VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trestné body sbírají i lidé, kteří nemají řidičský průkaz

Žďársko - Záznamem bodů v bodovém hodnocení řidičů motorových vozidel disponovali ke konci července ve správním obvodu Městského úřadu Žďár nad Sázavou rovněž jedinci, kteří nikdy nevlastnili řidičský průkaz.

3.8.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

I přes tuto skutečnost však usedli za volant, řídili, byli potrestáni, a tudíž také nasbírali trestné body. „Takovýchto lidí evidujeme celkem čtyřiadvacet," informoval Jiří Kamarád ze žďárského městského odboru dopravy. V porovnání s červnem loňského roku je to o deset lidí více. „V těchto případech se preventivní účel bodového systému míjí účinkem, neboť tito lidé řidičské oprávnění nikdy neměli, a nemají proto co ztratit," konstatoval Jiří Kamarád.

Maximální hranici povoleného počtu dvanácti bodů dosáhlo a nemůže řídit 84 z 32 tisíc šoférů, kteří bydlí v obvodu působnosti žďárské radnice. Do této statistiky se zapsali pouze muži. Nejvíce takzvaně vybodovaných je mezi dvaceti a pětatřiceti lety.

Pásy a rychlost

Porušení povinnosti být za jízdy připoután bezpečnostním pásem, překročení nejvyšší dovolené rychlosti v obci i mimo obec a telefonování s mobilním telefonem v ruce. To jsou nejčastější dopravní přestupky, kterých se dopustili motoristé vedení ve správním území městského úřadu ve Velkém Meziříčí. Řidičské oprávnění tam má 23 431 lidí a počet bodovaných řidičů je 2 082. Na svém kontě mají jednotlivci nejvíce dva body, a to hned v 717 případech, tři body zinkasovalo 702 řidičů. Oznámení a výzvu k odevzdání řidičského průkazu za získání dvanáctibodového skóre pak obdrželo 75 lidí.

Přes sedm stovek bodovaných motoristů hlásí z novoměstského městského úřadu. „Jen v jednom případě jde o ženu," řekl vedoucí odboru dopravy a vnitřních věcí Petr Pazour. Ke konci července je vybodováno 31 z celkového počtu 12 593 vlastníků řidičského oprávnění. Nejčastěji bodovanými řidiči jsou pětatřicátníci, nejmladšímu bodovanému je šestnáct, nejstaršímu pak devětasedmdesát let.

„Snažím se jezdit podle pravidel, obzvláště když se mnou cestuje manželka se synem. Musím se ale přiznat, že dva body jsem v minulosti už získal. Bylo to za nedovolenou jízdu po tramvajovém pásu," přiznal Jan Vítek ze Žďáru nad Sázavou.

Řidič, jenž pozbyl řidičské oprávnění, může o jeho navrácení požádat nejdříve po roce. Podmínkou je prokázání, že se podrobil přezkoušení z odborné způsobilosti. K žádosti je dále potřeba rovněž přiložit lékařský posudek o zdravotní způsobilosti včetně dopravně psychologického vyšetření.

-------------------

Vybodovaní řidiči smí na testy jen k psychologovi s akreditací

Žďár nad Sázavou - Psychologická vyšetření pro řidiče, kteří kvůli trestným bodům přijdou o řidičský průkaz, mohou od 1. srpna letošního roku vykonávat pouze dopravní psychologové s akreditací od Ministerstva dopravy České republiky. Dosud jej mohl provádět kterýkoli psycholog.

Přímo ve Žďáře nad Sázavou mohou lidé vyšetření podstoupit v budově polikliniky, v prostorách ambulance klinické psychologie Petry Píšové. „Poslední dva měsíce zaznamenávám nárůst poptávky z řad takzvaných vybodovaných řidičů. Nyní jim dobíhají roční limity od ztráty řidičského oprávnění a mají zájem o jeho navrácení," uvedla dopravní psycholožka Petra Píšová. Na termínu a dnu podstoupení testů se lze domluvit osobně či telefonicky, do ordinace se zájemce dostane během týdne.

Vyšetření se skládá ze dvou částí. V první z nich šofér absolvuje testy inteligence, paměti, pozornosti či rychlosti rozhodování za stresu. V další části se pak psycholog zaměří na míru agresivity, emoční stabilitu nebo tendenci k hazardu. Poslední slovo o uznání způsobilosti k řízení má však praktický lékař, který posoudí výsledky psychologického vyšetření a další kritéria.

Vyšetření trvá obvykle tři až čtyři hodiny, v některých případech se však může protáhnout. Výsledky obdrží žadatel obvykle po skončení. „Cena se pohybuje kolem dvou tisíc korun," doplnila psycholožka Píšová.

Získání akreditace se váže na splnění několika podmínek stanovených vyhláškou. Mezi ně patří zejména nároky na prostory ordinace, přístrojové vybavení a personál. „Oprávnění od úřadu se podařilo získat 86 pracovištím po celé České republice. Jejich seznam je dostupný na webu ministerstva dopravy," sdělila mluvčí úřadu Andrea Volaříková.

Dopravně psychologické vyšetření musí absolvovat také většina řidičů autobusů nebo nákladních aut nad 7,5 tuny, pro vybodované řidiče byla povinnost stanovena v loňském kalendářním roce.

---------------

Statistika

Vybodovaní/bodovaní řidiči ve správním území městských úřadů (údaje k červenci 2012):

Žďár nad Sázavou 84/1799

Velké Meziříčí 75/2082

Nové Město n. Moravě 31/733

Celkový počet řidičů v ORP:

Žďár nad Sázavou 32 000

Velké Meziříčí 23 431

Nové Město n. Moravě 12 593

zdroj: MěÚ

Autor: Zlata Ptáčková

3.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Posledním týmem krajského přeboru, který neztratil ani bod, je Chotěboř (v modrém).

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Ilustrační foto

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Souboj ambiciózních týmů vyzněl pro Pohled

Vysočina – První výhry ve fotbalové I. B třídy se dočkali fotbalisté Pohledu, kteří dvěma góly Drlíka a jedné Klementa porazili Lučici 3:1. Na bodový zisk stále čeká nováček soutěže ze Starého Ranska. Ten tentokrát doma nestačil na Herálec. Na toto kolo v dobrém nebudou vzpomínat ve Ždírci, když jejich rezerva inkasovala potupnou „desítku“ v Antonínově Dole.

Obyvatele paneláku vyděsil had ve sklepě

Chotěboř - Velký had vyděsil obyvatele panelového domu v Severní ulici v Chotěboři a tak zavolal městskou policii.

Policisté dopadli zloděje traktoru

Havlíčkův Brod – Brodští kriminalisté zahájili trestní stíhání třiatřicetiletého muže, kterého obvinili, že na začátku srpna ukradl traktor za 200 tisíc korun z areálu jedné zemědělské společnosti na Havlíčkobrodsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení