VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíčsko ročně vyprodukuje kolem třiceti tisíc tun odpadů

Třebíčsko - Třicet tisíc tun. To je množství odpadu, které ročně vyprodukují lidé na Třebíčsku. Část z tohoto množství by správně měla končit ve tříděných kontejnerech. Chystaný zákon má ukládání odpadu na skládkách zdražit. A v budoucnu by tam neměl být využitelný odpad skladován vůbec.

4.11.2016
SDÍLEJ:

Skládka v Petrůvkách.Foto: Deník/ František Vondrák

Množství odpadu, který by měl končit v barevných kontejnerech, zůstává ve směsném stále kolem dvaceti procent. Podobně je na tom také bioodpad.

„Poměr skla, plastů, papírů i bioodpadů v komunálním odpadu, který se ukládá na skládku, je klesající. Souvisí to s tím, jak se rozšiřuje systém třídění. Rozjeli jsme například ve větší míře svoz bioodpadu. To jsou trendy, které se pozvolna ve složení komunálu projevují. I celkové množství komunálu, který se uloží na skládce, má meziročně za posledních pět let klesající tendenci v řádech jednotek procent," sdělil Pavel Gregor z firmy Esko-T, která sváží odpad pro místní svazek obcí z Třebíčska.

Přestože trend je pozitivní, je zde ještě značný prostor pro zlepšení. Zvláště proto, že chystaný zákon by měl nakládání s odpadem zpřísnit. „Měly by v něm být navyšovány poplatky tak, aby se skládkování zatížilo a bylo znevýhodněno před tříděním a dalším využíváním," upozornil Gregor s tím, že zákon je nyní v legislativní radě vlády a začít platit by mohl od roku 2018.

Do deseti let by mělo skončit skládkování odpadu, který se dá dále využít. „Jako svazek se postupně chystáme, že skládkování pomalu končí a nastane éra zpracovávání odpadu. Budeme muset vybudovat překladiště, z něhož se bude odpad vozit na energetické využití," nastínil Gregor.

Mnoho možností však Třebíčsko nemá. „Není zde žádné další zařízení než brněnská spalovna," doplnil Gregor. Tam již nyní z Vysočiny míří šest tisíc dvě stě tun odpadu. A otázkou je, zda by její kapacita byla dostatečná.

Tématem je i výstavba spalovny v Jihlavě, kde při posledních krajských volbách proběhlo o její případné výstavbě referendum. Vedení města však spalovnu neplánuje. „Jihlava neplánuje výstavbu zařízení na energetické využití odpadu," potvrdil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Autor: František Vondrák

4.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení