VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavbu nových silnic může zhatit soud

Třebíčsko – Úsilí několika firem z průmyslové zóny v Nové Vsi a v Přibyslavicích a vedení Okříšek na stavbu nových silnic, které vyřeší nevyhovující dopravní situaci, trvá už tři roky. Objevili se však i kritici silnic, konkrétně té, která má propojit nový obchvat Okříšek s novoveskou a přibyslavickou průmyslovou zónou.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Návrh obchvatu Okříšek, Krahulova a Červené Hospody počítá s využitím současných silnic. Kopírovat má i trasu současné vozovky mezi Krahulovem a Hvězdoňovicemi.Foto: Deník/ Luděk Mahel

Trasa komunikace se za poslední roky měnila několikrát. Postupně nesouhlasili starostové obcí, ke kterým se projektantova linka na papíře přiblížila až příliš. Proti se postavili i ochránci přírody z hnutí Děti Země a požadovali, aby Krajský úřad Kraje Vysočina nechal prozkoumat, jaký budou mít silnice na ekosystémy vliv.

Už před časem se navíc hlasitě ozvali vlastníci půdy z katastrálních území Petrovice a Nová Ves. Čtyři z nich dokonce podali společnou žalobu ke krajskému soudu.

V ní se staví proti rozhodnutí krajského zastupitelstva, které loni v září souhlasem všech přítomných čtyřiceti zastupitelů schválilo aktualizaci zásad územního rozvoje, včetně plánu nové silnice blízko Petrovic a Nové Vsi.

Podle žaloby, kterou podali Jan Dokulil, Jiří Března, Petr Filippi a Antonín Vyskočil, je výstavba takové komunikace nepotřebná. „Zaměstnanci průmyslové zóny v Nové Vsi směřující do Třebíče nebudou silnici napojenou na jižní obchvat Okříšek využívat, protože by si tím zbytečně prodloužili trasu. Navíc intenzity nákladní dopravy nejsou tak vysoké, aby byly důvodem pro budování investice v řádech stovek milionů korun,“ dodal právní zástupce čtyř vlastníků dotčených pozemků Vítězslav Dohnal.

Kraj se ústy své mluvčí Jitky Svatošové nechtěl k probíhajícímu soudnímu řízení vyjadřovat ani ho předvídat. Faktem je, že obchvat Okříšek a z ní vedoucí silnice kolem Petrovic a dále k průmyslové zóně v Nové Vsi je jedním projektem, se kterým úředníci krajského odboru dopravy nemají jednoduchou práci.

Každou další námitkou a zvlášť žalobou se začátek stavebních prací oddaluje. Na popud Dětí Země nyní procházejí plány detailním zkoumáním, jak moc může stavba ovlivnit životní prostředí. Proces se označuje jako velká EIA. „A stále průběžně připravujeme podklady pro majetkoprávní vypořádání s vlastníky pozemků,“ podotkla Jitka Svatošová.

Projekt tlačí termíny. Administrativa musí být hotová tak rychle, aby kraj stihl přiložit hotovou dokumentaci k žádosti o evropskou dotaci. Bez ní se plány zrealizují jen těžko. Bývalý náměstek vysočinského hejtmana a radní pro oblast dopravy Libor Joukl už dříve a několikrát upozornil, že pokud se do konce roku 2018 nezačne budovat, tak pak už nikdy.

Soudní spor, ve kterém se má rozhodnout, zda plán nové silnice k novoveské průmyslové zóně neomezuje vlastníky půdy a stavba komunikace není nadbytečná, může trvat měsíce i roky. Tedy nejen samotný rozsudek soudu, ale už i dobu, po kterou pravomocně nerozhodne, může celý projekt hodit pod stůl.

Zatímco čtyři majitelé půdy podali proti stavbě silnice žalobu, firmy z průmyslových zón v Nové Vsi a Přibyslavicích o ni naopak stojí. Poukazují na to, že současná silnice z Třebíče do Nové Vsi je pro nákladní dopravu nevyhovující, což brání dalšímu rozvoji podniků.

Autor: Kamil Černý

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Havlíčkův Brod - Třináctý ročník žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě už potřetí navštívil Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. Studenti letní školy s ním měli možnost diskutovat o počátcích sociálních sítí u nás v Česku a také o jejich vlivu na současné mezilidské vztahy.

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení