VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud vyměřil Padělkovi a lékařům tvrdší tresty

Jihlava – Rozsudek je podle obhájců protizákonný. Ještě se s tím nesetkali. Podle žalobce bude muset verdikt napravit odvolací soud.

14.4.2015
SDÍLEJ:

Zleva: Ivan Padělek z Jihlavy, ortoped Ladislav Čepera z Jihlavy a chirurg Michal Kašpar z Brna na lavici obžalovaných.Foto: Deník/ Roman Martínek

Bývalý jihlavský hokejista Ivan Padělek a dva sportovní lékaři, Michal Kašpar z Brna a Ladislav Čepera z Jihlavy, si v pondělí u Okresního soudu v Jihlavě vyslechli v pořadí již druhý verdikt. I tentokrát byl odsuzující. Za pojistné podvody dostali podmíněné tresty.

K jejich překvapení jim ale soudkyně oproti původnímu rozsudku o rok zpřísnila délku zkušební doby. Obhájci, obžalovaní i samotný státní zástupce tím byli zaskočeni. Podle nich soudkyně udělala chybu, kterou zřejmě bude muset napravit až odvolací soud.

Padělek, Kašpar a Čepera byli poprvé odsouzeni už loni v dubnu. Ivan Padělek byl odsouzen ke třem letům podmíněně odloženým na zkušební dobu čtyř let. Čepera a Kašpar odešli s dvouletým trestem podmíněně odloženým na dva roky. Všichni tři se tehdy odvolali.

Důležitou okolností v tomto případu je, že státní zástupce Kamil Špelda se tehdy odvolání vzdal. Krajský soud v Brně nakonec případ vrátil do Jihlavy k novému projednání a doplnění dokazování. To se odehrálo minulý týden a v pondělí byl vyhlášen rozsudek.

Delší zkušební doba

Všichni tři dostali tytéž tresty, ale délku zkušební doby jim soudkyně Dagmar Koutníková Trnková každému prodloužila o jeden rok. Padělkovi na pět let a lékařům na tři roky. Jenže zpřísnění trestu podle zákona není možné, pokud se žalobce vzdá práva odvolání, což se stalo. Jeden z obhájců na tento kuriózní rozpor upozornil soudkyni ještě během její řeči, když v odůvodnění tvrdila, že tresty zůstaly všem obžalovaným stejné. „Tresty zůstaly stejné, jiná je zkušební doba. Důvody budou uvedeny v písemném vyhotovení rozsudku," vysvětlila soudkyně Dagmar Koutníková Trnková.

Obhájkyně Michala Kašpara označila vyhlášení rozsudku za zmatečné a dodala, že se s něčím podobným ještě nesetkala, proto ani neví, jak na to má reagovat. „Zřejmě jde o administrativní omyl. Je to výjimečná situace, kterou bude muset napravit až odvolací soud," řekl státní zástupce Kamil Špelda, který potvrdil, že se loni v dubnu vzdal odvolání, proto by tresty neměly být přísnější.

Případ tak znovu míří ke krajskému soudu do Brna. Proti pondělnímu verdiktu se na místě odvolal Ladislav Čepera. Padělek, Kašpar i státní zástupce si nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Lékaři se obešli bez dokumentace

Pojistný podvod dle soudu spočíval v tom, že Padělek jako pojišťovací agent společnosti Akropol v roce 2009 uzavřel nejméně čtyřicet pojistných smluv v Jihlavě i na jiných místech republiky. Jejich součástí byl i formulář o zdravotním stavu klientů. Zdravotní prohlídky a vyplnění dokumentu měli na starost Čepera a Kašpar.

Ti si měli vyžádat zdravotní dokumentaci klientů od jejich ošetřujících lékařů, což neudělali, a neměli tak komplexní informace o stavu klientů. To ale bylo podmínkou pro uzavření pojistné smlouvy. Některé klienty navíc podle žaloby ani osobně neviděli. „Motivem bylo získat provize za uzavřené smlouvy. Pokud by byly údaje o zdravotním stavu klientů pravdivé, k uzavření smluv by nedošlo," vysvětlila soudkyně.

Lékaři do formuláře o zdravotní stavu klientů uváděli, že je jejich zdravotní stav v pořádku. Podle soudu to však nebyla pravda, protože někteří z nich vypověděli, že v minulosti utrpěli úrazy či mají za sebou operace. „Prohlídku může udělat jakýkoli lékař, ale musí k tomu mít zdravotní dokumentaci dotyčného klienta. Pokud ji nemá, musí to uvést do formuláře pro pojišťovnu," podotkla soudkyně.

Ladislav Čepera ze třiadvaceti klientů nikdy neviděl a osobně neprohlédl jedenáct a Michal Kašpar ze sedmnácti čtyři klienty.

Podle pondělního zatím nepravomocného rozsudku musí Ivan Padělek uhradit jedné z pojišťoven škodu 1,4 milionu korun. Druhá pojišťovna byla odkázána na civilní řízení. Kromě toho vyměřil soud Padělkovi dvousettisícový peněžitý trest. Pokud částku nezaplatí do určité doby, může skončit na tři měsíce ve vězení. Navíc musí být během zkušební doby pod dohledem probačních úředníků a šest let nesmí podnikat v pojišťovnictví.

U jihlavského soudu je v běhu ještě jedna kauza, v níž jako obžalovaný figuruje kromě Ivana Padělka mladšího i jeho otec a další tři bývalí finanční poradci společnosti Akropol Lukáš Klapka, Daniel Zápotočný a František Pavelec. Obviněni jsou z toho, že ve smlouvách uzavřených v letech 2008 až 2009 neuvedli u klientů, zda mají, či nemají uzavřenou pojistnou smlouvu ještě u jiné pojišťovny.

Autor: Roman Martínek

14.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení