Letošní žně dlouhotrvající sucha extrémně neovlivnila, podepsala se pouze na urychlení sklizně. Podle posledních údajů je kromě žita, které ještě nebylo dost zralé, letošní sklizeň stoprocentní.

Nejvíce se sucha podepsala na kukuřici a bramborech. Obě plodiny potřebují dostatek tepla a vlhka ke kvalitnímu dozrání. Tepla bylo až nadmíru, vláhy však ne. Déšť se sice dostavil, podle ředitele firmy Agrovenkov Vysočina Michala Bratršovského ale s křížkem po funuse.

„Milimetrů napadlo sice dost, půda však už byla vyschlá a plodiny suchem ovlivněné. Déšť měl přijít alespoň o tři týdny dříve, kdy probíhaly rozhodující fáze vegetačního období," uvedl Michal Bratršovský.
Hlavní problém se špatnou úrodou kukuřice a výrazné finanční ztráty budou řešit chovatelé zvířat.

„Vzhledem k menší úrodě kukuřice a brambor, které zaschly, nebude dostatek objemného krmiva pro hospodářská zvířata. Bude se tím pádem snižovat užitkovost," řekl Bratršovský.

Nedostatek krmiva není ale to jediné, co museli zemědělci řešit. „Další komplikací byly vyschlé studny a tím pádem nedostatek vody pro napájení hospodářkých zvířat,"doplnil ředitel.

Sucha se podepsala i na drůbeži, a to především na kuřatech, která teplo špatně snášela a hynula. „Situace se nás určitým způsobem dotkne, i když kukuřicí nekrmíme. Nedostatek je totiž i sena, takže ho musíme nahrazovat slámou a šrotem ze zrní. Finančně to ale nebude tak hrozné, pouze dáme více peněz za koupi sena, kterého jsme v minulých letech měli dostatek," informoval vlastník hospodářství ve Smrčné Petr Kubát.

Škody na Vysočině, kde se vlhko ještě alespoň v malé míře drželo, nejsou zdaleka takové, jako například na jihu Moravy, kde jsou ztráty mnohem větší. „Vše se ještě vyhodnocuje a konečné výsledky budou na konci léta," uzavřel Brtaršovský z Agrovenkov Vysočina.

Simona Šimková