VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svazácký majetek už zase slouží

Vysočina – Skautům, charitě a dalším neziskovým organizacím slouží v posledním desetiletí budovy někdejšího Socialistického svazu mládeže (SSM) na Vysočině.

26.8.2013
SDÍLEJ:

Hájek. V někdejším svazáckém domě v Třebíči je nyní nízkoprahové centrum, školicí středisko i koncertní sál.Foto: ČTK

Nynější vlastníci přebírali většinou vybydlené domy s poničeným zařízením, které utrpěly i tím, že je dlouho nikdo nepoužíval. Opravit se je podařilo i díky velkému nasazení dobrovolníků.

Socialistický svaz mládeže sdružoval pod dohledem komunistické strany mladé lidi od patnácti do pětatřiceti let. V republikovém seznamu nemovitostí SSM z poloviny devadesátých let figurují mezi desítkami položek tři větší objekty na Vysočině. Jsou to klubové domy v Havlíčkově Brodě a Třebíči a turistická základna v Dobré Vodě na Třebíčsku.

Z někdejší svazácké budovy v havlíčkobrodské Horní ulici je Skaut klub. „V roce 2001 jsme rozhodnutím Poslanecké sněmovny získali jako Junák objekty, na které jsme dali privatizační projekty. Jedním z nich byl klub v Havlíčkově Brodě," řekla Jana Jirásková, předsedkyně okresní rady Junáka.

Jirásková zavzpomínala na neutěšený stav domu, na kterém měl podíl i předchozí nájemce. „Při poslední akci to tady bylo tak, že kdo o půlnoci rozbije víc židlí a stolů, tak asi vyhraje," podotkla. V hlavním sále byla vzedmutá podlaha, protože tam zatékalo. Od té doby byla kupříkladu vyměněna okna, špatné podlahy, opravena střecha. Dům má i novou kotelnu.

Kromě kluboven, v nichž se každý týden schází kolem 200 skautů a další nepravidelně, má v domě zázemí i charitní středisko rané péče určené malým dětem s postižením. Asi třicet procent ploch budovy je využíváno komerčně.

Přes starosti s údržbou nelituje toho, že Junák někdejší svazácké sídlo převzal. „Myslím si, že kdybychom tento dům neměli, tak to pro brodské junáky bylo likvidační. Protože ty prostory, které se nám nabízely na klubovny, byly vlhké, plesnivé. Děti by do takových prostor nechodily," uvedla.

V Třebíči stojí bývalý svazácký dům poblíž sídliště Hájek. Po roce 1989 byl řadu let prázdný a pustl. Teď patří radnici. „Město nechalo dům opravit a pronajímá ho občanskému sdružení Střed a oblastní charitě. Obě organizace tam provozují různé aktivity především pro mládež," popsal mluvčí města Ivan Přibík.

Opravená je i také svazácká turistická základna Dobrá Voda. Letos desátým rokem slouží jako skautské školicí středisko. „Původní stav byl otřesný. Děravá střecha, plesnivé zdi, nefunkční topení. My jsme do toho dali poměrně hodně peněz a hodně úsilí," řekla Jaroslava Sládková, která se o objekt stará. Do areálu s ubytovacím zázemím, v němž kdysi bývaly i sirné lázně, jezdí také mládež z jiných organizací.

Věra Stejskalová (ČTK)

Autor: Redakce

26.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení