VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Terčem kritiky v Novém Městě je pískový povrch chodníků

Nové Město na Moravě - Lidem v Novém Městě na Moravě se nelíbí pískový povrch chodníků v parku na Vratislavově náměstí. Radnice o kritice místních ví, s případnou nápravou ale otálí.

29.4.2015
SDÍLEJ:

Horní část Vratislavova náměstí prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Lidé si ale stěžují, že písek z cest v parku se na botách roznáší do širokého okolí. Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

Horní část centra Nového Města byla v loňském roce zrekonstruována. Výběr povrchů parkových chodníků byl kvůli památkové ochraně do značné míry zúžen. Po dohodě s památkáři bylo rozhodnuto použít sypký povrch. „Je to strašné, písek se lepí na boty. A to hned při prvním dešti část chodníků spláchla voda," nechal se slyšet Pavel Starý.

Komplikace působí chodníky v parku žákům, kteří touto lokalitou procházejí od autobusového nádraží k první základní škole. „Dominik dostal hned ve vchodu do školy vynadáno, že si pořádně neočistil boty, že na nich do budovy tahá písek a uklízečky s tím pak mají moc práce. Vím, že na to zapomněl, ale nemůže za to, že se mu cestou písek na boty nalepí. Kdyby byla v parku normální dlažba, tak by se to nestalo," postěžovala si maminka školáka.

Uklízečky první základní školy se musí s pískem potýkat každodenně. „Na obuv se písek chytá, zejména když má hluboký vzorek na podrážce. Přestože máme na dvou místech umístěny rohože, nestačí to. Písek se nosí všude. Už jsme si na to sice zvykli, ale byli bychom mnohem raději, kdyby byl na chodníky zvolen jiný materiál," potvrdil situaci ředitel školy Otto Ondráček. Největší nepořádek je podle něj ve škole po dešti.

Dlažbu určitě ne

Radnice je se situací seznámena, o změně ale zatím neuvažuje. „Kritika zazněla hned po dokončení, protože mlatový povrch se hodně bahnil. A samozřejmě, že podobné je to i teď po zimě," prohlásil starosta Nového Města Michal Šmarda. „Rozhodli jsme se, že počkáme, až projdou všechna roční období. Pak teprve vyhodnotíme, jak povrch funguje. Hned na začátku nám bylo odborníky řečeno, že se povrch chodníků musí nejprve nechat dozrát. A pak že bude fungovat lépe. Pokud se tak nestane, přistoupíme k opravě. Ale určitě do parku nedáme dlažbu, volili bychom něco pevnějšího, ale dlažbu ne," dodal starosta Šmarda.

Nové pískové cesty v parku budou více zatížené. Radnice se totiž formou ankety dotazovala místních obyvatel, zda chtějí do lokality umístit trhy a kulturní akce. Většina hlasujících byla pro.

Farmářské trhy jsou s Vratislavovým náměstím už nedílně spojeny. „Snažíme se, aby byly čím dál zajímavější jak pro zákazníky, tak i pro prodejce. Na to jsme mysleli i v souvislosti s rekonstrukcí parku v loňském roce. Proto jsme už dopředu připravili zázemí pro stánkový prodej," řekl starosta Šmarda.

Názor Novoměstských, kteří v anketě hlasovali, byl zcela jasně pro konání prodejních akcí v horní části Vratislavova náměstí. Mnozí z nich by tam umístili nejen farmářské trhy, ale také jarmarky. „Mně se tam farmářské trhy moc líbí, jezdívám na ně pravidelně. Byla bych docela nerada, kdyby je přesunuli jinam," prohlásila Šárka Černá.

Anketa inspirovala radnici k rozhodnutí přesunout do parku před galerii co nejvíce akcí. A to nejenom těch prodejních, ale také kulturních, což by mělo podle mínění vedení města nesporné výhody. „Díky tomu bychom vůbec nemuseli omezovat dopravu a parkování v centru města," vyjádřil se Michal Šmarda.

Ne všechny akce je ale možné do zmíněné lokality přesunout. Například jarmarky, na které se sjede větší množství prodejců, by se na tamní omezený prostor nevešly. „To, co se nám na horní část náměstí vejde, tam určitě přemístíme. Akcí, které se do parku svým rozsahem nevejdou, máme minimum. Tak dvě tři ročně. A nemohly by tam být asi ani velké zimní akce," uvedl Michal Šmarda.

V parku je nyní umístěna i sochařská expozice, konkrétně díla uměleckého kováře Pavla Tasovského a jeho syna. „Chtěli bychom, aby byly akce města s touto aktivitou Horácké galerie v souladu, aby se navzájem nerušily. Proto tam také nemůžeme nacpat moc prodejních stánků," podotkl Michal Šmarda.

Autor: Redakce

29.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení