„Dopravu si objednali sami. Už v Praze se k autobusu ale přidala cizinecká policie," uvedla Vendula Hustáková 
z firmy, jež skupinu převážela. Kromě uprchlíků police zadržela i řidiče autobusu.

Uprchlíci budou umístěni do detenčního zařízení, protože jejich doklady budou zneplatněny. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal policii, aby využila všech prostředků k vrácení uprchlíků zadržených v Německu zpět do Iráku, a oznámil, že projekt na přesídlení uprchlíků z Iráku dočasně pozastavil.

V Okrouhlíku bydlela ješ-
tě čtyřčlenná rodina pastora 
a svobodná žena. Ti v pátek dorazili do Prahy.

Některým křesťanským Iráčanům se 
v Česku nelíbí. Koncem minulého týdne se k návratu zpět do Iráku rozhodla osmičlenná skupina, která od poloviny února bydlí na jižní Moravě, konkrétně v hostelu v Brně. Rodina se chce vrátit kvůli dvěma prarodičům, kteří si přejí zemřít v rodné vlasti. Další skupina 25 uprchlíků ubytovaných na Vysočině 
v Okrouhlíku u Jihlavy odmítla český azyl a v sobotu se vydala autobusem do německého Essenu. Tam ale byli 
zajištěni německou policií, 
a to včetně řidičů a autobusu, 
a dnes se vrátí zpět do Česka.

„Dopravu si objednali sami. V Praze se k nim připojila i cizinecká policie, takže jsme neměli žádný důvod se domnívat, že je něco v nepořádku," sdělila včera Deníku Vendula Hustáková, dispečerka jihlavské firmy Husták – autobusová doprava.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) již v pátek oznámil, že projekt na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku do Česka dočasně pozastavil a včera požádal policii, aby využila všech prostředků k vrácení uprchlíků zadržených v Německu zpět do Iráku. A tak se i stane.

Policie jim po jejich příjezdu zneplatní výjezdní příkaz, na jehož základě měli původně čas na opuštění České republiky do 7. dubna. „Umístěni budou do detenčního zařízení, odkud je bude policie chtít co nejrychleji vrátit do země jejich původu," sdělila včera mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

„I přes intenzivní dialog důvody odchodu skutečně neznáme a vlastně ani nevíme, jak si svou budoucnost představují," uvedl mluvčí Nadačního fondu Generace 21 Martin Frýdl. Přesun křesťanských uprchlíků z Iráku do Česka zajišťuje a financuje fond, a to ze soukromých zdrojů. Plánovalo se, že přijede 153 Iráčanů. Dosud přicestovalo 89 běženců.

„Nemluvili vůbec o tom, že by chtěli odjet pryč, naopak byli rozhodnutí zůstat v České republice, a když jsme zmínili Německo, spíše se divili, proč o tom pořád mluvíme," popsala Dana Fiedlerová z Centra multikulturního vzdělávání v Jihlavě.

Středisko Okrouhlík museli koncem minulého týdne uprchlíci opustit, protože kvůli začátku turistické sezony vypršela nadaci nájemní smlouva. Bydlela tam 
i čtyřčlenná rodina pastora 
a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy. Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v hlavním městě pomáhá, tito lidé další stěhování neplánují.

Další ze skupin iráckých křesťanů je nyní ubytovaná 
v Brně. Z této skupiny se osm členů rozhodlo kvůli svým prarodičům pro návrat do Iráku. Podle Frýdla se za komplikace již oficiálně omluvili. Vedle těchto osmi lidí je v Brně dalších dvanáct jejich krajanů. Stejně jako ostatní, odešli z vlasti kvůli křesťanské víře, za kterou jsou tam dlouhodobě pronásledovaní muslimy. „V polovině dubna se mají po jednotlivých rodinách přestěhovat do bytů, které jim shání město," uvedl Frýdl. Tito uprchlíci chtějí údajně v Česku zůstat.

„Jsem rád, že jsme zde s rodinou našli klid a mír. Několikrát jsem si už prošel centrum Brna. Problém je, že neumím česky a neznám místní kulturu, proto jsem jakoby hluchý. Česky umím počítat do deseti a říct pár slov. Děti jsou šikovnější, tak je do obchodu posílám místo sebe," tvrdil v polovině března Salim Bahnan Yaqoob, původem z Karakoše.

Další rodiny z projektu Generace 21 bydlí v Praze a ještě v Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. V pražské skupině podle Frýdla problémy nejsou, spokojení jsou prý také lidé v Soběšovicích, kam se začátkem minulého týdne přestěhovali ze smilovického střediska Karmel. „Okamžitě jim byly předány pokoje, které jsou po rekonstrukci. První reakce Iráčanů byly nadšené," řekl Deníku Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, která se o běžence stará. Zůstat by měli do konce dubna.

Jejich pobyt ale netěší obyvatele Soběšovic, „Myslím, že je do Česka vůbec neměli pouštět. Pokud ano, tak si je měli vzít do Prahy, když tak vláda rozhodla," řekl devětapadesátiletý Rostislav Oborný. I starosta Tomáš Dámek si stěžuje, že nebyl o pobytu informován předem. „Nejsme 
k tomu zařízení, nemáme prostředky a podmínky. Bohužel víme, co se děje všude po světě," dodal starosta.

O tom, že se skupina uprchlíků, kteří pobývali na Vysočině, zachovala chybně, je přesvědčený i Martin Frýdl. „Učinili rozhodnutí, které může být hodně špatné pro ně i pro jejich děti, protože se budou muset vrátit do Iráku a kdo ví, co tam s nimi bude," podotkl.

Těžší situaci budou mít podle Frýdla kvůli aktuální situaci ti uprchlíci z programu, kteří v Česku zůstávají. „Samozřejmě, že nám to je líto. Ti, co chtějí odjet, to je zhruba třetina z těch, co přijeli dosud. Dvě třetiny jsou tady a budou to mít o hodně těžší, protože se na ně česká společnost nějak bude dívat," řekl. Navíc je podle něj malá naděje na příjezd dalších lidí.

IVANA HOLZBAUEROVÁ