Vedení elektrárny pak experti předali doporučení ke zlepšení, která se týkají hlavně předcházení lidským chybám. Plnění takzvaného akčního plánu si experti přijedou do Dukovan do dvou let zkontrolovat.

„Elektrárna zve misi WANO hlavně proto, aby našla další možnosti zlepšování," uvedl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Vylepšit by podle expertů elektrárna mohla ještě používání nástrojů při předcházení chybám pracovníků. Zvýšit by se například měla účinnost kontrolního systému elektrárny, při práci se zaměstnanci by se mělo víc používat koučování a sebehodnocení. Elektrárna by také měla lépe využívat vlastní provozní zkušenosti a zkušenosti ze zahraničí.

Dukovany jsou ale také pro zahraniční jaderné elektrárny příkladem, a to tím, že nejméně z nich přispívají k ozáření zaměstnanců pracujících v kontrolovaném pásmu. Misi WANO se podle mluvčího líbila také Letní univerzita 2012 v elektrárně, tedy práce se studenty, mládeží a veřejností.

Mezinárodní prověrky budou nyní častější kvůli loňské havárii japonské atomové elektrárny Fukušima. Organizace WANO se rozhodla zkrátit interval konání misí z šesti let na čtyři, uvedl Spilka. Následné prověrky, které hodnotí, jak se elektrárny s doporučením expertů vypořádaly, budou následovat do dvou let. „To prakticky znamená, že všechny jaderné elektrárny na světě budou podrobeny nezávislému mezinárodnímu srovnání jedenkrát za dva roky," uvedl Spilka. Dukovanská elektrárna podle něj nový systém vítá, protože výměna informací a systém nezávislého posuzování pomůže zvýšit bezpečnost a spolehlivost jejího provozu.

Dukovany byly i v minulém roce největším domácím zdrojem elektřiny. Výroba proudu se meziročně zvýšila o 1,3 procenta na 14,369 terawat­thodiny (TWh). Letos zatím Dukovany dodaly do sítě 11,3 TWh elektřiny.