VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třebíčsko ročně vyprodukuje kolem třiceti tisíc tun odpadů

Třebíčsko - Třicet tisíc tun. To je množství odpadu, které ročně vyprodukují lidé na Třebíčsku. Část z tohoto množství by správně měla končit ve tříděných kontejnerech. Chystaný zákon má ukládání odpadu na skládkách zdražit. A v budoucnu by tam neměl být využitelný odpad skladován vůbec.

4.11.2016
SDÍLEJ:

Skládka v Petrůvkách.Foto: Deník/ František Vondrák

Množství odpadu, který by měl končit v barevných kontejnerech, zůstává ve směsném stále kolem dvaceti procent. Podobně je na tom také bioodpad.

„Poměr skla, plastů, papírů i bioodpadů v komunálním odpadu, který se ukládá na skládku, je klesající. Souvisí to s tím, jak se rozšiřuje systém třídění. Rozjeli jsme například ve větší míře svoz bioodpadu. To jsou trendy, které se pozvolna ve složení komunálu projevují. I celkové množství komunálu, který se uloží na skládce, má meziročně za posledních pět let klesající tendenci v řádech jednotek procent," sdělil Pavel Gregor z firmy Esko-T, která sváží odpad pro místní svazek obcí z Třebíčska.

Přestože trend je pozitivní, je zde ještě značný prostor pro zlepšení. Zvláště proto, že chystaný zákon by měl nakládání s odpadem zpřísnit. „Měly by v něm být navyšovány poplatky tak, aby se skládkování zatížilo a bylo znevýhodněno před tříděním a dalším využíváním," upozornil Gregor s tím, že zákon je nyní v legislativní radě vlády a začít platit by mohl od roku 2018.

Do deseti let by mělo skončit skládkování odpadu, který se dá dále využít. „Jako svazek se postupně chystáme, že skládkování pomalu končí a nastane éra zpracovávání odpadu. Budeme muset vybudovat překladiště, z něhož se bude odpad vozit na energetické využití," nastínil Gregor.

Mnoho možností však Třebíčsko nemá. „Není zde žádné další zařízení než brněnská spalovna," doplnil Gregor. Tam již nyní z Vysočiny míří šest tisíc dvě stě tun odpadu. A otázkou je, zda by její kapacita byla dostatečná.

Tématem je i výstavba spalovny v Jihlavě, kde při posledních krajských volbách proběhlo o její případné výstavbě referendum. Vedení města však spalovnu neplánuje. „Jihlava neplánuje výstavbu zařízení na energetické využití odpadu," potvrdil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.

Autor: František Vondrák

4.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení