VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studie k přehradě na řece Oslavě je hotová

Náměšťsko - Technicko-ekonomická studie ke zvažované přehradě na řece Oslavě je hotová. „Dokument nám byl předán do rukou na konci července," potvrdil mluvčí Povodí Moravy (PMO) Petr Chmelař. Právě zadání studie, která má napovědět, zda v budoucnu na řece Oslavě vznikne přehrada, bylo jedním z hlavních impulzů pro sepsání petice a protestní akce v dotčeném regionu.

24.8.2016
SDÍLEJ:

Vyhlídka od zříceniny Ketkovického hradu do údolí řeky Oslavy je jednou z oblíbených zastávek turistů a výletníků při procházce krásným údolím.Foto: Pavel Vosátka

Podle mluvčího PMO měla studie odpovědět na otázku, zda je tato lokalita vodohospodářsky významná. „Studie dodá odborné podklady pro to, zda je dobré lokalitu dále vodohospodářsky hájit," vysvětlil Chmelař. Ano, či ne však PMO zatím říci nechce.

Lokalita na řece Oslavě je součástí takzvaného Generelu lokalit pro akumulaci povrchových vod v Česku. To je seznam území, kde by v budoucnu mohly vzniknout přehrady. Přehrada Čučice je jednou z prvních lokalit, kde se vhodnost ověřuje. „Lokalita Čučice byla vybrána mezi prvními z důvodu svého vysokého vodohospodářského potenciálu. Potenciální objem Vodního díla Čučice tvoří jedinou relevantní rezervu pro vodárenský zdroj vodní nádrže Mostiště," sdělil Chmelař.

Na výsledky studie netrpělivě čekají především její odpůrci. „Předpokládali jsme, že po obdržení studii zveřejní, jak delší dobu deklarovali. A následně ji začnou diskutovat s občany," poukázal předseda petičního výboru a starosta Oslavan Vít Aldorf. On i obyvatelé obcí, kterých se případná přehrada dotkne, si však na výsledky musejí počkat.

„Povodí studii řádně prostuduje, zanalyzuje a projedná se zpracovatelem. S výsledky studie následně seznámí svého zakladatele, tedy Ministerstvo zemědělství. Pak bude s jejími výsledky seznámena odborná veřejnost a dále zástupci okolních sídel i širší veřejnost," řekl Chmelař s tím, že prezentace výsledků budou probíhat od září do listopadu.

Po volbách

„Pravděpodobně studii chtějí zveřejnit až po krajských volbách," zamyslel se Vít Aldorf. Starostové si také stěžují na špatnou komunikaci ze strany Povodí Moravy, které jim neodpovídá na konkrétní dotazy a prosby. „Psal jsem Povodí Moravy, že bychom se rádi stali členy skupiny, která řeší případné sociální vlivy přehrady, ale žádnou reakci jsem nedostal. Také nám bylo přislíbeno, že nás pozvou k jednání. Zatím však žádná pozvánka nedorazila," mrzí starostu Březníka Ladislava Malacha.

Podobné zkušenosti má také Vít Aldorf. „Za Sdružení obcí mikroregionu Ivančice jsme již v loňském listopadu poslali žádost o jednání a informace. Do dnešního dne jsme na ni nedostali žádnou odpověď," uvedl.

V následujících letech hodlá PMO prověřit i další lokality z generelu. V něm se nachází dvě území, která se mohou dotknout obcí na Třebíčsku. Jde o lokality Horní Kounice na řece Rokytné a Vysočany na řece Želetavce. Případná přehrada na Rokytné by zasáhla do katastru Rouchovan a na Želetavce, která je stejně jako lokalita Čučice v kategorii A, do katastrů Dešova, Kostníků a Police.

Autor: František Vondrák

24.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení