecním úřadem zde v úterý 27. října od 15 hodin pořádá zápolení draků na školní zahradě. „Soutěžit se bude v různých disciplínách. Půjde o nejhezčí doma vyrobený drak, největší drak, drak s nejdelším ocasem a také nejvýše letící drak," popsala starostka Cejle Pavlína Nováková.

Program je pestrý. Od 15 hodin vypuknou přípravy, hlavní soutěž začne v 16 hodin a od 17 hodin bude nachystaná tajná výprava. Celou akci zakončí v 18 hodin posezení u ohýnku, každý si na opékání přinese to, na co bude mít chuť. Akce proběhne pouze za příznivého počasí.

Řada obcí už má drakiádu za sebou. Počasí ovšem zatím některým akcím nakloněno nebylo. Například v Bezděčíně se ani první, ani druhý ročník příliš nevyvedly. „Letos nám začátkem října počasí opět nepřálo. Nejenom, že málo foukalo, ale byla i mlha a nakonec začalo i drobně pršet," uvedla Milada Vlčková, starostka sboru dobrovolných hasičů v Bezděčíně.

Přesto se všem, kteří se akce nakonec zúčastnili, podařilo toho svého draka alespoň na chvilku dostat do vzduchu. „A bylo se na co dívat. Jeden drak byl hezčí než druhý," popsala Vlčková.

O poznání úspěšnější byla minulý víkend drakiáda v Polné. Přilákala tam na dvě stovky účastníků. Svěží vítr dovolil podle pořadatelů vzlétnout drakům různých velikostí, tvarů i barev.

„Nejspokojenější byly samozřejmě děti, protože letos konečně foukalo a draci létali vysoko," upřesnili organizátoři akce z místního domu dětí a mládeže. Na závěr se končilo tradičně u ohýnku s opékáním špekáčků, kde se setkaly všechny generace polenských obyvatel.

Vyrobte si draka:

Co je potřeba na výrobu draka: lehké dřevěné laťky, hedvábný papír, krepový papír, mašličky nebo proužky látky, provázek, lepidlo, nůžky, fixy…
- Nachystejte si dvě laťky – kratší a delší. Na obou koncích každé laťky udělejte zářezy pro provázek, kterým je spojíte. Spoj by měl být ve 2/3 delší laťky a v polovině té kratší. Provázek natáhněte po obvodu konstrukce.
- Hotovou konstrukci položte na hedvábný papír a obkreslete na něj obrys draka (cca o 2 centimetry větší na každé straně)
Poté obrys draka vystřihněte a u každého rohu vystřihněte malé véčko.
- Konstrukci draka přiložte na papír. Přebývající část papíru přehněte přes provázek a přilepte lepidlem.
- Ustřihněte dva provázky, oba dva delší než laťky. Kratší přivažte po obou stranách kratší laťky, delší po obou stranách delší laťky. Do místa, kde se překrývají připevněte vodicí provázek na cívce.
- Přidělejte drakovi ocas.