VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svateb na Žďársku už neubývá. Páry se berou i na rozhledně

Žďár nad Sázavou - Páry na Žďársku se svatbám, ať už formou občanskou, nebo církevní, nevyhýbají. Ba naopak. Do stavu manželského jich loni vstoupilo více než v roce 2015.

6.1.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Na druhou stranu, nadále přetrvává trend zápisů o určení otcovství k nenarozenému dítěti. Této možnosti využívají partneři, kteří spolu žijí na „psí knížku". V rámci prohlášení se nastávající rodiče dohodnou na příjmení, které bude jejich potomek nosit.

Ve žďárském matričním obvodu zapsala matrikářka v loňském roce celkem 148 sňatků, z toho 52 církevních. Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství k nenarozenému dítěti vyřizovala hned 123krát.

Pro svůj velký den si novomanželé často vybírají netradiční místa. „Brali jsme se pod širým nebem," tuto větu vyslovují novomanželé na Žďársku stále častěji. Své „ano" si tak říkají na místech, jako jsou zámky, hrady, soukromé zahrady. Výjimkou není ani rozhledna nebo náměstí.

„Logicky kralují v žebříčku oblíbenosti pro veselku letní měsíce. Nejvíce svateb evidujeme loni v červnu a červenci, nejméně v únoru," sdělila Jana Suská, matrikářka Městského úřadu ve Žďáře nad Sázavou.

Kromě obřadní síně Staré radnice se veselky odehrávaly v Zámku ve Žďáře, ve Škrdlovicích U Hrocha, u sochy raka v Račíně, u sochy lva a orlice u Pilské nádrže. „Ale také například na soukromých zahradách. Nejneobvyklejší místo v roce 2016 bylo u křížku v Rosičce," doplnila matrikářka Suská.

Celkově lze říci, že nyní je zde trend letních svateb venku. „Nejvíce manželství se uzavírá od začátku dubna do konce září. Slabší měsíc je v této době samozřejmě květen," potvrdila oblibu léta pro veselky také matrikářka radnice v Bystřici nad Pernštejnem Lenka Martincová. V případě bystřického matričního úřadu se snoubenci přes léto berou třeba u zřícenin hradů Dalečín či Zubštejn, u Lesního zátiší Vojtěchov i u penzionu Borovinka. V Bystřici vloni zapsali celkem 59 sňatků, o dva více než v roce 2015.

„Trend narozených dětí mimo manželství ale pokračuje i nadále, v roce 2016 bylo na našem matričním úřadu sepsáno 51 zápisů určení otcovství," dodala Lenka Martincová.

Souhlasná prohlášení rodičů o určení otcovství zastínila žádosti o uzavření manželství v matričním obvodu Velké Meziříčí. „Zápis jsme vloni sepisovali ve 104 případech, což vysoko převyšuje počet uzavřených manželství," potvrdila Martina Bednaříková, matrikářka Městského úřadu ve Velkém Meziříčí. Loni tam bylo uzavřeno celkem 75 manželství. Snoubenci pro vstup do manželství volili nejčastěji červenec, nejméně leden a březen. „Mimo obřadní síň a zámku u nás snoubenci uzavřeli i čtyřikrát manželství na rozhledně," přiblížila matrikářka.

Více svateb hlásí z Nového Města na Moravě, celkem 77 veselek. Poslední byla uzavřena na Silvestra. Snoubencům se v novoměstském matričním obvodu pro krok do manželství nejvíce líbilo září, srpen a červen. A kde se snoubenci brali? V Horáckém muzeu, v areálu hotelu Horní Dvůr či novoměstském kulturním domě. V budově úřadu, kde není obřadní síň, byl jeden sňatek v kanceláři starosty. K sepsání souhlasného prohlášení rodičů o určení otcovství před novoměstským úřadem došlo loni celkem v 87 případech, což je o dvacet více než v roce 2015. Ve Svratce oddávali loni sedmnáctkrát.

Svatební obřady

Počet veselek v matričních obvodech měst Žďárska: rok 2016/2015.

Žďár nad Sázavou

148/164

Velké Meziříčí

75/74

Bystřice nad Pernštejnem

59/57

Nové Město na Moravě

77/70

Svratka

17/4

Celkem 376/369

Souhlasné prohlášení rodičů o určení otcovství bylo sepsáno u matrik měst celkem 373krát.

zdroj: matriky MÚ

Autor: Zlata Ptáčková

6.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení