S obdobnými případy se už delší dobu potýkají v Humpolci, 
kde chybí kvalifikovaní fyzioterapeuti, a naopak tam přibývá těch, kteří jejich služby potřebují.

Někteří klienti z Humpolce proto vyhledávají rehabilitační zařízení mimo své město. Ovšem například ani 
v Pelhřimově není situace růžová. „Pacienty po úraze se snažíme brát v podstatě hned, ale je pravda, že pacienti 
s chronickými obtížemi mu᠆sejí čekat, většinou tak od dvou do třech neděl. Opravdu ale záleží na konkrétním klientovi a jeho potížích. Občas se nám stane, že se někdo 
z Humpolecka, nebo i odjinud z okresu, ptá, zda bychom ho přijali," uvedla majitelka rehabilitačního zařízení v pel᠆hřimovské Nádražní ulici Stanislava Potěšilová. Potvrdila, že nárůst pacientů, kteří potřebují rehabilitace, silně pociťují.

Humpolecké rehabilitační Biocentrum P ve Dvorské ulici nyní řeší jak vyšší počet pacientů, tak i nedostatek zaměstnanců. „V současné době u nás pracují tři fyzioterapeuti a dva maséři. Tři pracovnice máme na mateřské. 
V době, kdy se nám těhotenství sešla, jsem oslovila devět fakult. Místo jsem nabídla 
i absolventům, kteří ze začátku musejí pracovat pod odborným dohledem. Ale nikdo se mi neozval. Na úřadě práce jsem také neuspěla. Přihlásilo se sice osm lidí, ovšem vesměs se jednalo o rekvalifikované maséry, které jsem nemohla přijmout," vysvětlila jednatelka Biocentra P Daniela Koudelková.

Ta také poznamenala, že se snad blýská na lepší časy. „Vím o dvou fyzioterapeutkách. Jedna z nich nastoupí patrně v říjnu, druhá se zatím rozhoduje," řekla Koudelková.

Podle informací od Koudel-kové přijalo humpolecké Biocentrum P za první letošní čtvrtletí 330 pojištěnců. Přitom čekací doba pro pacienty, kteří nevyžadují okamžitou péči, se pohybuje kolem dvou měsíců. „V oboru působím dvacet let a skutečně už delší dobu pozoruji nárůst klientů. Hodně přibývá dětí se špatným držením těla nebo už se skoliózou. To jsou trvalí pacienti, kteří k nám docházejí už třeba šest, sedm let," zamyslela se fyzioterapeutka.

Dodala, že delší čekací doba se nejvíce dotýká chronických pacientů, kteří podle ní mají dvě možnosti. „Buď je bohužel odradíme právě čeka-
cí dobou a oni odejdou jinam, anebo počkají. Po první re-habilitaci jdou procedury co nejdříve za sebou. Je ale pravda, že se k nám hodně lidí vrací, zřejmě proto, že jsou se samotnou péčí spokojení, přesto, že si musejí počkat," přemítala Koudelková.

Fyzioterapeutka Radka Kvá-šová z rehabilitačního zaříze-ní v humpoleckém zdravotním středisku potvrdila, že dlouho-době pečují o více klientů.

„Akutní případy samozřejmě přijímáme hned, ale ostatní čekají zhruba měsíc," řekla Kvášová.