VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úředníci zvýšili nájemné, starosta hovoří o lichvě

Krokočín - Zvýšené nájemné za státní pozemek odmítá zaplatit obec Krokočín. Částku 2 856 korun po ní žádá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, starosta ale hovoří o jednání hraničícím s lichvou.

6.2.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Vít Šimánek

Případ se dostal i před třebíčský okresní soud. Počátek sporu je ale přes rok starý. Historie pozemku pod obecní budovou, ve které sídlí krokočínský obecní úřad a prodejna, sahá až před rok 1989. „Pozemek patřil místnímu národnímu výboru, po revoluci přešel na stát. Budova, kterou na něm obyvatelé vybudovali v akci Z, zůstala obci," připomněl starosta Krokočína Jan Strašák.

Obec platila jednu korunu za každý metr čtvereční pozemku jako nájemné, později se cena zvýšila na dvě koruny, což zastupitelé akceptovali. Za necelých 250 plošných metrů tak Krokočín vyplácel po řadu let pět set korun ročně. Požadavek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ale během několika měsíců zvýšil nejprve o jedenáct, později o osm korun za každý metr.

„V září 2012 po nás chtěli deset korun. Řekli jsme, že budeme dál platit dvě, a dál jsme odmítli komunikovat. Vždyť je to nesmyslná částka. Kdo to kdy viděl, aby se nájemné nebo cena pozemku z roku na rok zvýšila o pět set procent," upozornil starosta dvousethlavé obce.

Státní úřad si nechal v květnu loňského roku vypracovat znalecký posudek, který desetikorunu potvrdil. „Cena byla stanovena znalcem jmenovaným Krajským soudem v Brně jako cena v místě obvyklá," hájila navýšení nájemného ředitelka brněnského pracoviště Úřadu Lenka Taie Kolaříková.

Cenu měl účelně potvrdit posudek

Krokočínský starosta ale argumentuje tím, že nový posudek, který hodnotu pozemku pětinásobně navýšil, byl vypracován účelně.

„Jak si to jinak vysvětlit, když po nás úřad pro zastupování státu chtěl desetikorunu už v roce 2012 a posudek to přesně potvrdil o tři čtvrtě roku později. Navíc jsme ten nový posudek vůbec nemohli vidět, i když jsem o něj šestkrát písemně žádal. Ten úřad je státem ve státě," zdůraznil Jan Strašák.

„Když jsem jim řekl, že si necháme udělat vlastní posudek, tak mi odpověděli, že můžu, ale oni ho nebudou akceptovat. Takové jsou prý jejich interní předpisy," podivoval se starosta.

Podle úřadu pro zastupování státu je však posudek všem účastníkům nynějšího soudního řízení k dispozici. „Je součástí spisu," podotkla Kolaříková.

Starosta Krokočína se ale nad takovým jednáním pozastavuje. „Když jsme ten pozemek chtěli koupit a taky vidět ten posudek, tak nám z úřadu vzkázali, že ho předloží, až si to koupíme. To je hotový galimatyáš," poznamenal.

Do dvou znaleckých posudků mohl poprvé nahlédnout až u soudního jednání, které se konalo minulé pondělí, a, jak říká, nestačil se divit. „Zvýšení hodnoty pozemku je tam vysvětlováno atraktivností, lukrativností a snad i ojedinělostí Krokočína. Vždyť to jsou hotové nesmysly. Ten člověk, co ten posudek dělal, ani snad neví, kde Krokočín je," řekl starosta.

„Ten znalec to zkrátka udělal tak, aby to úřadu pro zastupování státu vyhovovalo a přinutil nás si pozemek odkoupit," mínil krokočísnký starosta Strašák.

V posudku je navíc podle něj uvedeno, že znalec nenašel v obci ani jejím okolí analogii pro desetikorunové nájemné. Stejně nenašel pozemek určený k prodeji za podobnou sumu, kterou po Krokočínu požaduje úřad pro zastupování státu. „Jak by také mohl, když nikdo tak vysokou cenu v naší oblasti nechce. Vždyť pozemek pro výstavbu rodinného domu se u nás v obci neúspěšně prodává už osm měsíců za 90 korun za metr. Úřad pro zastupování státu po nás chce 150 korun. Tohle už hraničí s lichvou," mínil Strašák.

Ztrátový obchod ke komerčním účelům

Jednání o převodu pozemku na obec již údajně v minulosti absolvoval. Neúspěšný prý byl kvůli prodejně, která je součástí budovy.

„Bylo mi řečeno, že kdybychom tam měli jen obecní úřad, tak by to šlo. Kvůli tomu obchodu, který slouží k našim komerčním účelům, to ale prý nejde. To, že je dlouhodobě ztrátový a kvůli starším občanům ho musíme držet a dotovat, ale už nikoho nezajímá," upozornil.

Ve větší části objektu sídlí obecní úřad, sklad a technická místnost s kotelnou. Ve druhé menší části provozuje obec prodejnu. „Do doby, když byl úřad pro zastupování státu v Třebíči, tak se dalo jednat. I s Jihlavou jsme už skoro našli společnou řeč. Co se tím ale začali zabývat úředníci v Brně, tak je to čím dál horší," řekl Strašák.

Soud byl po prvním stání odročen na neurčito. „Pro příští jednání bude vypracován nový posudek soudním znalcem. O termínu dalšího jednání nebylo rozhodnuto," řekla mluvčí Okresní soudu v Třebíči Jaroslava Valášková.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v něm bude po Krokočínu požaduje 2 856 korun. Za inkriminované období od 1. srpna 2011 do 30. dubna loňského roku mělo podle úřadu nájemné činit 3 372 korun. „Z této požadované částky obec Krokočín uhradila 516 korun," podotkla ředitelka Kolaříková.

Autor: Kamil Černý

6.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

Uzavírka dálnice. Ilustrační foto.

Kvůli nočnímu bourání mostů se znovu zavře dálnice D1

„Nejsi v tom sám,“ šíří dobrou vůli nejlepší mladé rétorky z Vysočiny

Havlíčkův Brod - Prezentaci na špičkové úrovni si v pátek mohli vyzkoušet studenti z Vysočiny. Krajské kolo soutěže Prezentiáda hostila brodská Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně. Devět týmů středních škol se snažilo zaujmout porotu svým originálním pojetím témat Láska, sex a něžnosti nebo Nejpřínosnější vynález.

V čele vysočinské kandidátky ČSSD šlape Běhounek se Šmardou

Vysočina - Vysočinský hejtman Jiří Běhounek se dohodl se starostou Nového Města na Moravě Michalem Šmardou, že chtějí jít do podzimních parlamentních voleb v Kraji Vysočina jako tandem. Běhounek z pozice lídra, Šmarda z druhého místa kandidátní listiny.

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny: Začínáme výběrem, těchto rad se držte

Výběr ojetého auta je činnost, kterou se většina z nás zabývá maximálně jednou za několik let. O to je ale důležitější. Snad každý přece chce, aby mu jeho nové auto sloužilo co nejlépe.

Matky s dětmi hledají práci těžko, pomáhá jim úřad práce i vstřícné podniky

Havlíčkobrodsko – Rodiče malých dětí patří k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Zkrácených úvazků je v regionu málo a řada pohovorů ztroskotá právě na zakázané otázce „Máte dítě?". Pomocnou ruku nezaměstnaným rodičům podává i úřad práce, který pro zájemce pořádá motivační a rekvalifikační kurzy v rámci projektu Práce s rodinou na Vysočině.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies